ارتباط با ما در

مدیرکل بهزیستی استان تهران:

حاشیه نشین‌ها به لحاظ کسب درآمد و معیشت درتنگنا هستند

مدیرکل بهزیستی استان تهران ضمن هشدار به افزایش فشار اقتصادی بر مددجویان بهزیستی گفت: اگر این شرایط سخت اقتصادی تداوم پیدا کند، احتمال آسیب‌پذیری این بخش از جامعه که کم‌برخوردار هستند، بیشتر شود.

منتشر شده

جامعه ایرانی – داریوش بیات نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران در پاسخ به این سوال که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تحت تاثیر قرار گرفتن معیشت خانواده‌ها وضعیت آسیب‌های اجتماعی و بحران‌های ناشی از آن ارزیابی شده است یا خیر و اینکه این مساله تا چه میزان میتواند در بروز انواع آسیب‌ها تاثیرگذار باشد، بیان داشت: شرایط اقتصادی سخت فعلی و افزایش تورم، بخش‌های مختلف جامعه به خصوص طبقه متوسط به پایین را در تنگنا و فشار بیشتری قرار داده است، به خصوص افراد جامعه هدف بهزیستی که به لحاظ برخورداری از امکانات معیشتی، اقتصادی و کسب درآمد در مرتبه پایین‌تری قرار دارند.

او افزود: در حال حاضر مطالبات مردم به خصوص جامعه هدف بهزیستی بالا رفته است و سختی‌هایی را هم حتی در مسیر پاسخگویی داریم که کار را برای ما مشکل کرده است. شرایط مردم سخت شده و بخشی از مردمی که با ما در ارتباط هستند به سختی روزگار می‌گذرانند.

بیات‌نژاد گفت: طبیعی است که وقتی افراد از لحاظ مشکلات معیشتی و اقتصادی در تنگنا قرار می‌گیرند، در مقایسه با دیگر افراد جامعه بیشتر در معرض آسیب هستند. اگر این شرایط سخت اقتصادی تداوم پیدا کند،  احتمال آسیب‌پذیری این بخش از جامعه که کم‌برخوردار هستند، بیشتر شود. البته فکر می‌کنم که مجموعه دولت و افرادی که مسئولیت دارند، توجهاتی به این بخش می‌کنند تا چاره‌ای اندیشیده شود تا کمترین آسیب را ببینند.

افزایش خدمات سازمان‌ها و نهادهای حمایتی

وی خاطرنشان کرد:‌ امیدواریم؛ بسته‌هایی که در بخش‌های مختلف دولت صحبت از آن شده است، به زودی به این افراد تخصیص پیدا کند؛ همچنین سازمان‌ها و نهادهای حمایتی که اقشار ضعیف و آسیب‌دیده اجتماعی را تحت حمایت دارند، بتوانند خدمات را هم به لحاظ کمیت و هم به لحاظ کیفیت گسترش دهند.

او در در پاسخ به این سوال که آیا در ماه‌های اخیر پژوهشی در رابطه با میزان اثرگذاری شرایط اقتصادی در بروز آسیب‌های اجتماعی توسط بهزیستی صورت گرفته است؟ گفت: کارهای پژوهشی بیشتر در مراکز دانشگاهی و سازمان‌هایی انجام می‌شود که این وظیفه را برعهده دارند. ما به صورت روزانه و مصداقی با آسیب‌های اجتماعی روبه‌رو هستیم و می‌بینیم که فشار و تنگناهای جامعه هدف نسبت به چند ماه قبل به مراتب بیشتر شده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: متاسفانه قیمت یکسری از اقلام مثل تجهیزات حوزه توانبخشی که باید به معلولان اختصاص پیدا کند، بالا رفته است و این در حالی است که میزان اعتبار سازمان کم است و بیش از این اعتبار نیز تخصیص پیدا نمی‌کند، مگر اینکه در صورت بروز مسائلی خاص اعتبار بیشتری تخصیص پیدا کند.

مبلغ اعتباری که برای یک سال پاسخگوی نیازهایی که تورم ایجاد کرده، نیست

وی ادامه داد: در این شرایط مبلغ اعتباری که برای یک سال تعیین شده‌، پاسخگوی نیازهایی که تورم ایجاد کرده، نیست. هرچند که در شرایط خاص مردم هم در کنار سازمان بوده‌اند، اما این تنگناها در شرایط سخت اقتصادی در مشارکت‌های مردمی هم اثر گذاشته است، چراکه کسب و کار خیرین هم با مشکل مواجه شده و توان حمایتی آنها را کاهش داده است.

بیات‌نژاد درباره مناطق حاشیه‌نشین و در واکنش به اینکه این مناطق مقدمات ناامنی را در شهرها فراهم می‌کنند، بیان داشت: وقتی که کلمه حاشیه‌نشینی مطرح می‌شود و در کنار آن کلمه آسیب هم به کار برده می‌شود، زیبنده نیست؛ چون بیش از ۱۵ میلیون جمعیت کشور در حاشیه مناطق شهری و کلانشهرها زندگی می‌‌کنند، آنها انسان‌های متعهد هستند، از همین رو قضاوت باید اینچنین باشد که هر فرد در جامعه اگر از لحاظ برخورداری و امکانات رفاهی آرامش نداشته باشد و از آن محروم باشد و به حداقل‌ها حتی نزدیک‌ نباشند، احتمال اینکه در مقایسه با دیگر افراد جامعه در معرض آسیب قرار بگیرد، وجود دارد، اما اینکه حاشیه‌ها آسیب هستند را قبول نداریم.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در ادامه گفت: در بخشی از مناطق حاشیه شهرها و کلانشهرها جمعیتی متمرکز شده است که به لحاظ اشتغال، کسب درآمد، اقتصاد و معیشت در تنگنا هستند و تنگناها شاید آستانه صبر و تحمل آنها را کاهش داده است، اما در هر صورت این شرایط در کشور ایجاد شده است، اگرچه مردم صبوری داریم، اما انتظار داریم که مسئولان نیز تمام توان خود را به کار گیرند تا یکسری از افراد با اولویت و با سرعت بیشتری تحت حمایت قرار گیرند.

 

آخرین اخبار

در اثر تصادف

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاون او درگذشتند

دردور سوم

عارف رئیس، موسوی لاری نائب رئیس شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان باقی ماند

با افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

هزینه وام مسکن برای زوج های تهرانی ۱۴.۵ میلیون تومان شد

عراقچی:

پایبندی به تعهدات اقتصادی خواسته ایران از اروپا است

رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان

مهدی تاج در فدراسیون فوتبال ماندنی شد

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد خبرداد:

بازداشت یک مدیر آموزش و پرورش به اتهام اختلاس

لاهوتی:

با وجود تحریم‌ها، آمار ۵ میلیون گردشگر خارجی قابل قبول نیست

جعفری:

۵ نفر از مرزبانان ربوده شده میرجاوه آزاد شدند

جزییات معافیت‌های تازه سربازی:

از مامورشدن سربازان حقوق‌دان تا معافیت چندماهه بیماران

گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه

احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟

هرمیداس باوند:

روسیه وچین شرکای تجاری مطمئنی برای مانیستند/این دو کشور به هر۷قطعنامه ضدایرانی رای داده اند

علی صوفی در گفت‌وگو با جامعه ایرانی:

منتقدان ظریف اتهام پول‌شویی را متوجه خودکرده‌اند

داوود محمدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با جامعه ایرانی:

دولت نمی‌تواند در شرایط کنونی به مطالبات معلمان پاسخ دهد

رحیمی:

ظریف فقط گوشه‌ای از پشت پرده مخالفت‌ها با «FATF » را مطرح کرد

سی ان ان مطرح کرد

برای سلامت قلب خود، تخم‌مرغ بخورید

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.