ارتباط با ما در

فاضل میبدی در گفت‌وگو با جامعه ایرانی تشریح کرد:

چرا مردم به حرف «ولایتی» نه لنگ می‌پوشند و نه نان خشک می‌خورند؟

فاضل میبدی گفت: آقای ولایتی خود در خصوص نان خشک خوری و لنگ پوشی پیش‌قدم شود، تازه در این شرایط هم مردم نباید از او تقلید کنند زیرا سخن خلاف و نادرست است. برخی بر این تصور هستند که ملت ایران همیشه باید در جنگ و تحریم قرار داشته باشد، چنین نیست و این تصور صحیح نیست.

منتشر شده

جامعه ایرانی- فاضل میبدی تصریح کرد: تحریم یک اصل ظالمانه و نادرست است، بنابراین باید به‌جای اینکه نان خشک بخوریم و لنگ بپوشیم تلاش کنیم تا از تحریم‌ها خارج شویم. ملت ایران هرگز تحمل نان خشک خوری و لنگ پوشی ندارد و نباید از مردم برای دعوت به چنین زندگی‌هایی دعوت به عمل آورد.

علی‌اکبر ولایتی، در همایشی که به مناسبت هفته دفاع مقدس در دانشگاه آزاد برگزارشده بود به تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره می‌کند و با نمونه قرار دادن مقاومت مردم یمن در برابر عربستان و متحدانش گفته است: «از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به‌جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چندتکه نان خشک‌دستشان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست این‌ها عاجز شدند.»

پس‌ازاین اظهارنظر علی‌اکبر ولایتی آنچه در شبکه‌های اجتماعی بسیار موردتوجه قرار گرفت استقبال از سخنان او برای پوشیدن لنگ و خوردن نان خشک نبود، بلکه به دلیل شیوه زندگی‌اش در شرایط فعلی که با این پیشنهاد‌ها متفاوت است، نقد بسیاری به او وارد شد.

رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، عضو هیئت‌مدیره نظام پزشکی تهران (از۳ مهرماه ۱۳۷۰)، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری دائره‌المعارف دفاع مقدس، عضو پیوسته منتخب فرهنگستان علوم پزشکی ایران (از سال ۱۳۶۹)، عضو هیئت‌امنای بنیاد دائره‌المعارف اسلامی برای سه دوره، عضو هیئت‌امنای دانشگاه علوم پزشکی تهران (از سال ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۷۷)، عضو هیئت‌امنای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (از سال ۱۳۷۰ تاکنون)، رئیس بیمارستان مسیح دانشوری (از سال ۱۳۷۰ تاکنون)،عضو شورای عالی انستیتو تحقیقاتی سل و بیماری‌های ریوی کشور (از سال ۱۳۷۱)، رئیس هیئت تحریریه مجله پزشکی جمهوری اسلامی ایران، رئیس هیئت‌مدیره انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران (از سال ۱۳۷۱)، رئیس شورای مرکزی انجمن اسلامی پزشکان ایران(از سال ۱۳۷۱)، رئیس گروه اسلام معاصر ـ بنیاد دائره‌المعارف اسلامی (از سال۱۳۷۷) و… ازجمله مشاغل هم‌زمان ولایتی است.

بر این اساس مردم معتقدند کسی که از این تعداد شغل برخوردار است و ویلای در بهترین نقطه شهر تهران به وسعت ۱۰۰۰ مترمربع دارد بعید است که با درد مردم آشنا باشد تا بتواند در شرایط برابر با مردم چنین درخواستی داشته باشد.

محمدتقی فاضل میبدی، استاد حوزه و دانشگاه، در گفت‌وگو با جامعه ایرانی دلیل عدم پذیرش سخنان علی‌اکبر ولایتی از سوی مردم را چنین توضیح داد: بیان چنین سخن بی مبنایی از سوی آقای ولایتی بسیار بعید به نظر می‌رسد زیرا با هیچ خردی سازگار نیست.

وی در ادامه اضافه کرد: قرآن به‌صراحت مردم را دعوت کرده هم زینت بپوشند و هم خوب بخورند. مردم یمن که چنین رفتارمی‌کنند به دلیل بدبختی زیادشان براثر جنگ‌هایی که به آن‌ها تحمیل‌شده، است. ایران باید از جنگ، قحطی و نداری‌ها به دور باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه دراین‌باره اظهار داشت: انسان از نگاه اسلام از جهت لباس و خوراک باید در امنیت کامل قرار داشته باشد. به تعبیر قرآن لباس گرسنگی و ترس علامت جامعه کفر است. بدین معنا که مردمان یمن برخلاف اصل قرآنی زندگی می‌کنند زیرا در جنگ قرار دارند و هرگز جنگ در اسلام اصل نبوده است.

فاضل میبدی در ادامه تأکید کرد: اصل در اسلام صلح، امنیت، آسایش و رفاه به‌حساب می‌آید. بسیار تعجب‌آور است از آقای ولایتی درصورتی‌که این حرف را زده باشد. ملت ایران با تمدن کهن، فرهنگ بالا و سابقه دیرینه نباید در این زمینه از مردم یمن الگو بگیرد. ایران در منطقه کشوری دارای تمدن، سبک و فرهنگ محسوب می‌شود.

وی درباره سخنان ولایتی که به تحریم‌های جدید علیه ایران مرتبط است، یادآور شد: سؤال این است که به کدام دلیل آمریکا باید ایران را مورد تحریم قرار دهد؟ دیپلماسی کشور ما در منطقه باید به‌گونه‌ای باشد که هیچ کشوری جرات تحریم ایران را نداشته باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه تصریح کرد: تحریم یک اصل ظالمانه و نادرست است، بنابراین باید به‌جای اینکه نان خشک بخوریم و لنگ بپوشیم تلاش کنیم تا از تحریم‌ها خارج شویم. ملت ایران هرگز تحمل نان خشک خوری و لنگ پوشی ندارد و نباید از مردم برای دعوت به چنین زندگی‌هایی دعوت به عمل آورد.

فاضل میبدی در این رابطه افزود: مردم باید عزت خود را حفظ کنند و درصورتی‌که دیپلماسی ایران به‌گونه‌ای است که باعث تحریک می‌شود، باید تغییر کند.

وی در ادامه گفت: ملت ایران ملتی نبوده است که در تاریخ به‌طور مرتب گرفتار مشکلاتی مانند تحریم و اقتصادی باشد. ایرانی‌ها دارای تمدن و هوش بالای انسانی هستند که باید نه‌تنها در منطقه بلکه در دنیا حرف اول را بزنند.

این استاد دانشگاه و حوزه خاطرنشان کرد: مردم از سر عزت، بزرگی و استقلال به دفاع از خود می‌پردازند، ولی اینکه از آنان دعوت به عمل آید به دلیل وجود تحریم‌ها سبک زندگی خود را تغییر دهند، درست نیست زیرا تحریم‌ها باید از بین بروند.

فاضل میبدی در ادامه گفت: آقای ولایتی خود در این خصوص پیش‌قدم شود، تازه در این شرایط هم مردم نباید از او تقلید کنند زیرا سخن خلاف و نادرست است. برخی بر این تصور هستند که ملت ایران همیشه باید در جنگ و تحریم قرار داشته باشد، چنین نیست و این تصور صحیح نیست.

4 دیدگاه

یک دیدگاه

 1. علی اصغر قاسم پور

  دوشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۰

  سخن آقای میبدی بچا و درست است، با تیزهوشی درک درست و منطقی از واقعیتها دارند، باید مطابق با واقعیتها و شرایط خودمان تصمیم بگیریم و سخن بگوییم. ضمن پیشرفت باید تعامل مثبت و سازنده و مفید با دنیا داشته باشیم. بری از مشکلات به پیشرفت و رفاه برسیم و هم برای جامعه ی بشری و دنیا بتوانیم مفیدتر و نقش مؤثرتری داشته باشیم.

 2. جلالی

  دوشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۷ در ۱۵:۳۳

  آقای میبدی خیلی حرف بجا و درستی زدند ولی بهتر است بجای جبهه گرفتن به حرفهای آقای ولایتی کمی مسئولان دولت را نقد میکردند که با شرایطی که کشتی اداره کشور به پیش می رود همان لنگ و نان و خشک هم برای مردم به زحمت بدست می آید در کشوری از هر لحاظ غنی میباشد جای بسی تاسف است که مردم بخصوص قشر زحمتکش کارگران برای امرار معاش معمولی خودشان اینقدر در زحمت باشند

 3. بهمن

  سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ در ۰۶:۱۵

  در پله چهلم انقلاب رسیدیم به مرحله نان خشک و لنگ (البته برای عوام) چند پله دیگه لازم است تا از ملخ های بیابانها تغذیه کنیم و در چاله قبر استراحت کنیم؟

 4. اکبری

  دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ در ۱۳:۵۴

  چطو انتظار دارید آقایی که با 72 سال سن 48 پست و مقام داره حواسش سر جاش باشه و حرفایی مانند این حرف نزنه ؟؟

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.