ارتباط با ما در

نیوزویک:

پس از مرگ چه اتفاقی برای مغز می‌افتد؟

علیرغم ماهیت به‌ظاهر فوق طبیعی تجربیات نزدیک به مرگ، کارشناسان می‌گویند علم می‌تواند توضیح دهد که چرا این اتفاقات رخ می‌دهند و واقعاً چه مسائلی در جریان است.

منتشر شده

جامعه ایرانی– خواست همیشگی ما این است که بدانیم پس از مرگ اتفاقی برایمان رخ می‌دهد و در همین راستا نیز پدیدهای نادری از تجربیات نزدیک به مرگ را برای درک این مسئله مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

به گزارش جامعه ایرانی به نقل از نیوزویک، مردمی که تجربه‌ای نزدیک به مرگ را داشته‌اند اغلب از دیدن و تجربه کردن حوادثی در «آن‌سوی دیگر» صحبت می‌کنند، چیزهایی مانند نور سفید در پایان یک تونل دراز یا دیدن وابستگان از دنیا رفته یا حتی یک حیوان خانگی مورد علاقه.

اما علیرغم ماهیت به‌ظاهر فوق طبیعی این تجربیات، کارشناسان می‌گویند علم می‌تواند توضیح دهد که چرا این اتفاقات رخ می‌دهند و واقعاً چه مسائلی در جریان است.

تجربه نزدیک به مرگ چیست؟

تجربه نزدیک به مرگ یک اتفاق کاملاً روان‌شناختی با عناصر عرفانی است. این مسئله معمولاً برای افراد نزدیک به مرگ یا در دوره دردهای جسمی و روحی شدید رخ می‌دهد اما ممکن است در صورت حمله قلبی یا آسیب‌های شدید مغزی نیز رخ دهد، یا حتی در زمان مدیتیشن. این مسائل به شکل اعجاب‌آوری رایج هستند.

چرا تجربه نزدیک به مرگ رخ می‌دهد؟

اولاف بلانک و سباستین دیگوس، دو عصب‌شناس دو نوع تجربه مرگ را تشریح کرده‌اند. نوع اول که مربوط به نیم‌کره چپ مغز می‌شود، دارای ویژگی حس کردن تغییر زمان و احساس پرواز است. نوع دوم شامل نیم‌کره راست می‌شود که ویژگی‌اش دیدن یا ارتباط برقرار کردن با ارواح یا شنیدن اصوات است. درحالی‌که مشخص نیست چرا انواع مختلفی از تجربه نزدیک به مرگ وجود دارد، تعاملات متفاوت میان مناطق مختلف مغز این تجربیات متمایز را باعث می‌شوند.

لوب‌های گیجگاهی نیز نقش مهمی در تجربیات نزدیک به مرگ ایفا می‌کنند. این ناحیه از مغز درگیر پردازش اطلاعات حساس و حافظه است، بنابراین فعالیت غیرعادی در این لوب‌ها می‌تواند احساسات و برداشت‌های عجیبی را ایجاد کند.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

آخرین اخبار

از فردا انجام می شود؛

سفر عراقچی به سه کشور عمان، کویت و قطر

مدیرعامل تأمین اجتماعی باید جامعه کارگری و بازنشستگی را بشناسد

دردسرهای سرقت با کارت بانکی/ روایت یک مال باخته

جنبش ضدآیفونی چینی ها آغاز شد/ نگرانی اپل از کاهش سود

در معاملات بازار آزاد تهران؛

قیمت سکه امروز چهارم خرداد۹۸ به ۴میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید

یورو نیوز خبر داد؛

پمپئو برای مذاکره درباره ایران به اروپا برمی‌گردد

رکورد «منفی» که لیگ هجدهم برجای گذاشت/ خشکسالی به گل‌های لیگ رسید

تصمیم جدید برای واردکنندگان/ واردات بدون انتقال ارز همچنان ممنوع

معاون توانیر:

تابستان امسال خاموشی برق در کشور نخواهیم داشت

یک جهانگرد هرمزگانی با شتر به دور دنیا می‌رود

دارویی تلخ برای نگاهداشت حافظه جمعی ایرانیان

کمک بازار برای بازشدن گیت ناصرخسرو/محدودیت بازدید از شمس العماره

فرانسوی‌ها دیگر علاقه چندانی به مطالعه ادبیات ندارند

شب گردی در تهران؛ از افطار تا سحر

شروط عجیب هم‌خانگی در سایت‌های آگهی

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.