ارتباط با ما در

علت خشک شدن گل رز در گلدان

گل رز یکی از زیباترین گل‌های موجود در سراسر جهان است که در رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی پرورش می‌یابد. شاید به جرات بتوان گفت کسی نیست که به این گل زیبا علاقه نداشته باشد و از دیدن آن شاد نشود.

منتشر شده

علت خشک شدن گل رز در گلدان چیست؟ این سوالی است که بیشتر علاقه‌مندان به پرورش گل رز با آن مواجه هستند.
گل رز یکی از زیباترین گل‌های موجود در سراسر جهان است که در رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی پرورش می‌یابد. شاید به جرات بتوان گفت کسی نیست که به این گل زیبا علاقه نداشته باشد و از دیدن آن شاد نشود.

افراد زیادی برای پرورش این گل در گلدان در تلاش هستند، اما زحمت همه آن‌ها به ثمر نخواهد نشست. در این مطلب قصد داریم ضمن بیان روش‌های پرورش و قلمه زدن گل رز، علت خشک شدن آن را در گلدان نیز ذکر کنیم. اگر به پرورش این گل زیبا علاقه‌مند هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

پیش از آنکه به سراغ نحوه پرورش گل رز در گلدان بپردازیم، پیشنهاد می کنیم به مقاله خرید گلدان گل رز طبیعی؛ برای تمام افراد و موقعیت‌ها در سایت arse3.ir مراجعه کنید. در این محتوا به سوالات زیر پاسخ داده شده است:

چرا باید به دیگران گل بدهیم؟ چه گل هایی برای چه مناسبت هایی مناسب هستند؟ چرا باید گل رز هدیه دهیم؟ مزایا و معایت گل طبیعی و منصنوعی چیست؟

مطالعه این مقاله نقطه ابهامی درمورد گل رز در ذهن شما باقی نخواهد گذاشت و به دانش و مهارت شما در مورد گل رز و نحوه نگهداری آن خواهد افزود.

نحوه پرورش گل رز در گلدان

بسیاری افراد تصور می‌کنند به‌دلیل زیبایی و لطافت گلبرگ‌های این گل زیبا، نگهداری از آن یک کار دشوار است.
باید توجه داشته باشید که پرورش گل رز کار نسبتا آسانی است که حتی افراد مبتدی نیز با رعایت چند نکته ساده، علت خشک شدن گل رز در گلدان را از بین می‌برند و گلی شاداب و سرحال پرورش می‌دهند.

با رعایت موارد زیر، از خشک شدن گل رز خود جلوگیری کنید:

گل را در گلدان مناسب بکارید

یکی از اصلی‌ترین نکات در مورد پرورش گل رز در گلدان، اندازه گلدان و فضای مناسب برای رشد گل است. با توجه به بوته یا قلمه گل، گلدان مناسبی انتخاب کنید و رز را درون آن قرار دهید. علت خشک شدن گل رز در گلدان در بیشتر موارد به کوچک بودن گلدان و نداشتن فضای کافی برای رشد باز می‌گردد.

هرچه گلدانی که گل خود را در آن قرار داده‌اید از نظر اندازه کوچک‌تر باشد، ریشه‌های گل فضای کافی برای رشد در اختیار نخواهند داشت و در نتیجه کوچک ماندن ریشه‌ها و تنگ بودن فضای آن‌ها، امکان خشک شدن گل وجود دارد.

در گلدان خاک مناسب بریزید

برای جلوگیری از پژمرده شدن گل رز، باید بوته یا قلمه را در خاک مناسبی بکارید. معمولا رز را در باغچه و خاک آزاد پرورش می‌دهند. به‌همین خاطر اگر می‌خواهید این گل را در گلدان بکارید، باید شرایطی شبیه به باغچه فراهم کنید.

بهترین خاک برای پرورش گل رز در گلدان، خاکی است که زهکشی مناسبی داشته باشد و همچنین مقادیر مناسبی از مواد معدنی را در خود حفظ کند. به این منظور می‌توان گفت ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه بهترین زمینه را برای رشد مناسب گل رز در گلدان ایجاد می‌کنند.

علت خشک شدن گل رز در گلدان را می‌توان به مناسب نبودن خاک آن مرتبط دانست.

به کوددهی توجه کنید

از بهترین اقدامات برای تقویت گل رز، کوددهی به بوته در حال رشد است. کودهای حیوانی یا کودهای گل‌دهی ویژه گیاهان گلدار، از بهترین انتخاب‌ها برای تقویت گل رز هستند.

کود حیوانی علاوه بر این‌که سبب تامین مواد مغذی مورد نیاز گل می‌شود، با حفظ رطوبت در خود، از خشک شدن خاک و در نتیجه گل رز در روزهای گرم سال جلوگیری می‌کند.

به‌عبارت دیگر، از علت خشک شدن گل رز در گلدان می‌توان به نداشتن مواد معدنی و مغذی کافی در خاک اشاره کرد که این مشکل با کوددهی مناسب به‌سادگی قابل حل است.

گل را در معرض نور مستقیم قرار دهید

همان‌طور که اشاره کردیم گل رز یک گل باغچه‌ای است که تمایل دارد در فضای آزاد رشد کند. برای از بین بردن علت خشک شدن گل رز در گلدان، باید گلدان را در نقطه‌ای قرار دهید که در معرض نور مستقیم و کافی خورشید قرار داشته باشد.

برای حفاظت از گل رز پرورش یافته در گلدان در فصل‌های سرد سال، گلدان را نزدیک به پنجره‌های جنوبی ساختمان قرار دهید تا گل رز نور کافی را برای رشد خود دریافت کند. همچنین دمای بسیار بالا یا بسیار پایین می‌توانند موجب خشک شدن گل رز در گلدان شود.

معمولا دمایی بین ۲۰ تا ۲۵ و حداکثر۳۰ درجه سانتی‌گراد، برای پرورش گل رز مناسب است.

در فواصل مناسب آبیاری کنید

از مهم‌ترین نکات برای پرورش گل رز در گلدان، توجه به آبیاری آن است. همان‌طور که کم آبی می‌تواند علت خشک شدن گل رز در گلدان باشد، آبیاری بیش از حد نیز دلیلی برای پوسیدن ریشه‌ها شناخته می‌شود.

بهترین زمان برای آب دادن به گل رز، صبح‌ها و در خنکای عصر است. فواصل بین دو آبیاری را به‌نحوی تنظیم کنید که خاک گیاه به‌طور کامل خشک نشود.

روش قلمه زدن گل رز

یکی از روش‌های رایج برای تکثیر این گل زیبا، قلمه زدن آن است. برای گرفتن قلمه از گل رز باید بوته مادر به حد قابل قبولی از استحکام و استواری رسیده باشد.

حتما گرفتن قلمه را در فصل بهار و قبل از رویش گل‌های تازه انجام دهید. برای این کار از یک چاقوی تیز استفاده کنید و ساقه مورد نظر را به‌شکل اریب برش دهید.

گاهی قلمه‌های جدا شده از گیاه اصلی خشک می‌شوند و برای کاشت در خاک آمادگی پیدا نمی‌کنند. علت خشک شدن قلمه گل رز، نرسیدن هوا مناسب به گیاه یا رشد قارچ‌ در آبی است که قلمه تا زمان ریشه زدن در آن نگهداری می‌شود.

همچنین قلمه‌ها جدا شده از بوته مادر برای ریشه زدن به مواد معدنی کافی نیاز دارند که این مواد از طریق کوددهی به قلمه تامین می‌شود. در مواردی که قلمه به مواد مورد نیاز برای رشد دسترسی نداشته باشد، خشک خواهد شد.

نجات گل رز در حال خشک شدن

در بالا اشار کردیم که علت خشک شدن گل رز در گلدان می‌تواند، خاک نامناسب، نور ناکافی، آبیاری کم یا اندازه کوچک گلدان باشد. انجام دادن اعمال زیر می‌توانند در نجات بوته گل در حال خشک شدن موثر عمل کنند:

۱) نخستین گام برای نجات گل رز درحال خشک شدن، برداشتن علف‌های هرز از پای بوته است. این علف‌ها در مواردی علت خشک شدن گل رز در گلدان هستند.

۲) شاخ و برگ‌های افتاده در پای بوته را جمع کنید زیرا مانع رسیدن هوا به خاک می‌شوند.

۳) با استفاده از یک قیچی مناسب، شاخ و برگ‌های خشک یا در حال خشک شدن را بچینید.

۴) با استفاده از یک بیلچه کوچک، خاک داخل گلدان را زیر و رو کنید. با این کار به زهکشی خاک کمک می‌کنید.

۵) گل رز در فصل تابستان را هرس کنید. شاخ و برگ‌های اضافی و همچنین غنچه‌هایی را که باز نمی‌شوند از گیاه جدا کنید.

کلام آخر

خرید گل رز (Rose) مناسب ترین هدیه برای رمانتیک ترین لحظات شماست. از میان ۲۰۰ گونه گل رز، گل رز هلندی را می توان مانند ارتش یک نفره ای دانست که قابلیت تسخیر هر قلبی را دارد. پس احساسات خود را جسورانه به کسانی که دوستشان دارید بیان کنید. خرید گل رز قدمت پنج هزار ساله دارد. امروز میتوانید با استفاده از گسترده ترین گل فروشی های آنلاین ایران، سفارش خود را درب منزل و یا محل کار عزیزان تان ارسال نمائید و به بهترین شکل آن ها را سورپرایز کنید.

خرید گل رز، انتخاب ملکه گل هاست

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.