ارتباط با ما در

صادق زیباکلام در گفت‌وگو با جامعه ایرانی روند ساخت دهکده امید را تشریح کرد

می‌خواهند مردم را بی‎اعتماد کنند

زیباکلام درباره دهکده‌ امید توضیح داد: تلاش برای ایجاد فضایی برعلیه من بود تا هم مردم ازاین کار خود پشیمان شوند و هم در صورتی که خدای ناکرده حادثه دیگری روی داد، به امثال صادق زیباکلام‌ها که بیرون از حکومت هستند، اعتماد نکنند.

منتشر شده

جامعه ایرانی- صادق زیباکلام درباره بسته‌شدن حساب کمک‌های مردمی برای بازسازی کرمانشاه توضیح داد: علائم مثبتی برای باز شدن حساب در آینده نزدیک وجود دارد. توضیحاتی همراه با آمار و ارقام  به مسوولان داده‌ام و در حال رسیدگی هستند که علی‌القاعده باید باز شود زیرا هیچ خطایی در کار ما وجود ندارد. نکته جالب دراین‌باره این است که از زمان بسته شدن این حساب کمک‌های مردم بیشتر شده است.

صادق زیباکلام حدود ۱۰ روز گذشته در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که به‌دستور مقام قضایی حساب وی  که به جمع‌آوری کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه ربط داشت را مسدود کرده‌اند، البته این تنها زیباکلام نبود که حسابش در این زمینه  مسدود اعلام شد بلکه همزمان علی دایی و نیکی کریمی هم به سرنوشت او دچار شدند.

زیباکلام پیش از آن اعلام کرده بود که سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به حساب معرفی شده توسط او واریز شده است و او قصد دارد این مبلغ را صرف ساخت دهکده‌ای نمونه مبتنی بر «اصول بین‌المللی توسعه پایدار» کند که نام آن را «دهکده امید» گذاشته است و حتی دراین‌باره از سفیر آلمان هم برای بازدید از منطقه دعوت کرده است.

صادق زیباکلام، فعال اجتماعی و استاد دانشگاه ، در گفت‌وگو با جامعه ایرانیدر رابطه با دعوت از سفیر آلمان برای بازدید از پروژه دهکده امید گفت: دو تن از مهمانان کشور آلمان که در ظاهر یکی از آنها مسوول برنامه‌ریزی و توسعه وزارت خارجه و دیگری مسوول یکی از پژوهشکده‌های بزرگ تحقیقاتی غیرحکومتی این کشور محسوب می‌شود، به ایران آمده بودند که از من هم در مهمانی که سفیر آلمان به مناسبت حضورشان در روز سه شنبه ۲۴ مهرماه برگزار کرده بود، دعوت به عمل آمد.

وی درادامه اضافه کرد: جدا ازمسائلی که در آن مهمانی مطرح شد، نسبت به دهکده امید ابراز علاقه کردند وجالب‌تر آنکه درباره ساخت آن اطلاعات داشتند، بنابراین از سفیر آلمان دعوت کردم تا برای بازدید به کرمانشاه سفر کند. امیدوارم مسوولان وزارت خارجه و نهادهای دیگر مخالفت و کارشکنی نکنند و اجازه انجام این بازدید را بدهند. چنین مراوده‌هایی به وضعیت محیط‌زیست و توجه به آن کمک می‌کند.

زیباکلام درباره دهکده‌ امید توضیح داد: اولین منازل دهکده امید کامل و مردم داخل آن ساکن می‌شوند، البته کار اصلی ما یعنی پروژه های توسعه پایدار پس ازسکونت مردم شروع خواهد شد و هنوز آغاز نشده است.

وی درباره تاثیر گرانی مصالح تصریح کرد: باید سیستم فاضلاب در روستا ایجاد کنیم، بدین‌ معنا جدا از ساخت یک تصفیه‌خانه برای فاضلاب روستا که نه تنها ازآلودگی محیط‌زیست جلوگیری می‌کند، بلکه ازآن می‌توان برای مصرف کشاورزی بهره برد. مسئله فوق مستلزم این است که منازل قدری ساخته و جدول‌بندی کوچه‌ها مشخص شود. روستا اکنون پر از نخاله است و با وجود آنها نمی‌توان کارها را جلو برد. در کنار تمام اینها در مدت ۷ یا ۸ ماه گذشته مصالح ساختمانی به طور متوسط سه برابر افزایش پیدا کرد که این مسئله برای همه مشکلات زیادی به وجود آورده است.

این فعال اجتماعی در ادامه افزود: گروه ساخت دهکده امید نقشی در ساخت منازل ندارد زیرا در صورتی که وارد این کار می‌شد با کل کمک‌های مردمی حداکثر ۱۰۰ خانه می‌توانست بسازد در حالیکه حدود ۱۵ هزار واحد مسکونی در زلزله از بین رفته یا خسارت دیده است. ما تلاش کردیم، نشان دهیم که امکان ساخت یک روستا براساس الگوهای توسعه پایدار که محیط زیست را تخریب نکند، وجود دارد. در آنجا حتی مرکزی به نامه خانه روستا مدنظر قرار گرفته شده که کار اولیه آن آموزش به دختران برای کسب  مهارت(آرایشگری، نقاشی، خطاطی و…) است تا مانع ازدواج زودهنگام آنها شود.

این استاد دانشگاه دراین رابطه خاطرنشان کرد: دهکده امید در مکانی انتخاب شده است که سرمایه‌گذاری فوق مختص آنجا نیست، فرصت بهره‌برداری حدود ۳۰ روستا دیگر از امکانات آن وجود دارد. طرح‌هایی مانند بنا نهادن کتابخانه، ایجاد مرکز کامپیوتری و ایجاد اشتغال پیش‌بینی شده که برنامه‌های بلندمدت است یا در حال بررسی استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین برق دهکده هستیم.

زیباکلام درباره زمانی دستیابی به نتیجه اظهار داشت: تصفیه‌خانه تا پایان امسال تکمیل می‌شود، اما به سرانجام رساندن انرژی خورشیدی به واسطه اینکه افزایش قیمت دلار نسبت به زمان آغاز طولانی‌تر می‌شود. علاوه‌ بر این زمینی که برای این کار در نظر گرفتیم تحت اختیار زلزله زدگانی است که در کانکس زندگی می‌کنند و هنوز منازل آنها ساخته نشده است. بدین معنا یکسری مسائل در هم تنیده شده و سرعت کار را کم کرده است.

این فعال اجتماعی درباره بسته‌شدن حساب کمک‌های مردمی توضیح داد: علائم مثبتی برای باز شدن حساب در آینده نزدیک وجود دارد. توضیحاتی همراه با آمار و ارقام  به مسوولان داده‌ام و در حال رسیدگی هستند که علی‌القاعده باید باز شود زیرا هیچ خطایی در کارماوجود ندارد. نکته جالب دراین‌باره این است که از زمان بسته شدن این حساب کمک‌های مردم بیشتر شده است.

این استاد دانشگاه دراین باره که با توجه به بسته‌شدن حساب او و علی دایی، اما احمدی‌نژاد همچنان با شماره حسابی خواهان کمک‌های مردمی است، ابرازکرد: آقای احمدی‌نژاد گروه خونش با من و علی دایی فرق می‌کند.

وی درباره انگیزه سیاسی برای مسدود شدن حساب کمک‌های مردمی تاکید کرد: کار سیاسی نبود، بحث‌هایی مبنی براینکه آقای زیباکلام بیش از سه میلیارد در حساب خود دارد و بدون توجه به زلزله‌زدگان سود آن را برداشت می‌کند، مطرح شده است. متاسفانه تریبون‌های عمومی‌تر مانند صداوسیما از دهکده هیچ بازدیدی انجام ندادند و یا با اهالی و سایر مسوولان دست اندرکار گفت‌وگویی نداشتند تا کار برای مردم روشن و ابهام‌ها برطرف شود، البته برخی هم تعمدا این مسائل را در فضای مجازی مطرح کردند و حالت انتقام‌گیری بابت عدم اعتماد مردم به نهادهای دولتی داشتند.

این فعال اجتماعی درادامه یادآور شد: تلاش برای ایجاد فضایی برعلیه من بود تا هم مردم ازاین کار خود پشیمان شوند و هم در صورتی که خدای ناکرده حادثه دیگری روی داد، به امثال صادق زیباکلام‌ها که بیرون از حکومت هستند، اعتماد نکنند. غیراز مصاحبه‌های مفصلی که با رسانه‌ها انجام دادم در مدت۱۱ ماه گذشته ۱۷ گزارش تهیه کردم ولی برنامه‌های صداوسیما یا تریبون‌هایی که در اختیارحکومتی‌ها قرار دارد، بازتاب بیشتری دارد که تعمدا از آنها محروم نگه داشته شدیم.

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.