ارتباط با ما در

هر چند وقت یک بار یک فرد باید موهای خود را بشوید؟

بسیاری از مردم شستن مو را به عنوان بخشی از روال منظم بهداشتی خود قرار می دهند. با این حال، تعداد دفعاتی که یک فرد نیاز به شستن موهای خود دارد می تواند متفاوت باشد.

منتشر شده

بسیاری از مردم شستن مو را به عنوان بخشی از روال منظم بهداشتی خود قرار می دهند. با این حال، تعداد دفعاتی که یک فرد نیاز به شستن موهای خود دارد می تواند متفاوت باشد.

افرادی که موهای چرب دارند یا روزانه از محصولات مراقبت از مو استفاده می کنند باید هر ۱ تا ۲ روز یکبار موهای خود را بشویید. افرادی که موهای خشک دارند می توانند موهای خود را کمتر بشویند. کسانی که موهای بافت دار یا قلابدار دارند فقط باید هر ۱ تا ۲ هفته یکبار آن را بشویند.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که فرد با توجه به عوامل خاصی چند بار باید موهای خود را بشوید. ما همچنین در مورد جایگزین های شامپو و خطرات شستشوی بیش از حد مو صحبت می کنیم.

اگر به سلامت موهای خود اهمیت می دهید، می توانید از مکمل های تقویت کننده موها استفاده کنید. یکی از مکمل های با کیفیت در این زمینه هیرویت است که می توانید از داروخانه آنلاین آن را تهیه کنید.

هر چند وقت یک بار یک فرد باید موهای خود را بشوید؟

شستن موها یک وضعیت یکسان نیست. برخی از افراد ممکن است نیاز به شستشوی روزانه موهای خود داشته باشند، در حالی که برخی دیگر چندین روز یا حتی هفته ها بین شستشوها صبر می کنند.

اکثر افراد باید موهای خود را زمانی که چرب، کثیف و یا زمانی که محصول زیادی روی پوست سر جمع شده است بشویند.

انجمن آکادمی پوست آمریکا (AAD) اشاره می کند که:

 • افراد دارای موی چرب می توانند روزانه موهای خود را بشویند.
 • افرادی که موهایشان تحت درمان شیمیایی قرار دارد، می توانند کمتر آن را بشویند.
 • اگر فردی دارای موهای بافت یا حلقه‌دار باشد، می تواند آن را یک بار در هفته یا یک هفته در میان بشویید.

با افزایش سن، پوست سر چربی کمتری تولید می کند. در نتیجه، ممکن است فرد نیازی به شستشوی مکرر موهای خود نداشته باشد.

چگونه بفهمیم مو نیاز به شستشو دارد

از آنجایی که همه افراد انواع مختلفی از موها و سطوح چربی دارند، تعمیم اینکه چه زمانی یک فرد باید موهای خود را بشوید می تواند دشوار باشد. با این حال، نشانه های زیر می تواند نشان دهد باید موهای خود را بشویید:

 • ظاهری مات و روغنی
 • موها کثیف به نظر می رسند
 • ظاهر کدر
 • چیزهایی روی پوست سر تجمع می کنند

افرادی که موهای چرب دارند یا به طور منظم از محصولات مراقبت از مو استفاده می کنند، احتمالاً نسبت به افرادی که موهای خشک تری دارند یا تمایلی به استفاده از محصولات روی موهای خود ندارند، به شستشوی مکرر نیاز دارند.

چه عواملی می تواند بر تعداد دفعات شستن موها تأثیر بگذارد؟

اینکه هر چند وقت یکبار موهای یک فرد به شستن نیاز دارد می­تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، برخی از عواملی که نشان می دهد شستشو با شامپو ممکن است ضروری باشد عبارتند از:

 • وجود عرق: ممکن است فردی پس از تمرین یا پس از پوشیدن روسری برای مدت طولانی، نیاز به شستن موها داشته باشد. عرق می تواند باعث ایجاد بوی بد مو و همچنین کثیف به نظر رسیدن موها شود.
 • وجود گرده یا کثیفی: وقتی گرده یا کثیفی وارد موهای فردی می شود، باید آن را بشویید تا از بین برود. باقی ماندن کثیفی یا گرده در مو می تواند آلرژی را تشدید کند و موها را ناپاک نشان دهد.
 • میزان چربی مو: مقداری روغن در مو شایع و طبیعی است. با این حال، برخی از افراد ممکن است چربی بیشتری نسبت به دیگران تولید کنند. همانطور که روغن در مو جمع می شود، می تواند ظاهری کثیف و مات به موها بدهد.
 • وجود محصولات حالت دهنده: افرادی که از چندین محصول برای حالت دادن به موهای خود استفاده می کنند، ممکن است نیاز به شستشو یا آبکشی مرتب موهای خود داشته باشند تا آن محصولات از بین بروند. تجمع محصولات همچنین می تواند پوست سر را تحریک کند.

نوع مو در دفعات شستن موها نقش دارد. به عنوان مثال، کسانی که موهای بافت دار یا قلابدار دارند باید بیش از یک بار در هفته از شستن موهای خود اجتناب کنند تا از آسیب دیدن موهایشان جلوگیری شود. موهای مجعد و ضخیم معمولاً نسبت به موهای صاف و نازک نیاز به شستشوی کمتری دارند.

 

انتخاب شامپو

یک مقاله در سال ۲۰۱۵ بیان می‌کند که اگر فرد مرتباً از شامپو نادرست استفاده کند، می‌تواند به ساقه مو آسیب برساند.

نویسندگان دستورالعمل های زیر را برای کمک به افراد در انتخاب بهترین نوع شامپو برای موهای خود ارائه می دهند:

 • شامپو موی معمولی: این شامپو برای موهایی است که تحت درمان های شیمیایی قرار نگرفته اند و برای کسانی که پوست سرشان مقدار متوسطی چربی تولید می کند. این شامپوها از لوریل سولفات استفاده می کنند که حداقل حالت دهنده را داشته و به خوبی موها را تمیز می کنند.
 • شامپو موهای خشک: این شامپو برای کسانی است که تحت درمان های شیمیایی و روش های حالت دهی خشن قرار گرفته اند. این شامپوها به طور معمول حالت دهی خوب و پاکسازی ملایم را فراهم می کند.
 • شامپو موهای چرب: این شامپوها فاقد نرم کننده هستند و برای کسانی که موهای چرب دارند مناسب است.
 • شامپو روزانه: این نوع شامپو برای نظافت روزانه می باشد و به ندرت حاوی نرم کننده است. اگر فردی از شامپوی روزانه استفاده می کند، باید از نرم کننده جداگانه نیز استفاده کند.
 • شامپو تمیز کننده عمیق: این شامپو برای کسانی که اغلب از محصولات حالت دهنده مانند ژل، موس یا اسپری مو استفاده می کنند مناسب است. این شامپوها همچنین حاوی لوریل سولفات هستند تا پلیمرهای تجمع یافته روی ساقه مو را از بین ببرند. می توانید به صورت هفتگی از این محصول استفاده کنید.
 • شامپو بچه: این شامپوها حاوی مواد شوینده ملایمی هستند.
 • شامپوی دارویی: این شامپوها می توانند بیماری های پوست سر، از جمله پسوریازیس، درماتیت سبورئیک و عفونت های باکتریایی یا قارچی را درمان کنند و حاوی مواد فعال هستند.
 • شامپوی حرفه ای: فرد نباید روزانه از این شامپوها استفاده کند. آنها قبل از کوتاه کردن یا حالت دادن به مو استفاده می شوند.

جایگزین های شامپو

چندین جایگزین برای استفاده از شامپو وجود دارد که فرد می تواند آنها را امتحان کند. این محصولات می توانند به جلوگیری از خشک شدن پوست سر یا آسیب رساندن به مو کمک کنند. برخی از گزینه های رایج عبارتند از:

 • نرم کننده پاک کننده: نرم کننده های پاک کننده برخی از خواص پاک کنندگی را با مزایای یک نرم کننده ارائه می دهند. افراد ممکن است بتوانند بدون هیچ مشکلی شامپو را با حالت دهنده جایگزین کنند.
 • شامپو بدون مواد شوینده: بسیاری از شامپوها حاوی سولفات هستند که می تواند به مو آسیب برساند و پوست سر را خشک کند. یک فرد می تواند از شامپوهای طبیعی یا “بدون پوس” استفاده کند.
 • شامپوی خشک: شامپوی خشک می تواند به افرادی که موهای چرب یا نازکی دارند کمک کند زمان بین شستشو را طولانی تر کنند. با این حال، دارای معایبی است، از جمله پاک نکردن کامل کثیفی و ایجاد بقایای پودری که می‌تواند باعث تحریک شود.

تاثیر شستشوی بیش از حد چیست؟

شامپوها با از بین بردن چربی و مواد زائد از روی مو، مو و پوست سر را تمیز می کنند. اگرچه این می تواند به مو کمک کند ظاهری تمیز داشته باشد، استفاده از شامپوهای نامناسب و بسیار قوی می تواند مو و پوست سر را خشک کرده و باعث آسیب و تحریک شود.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.