ارتباط با ما در

نعمت احمدی، حقوقدان در گفت‌وگو با جامعه ایرانی:

پخش اعترافات مائده هژبری از صداوسیما ضد حقوقی بود/ این عمل، ضربه به سیستم قضایی بود / صداوسیما عذرخواهی کند

این عمل، ضربه به سیستم قضایی مملکت و آئین دادرسی ما بود. اقدامی که نهایتاً در میان افکارعمومی نیز نتیجه معکوس داشته و مردم در هرجایی صحبت از محکومیت این مسئله به میان ‌می‌آورند.

منتشر شده

جامعه ایرانی- یک حقوقدان و وکیل برجسته دادگستری با انتقاد از پخش فیلم اعترافات مائده هژبری از صداوسیما گفت: صداوسیما امروز باید بابت پخش این تصاویر و هتک آبروی مائده هژبری از او و افکارعمومی عذرخواهی کند.

در راستای آنچه برخورد با شاخ‌های اینستاگرام خوانده شده پخش فیلمی از اعترافات مائده هژبری در شبکه اول صداوسیما، واکنش‌های زیادی را در میان کاربران فضای مجازی و افکار عمومی به دنبال داشته است.

در این مستند، دختر ۱۸ ساله‌ای که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذاشت، به‌شدت به گریه افتاده و از اقدامات خود به‌شدت ابراز پشیمانی می‌کرد. تصاویر گریه و اعترافات وی واکنش‌های زیادی را در میان افکار عمومی به دنبال داشته است.

در همین رابطه نعمت احمدی، حقوقدان و وکیل برجسته دادگستری در گفتگو با جامعه ایرانی، ضمن ابراز تأسف از پخش این مستند در صداوسیما، اظهار داشت: بنده از این واقعه بسیار متأسفم، چراکه طی آن شاهد اقدام و عملی ضد حقوقی و ضد قانونی بودیم.

وی افزود: طبق نص صریح قانون، قانون‌گذار این اجازه را ندارد که مذاکرات یک دادگاه صالحه را تا قبل از قطعیت حکم صادره در رسانه‌ها منتشر شود، چه برسد به اینکه از فردی که هنوز پرونده قضایی ندارد، اعتراف گیری کرده و آن را در صداوسیما منتشر کنیم.

احمدی تصریح کرد: در این ماجرا، باید ببینیم که آقایان بر اساس کدام مستندات و مناسبات حقوقی اقدام به این عمل کرده‌اند؟ اگر استناد به بحث اشاعه فحشا بوده که طبق ماده‌قانونی، قانون‌گذار تعابیر دیگری برای اثبات این مسئله دارد.

این حقوقدان تأکید داشت: اگر هم بنای آقایان به استناد ماده‌قانونی ۵۳۸ مبنی بر ظاهر شدن بدون حجاب در انظار عمومی نیز بوده که در این مورد مشخصاً چنین مسئله‌ای صادق نیست. برای خود بنده سؤال است که بنا به کدام عنوان اتهامی مسئله‌ای که در مرجع رسمی قضایی هنوز مورد رسیدگی قرار نگرفته، شاهد پخش اعتراف یک دختربچه ۱۸ ساله در رسانه هستیم؟

وی خاطرنشان کرد: در بحث پخش اعترافات مائده هژبری نیز این سؤال به میان می‌آید که چه مرجعی دستور تحقیق دراین‌باره را مطرح کرده؟ چه کسی تصاویر آن را ضبط کرده و چه کسی مجوز پخش آن را صادر کرده است؟ کدام فرد در شورای سیاست‌گذاری صداوسیما امضا به پخش این مستند کرده است؟ به‌راستی‌که این اقدام هرچه باشد، نامش دلسوزی نیست.

احمدی ادامه داد: این عمل، ضربه به سیستم قضایی مملکت و آئین دادرسی ما بود. اقدامی که نهایتاً در میان افکارعمومی نیز نتیجه معکوس داشته و مردم در هرجایی صحبت از محکومیت این مسئله به میان ‌می‌آورند.

صداوسیما شکست خورده است

این وکیل دادگستری همچنین ضمن اشاره به این دست اقدامات صداوسیما در برهه اخیر نیز گفت: متأسفانه صداوسیمای ما در عمل شکست‌خورده است. چراکه اگر شبکه‌ها و برنامه‌هایی که بتواند در جهت اشاعه اخلاق ناب اسلامی قدم بردارد تا به امروز داشتیم، قطعاً نباید شاهد چنین مسائلی در جامعه می‌بودیم. دختری مانند مائده هژبری، از مریخ نیامده، اهل هیچ فرقه و گروهک و دسته معاندی نیز نیست، روشن است که متعلق به فرهنگ رژیم گذشته نیز نباشد او محصول شیوه تربیتی همین نظام است.

وی ادامه داد: شما امروز هر کانالی از صداوسیما را که بگیرید، یک فرد میان‌سال و موجهی مشغول نصیحت است و این ماجرا مدام در حال تکرار است. نصیحتی که امروز به‌روشنی واضح است که تأثیری در جامعه نداشته و در عمل خروجی را از آن ندیده‌ایم.

احمدی اظهار داشت: این اقدام درنهایت خروجی جز واکنش منفی جامعه نداشته و در وهله نخست، آبروی یک دختر جامعه را به بازی گرفته است. حتی بر فرض اگر عمل وی مبنی بر اشاعه فساد از نگاه آقایان در نظر بگیریم، طبق روایتی از امام صادق (ع)، پخش فساد از خود فساد مخرب‌تر خواهد بود.

این حقوقدان همچنین ضمن انتقاد مجدد از عملکرد صداوسیما در سال‌های اخیر اظهار داشت: همین دختری که امروز آقایان مشغول پخش اعترافاتش از رسانه هستند، محصول شیوه تربیتی کدام رسانه است؟ آیا جز این است که مائده‌ها که امروز از رفتارشان برخی خرده می‌گیرند و در راستای محکومیت آن دست به چنین اقداماتی می‌زنند، از نسل پرورش‌یافته در دهه‌ها فعالیت همین صداوسیما است؟

وی یادآور شد: یک‌زمانی برخی آقایان در رژیم گذشته می‌گفتند که یک ساعت رسانه را در اختیار ما بگذارید، همه را هدایت خواهیم کرد، اما حالا ۴۰ سال است که مدام شاهد صاحب‌اختیاری این جریان در صداوسیما هستیم و خروجی از آن ندیده‌ایم. صداوسیما امروز باید بابت پخش این تصاویر و هتک آبروی مائده هژبری از او و افکارعمومی عذرخواهی کند.

 

آخرین اخبار

سردار جلالی:

ولایت‌فقیه را به دانش‌آموزان بیاموزیم تا وظایف‌شان درباره ولی‌ امر و فرمانده را بدانند

آیت‌الله نوری همدانی:

حوزه علمیه در برابر طرح‌های نفوذی «FATF» و «CFT» سکوت نخواهد کرد

محمود واعظی:

قیمت اجناسی که بی‌جهت افزایش یافته است باید پایین بیاید

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از خانواده‌های شهیدان مطرح کردند؛

مسئولان باید مراقب باشند/ خادم حرمین شریفین باید «اشداءُ علی الکفار»باشد

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت:

نمی‌توانیم بگوییم شرایط عادی است/مطالبات جوانان و بانوان به حق است

سید محمد صدر:

برخی مخالفان داخلی برجام ممکن است نفوذی باشند/بن‌سلمان یک «صدام کوچک» است

مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور مطرح کرد؛

صف‌های انتظار برای بیماران پیوندی طولانی‌تر شده‌

برایان هوک:

واشنگتن آقازاده‌های ایرانی را اخراج می‌کند

فایل صوتی جلسه دلار 4200 تومانی را منتشر کنید

جدال لفظی مشاور سابق و فعلی روحانی

در جلسه شورای نگهبان صورت گرفت

هشدار جنتی به نمایندگان مجلس

رویترز تشریح کرد

چرا اروپا نگران سقوط برجام است؟

در جلسه امروز هیات دولت صورت گرفت

محسنی بندپی استاندار تهران شد

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت ارتباطات مطرح کرد:

«کودک آنلاین» تلاشی است برای تولید محتوای کودکانه بر بستر وب

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

۲۰۰هزارمیلیارد تومان مازاد درآمد ارزی دولت کجاست؟

با قید وثیقه ۱۰ میلیون دلاری

مدیر مالی هوآوی آزاد شد

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.