ارتباط با ما در

زهرا ساعی در گفت‌وگو با جامعه ایرانی تشریح کرد؛

انتخابات شورایاری منجی معظلات شهری می‌شود؟

زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی معتقد است انتخابات شورایاری محلات می‌تواند حس تعلق و مسئولیت پذیری را در بیش شهروندان افزایش دهد.

منتشر شده

انتخابات شورایاری

به گزارش جامعه ایرانی؛ چندی پیش محمدرضا جوادی‌یگانه، رییس ستاد اجرایی انتخابات شورایاری‌ شهر تهران خبر از ثبت‌نام بیش از ۵۰۰۰ نفر برای حضور در پنجمین دوره این انتخابات را داد. سوال اصلی اینجاست که در کمتر از یک ماه مانده تا این انتخابات آیا این نهاد تاکنون کارایی و اثرگذاری لازم را داشته است و ادامه این مسیر به نفع شهر و شهروندان تهرانی است یا خیر؟

از طرفی، برخی افراد به این نهاد، نگاه سیاسی دارند و با وجود شهرداری بزرگ تهران که خود از منطقه و ناحیه‌های زیادی تشکیل شده وجود آن را هزینه‌بر و توام با رانت می‌دانند.

در همین باره زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به جامعه ایرانی گفت: خرد شدن هرچه بیشتر مدیریت شهری و تسری دادن آن به محلات، باعث ایجاد احساس تعلق و مسئولیت بیشتری در میان افراد هر محله می‌شود.

وی در ادامه افزود: در جامعه مدرن که متاسفانه احساس همدردی و مسئولیت نسبت به همنوعان کمرنگ شده است، این نهاد‌های اجتماعی خرد، فرصتی دوباره برای زنده کردن این مسئولیت همگانی را ایجاد می‌کنند و وجود این نهاد‌ها به افراد فعال و مسئول این فرصت را می‌دهد تا با شناسایی معضلات محلی، اشراف و درک مسائل و انتقال آن‌ها به شورای شهر و شهرداری به افزایش بهره‌وری و کارایی نهاد‌های جامع‌تر بپردازند.

ساعی تصریح کرد: با گستردگی بافت شهری، تعداد محلات خرد افزایش یافته است. همچنین افزایش جمعیت بی‌سابقه سبب شده هر یک از این محلات با توجه به بافت فرهنگی خود با معضلات و مشکلات خاصی روبرو شوند. به همین دلیل نه تنها شورایاری محلات مفید واقع خواهد شد، بلکه برای رفاه و ارتقاء سطح زندگی مردم امری ضروری است، زیرا برای مدیریت و شناسایی هرچه دقیق‌تر معضلات محلی نیاز به افرادی است که برآمده از همان محله باشند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص عملکرد این نهاد اجتماعی در دوره‌های گذشته گفت: خوشبختانه تاکنون گزارش منفی از عملکرد این نهاد مردمی و اجتماعی به ما نرسیده و از قرار معلوم وجود این شورا برای محله‌های تهران لازم و ضروری است. هرگاه در کشور بتوانیم مردم را بیشتر وارد میدان عمل کنیم یعنی موفق‌تر بودیم و انتخابات شورایاری محلات تهران به نوعی بیدار کردن حس مشارکت و مسئولیت مردم است که من این تحرک را شایسته تقدیر می‌دانم.

نماینده تبریز در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من باید انتخابات شورایاری محلات در دیگر شهر‌های ایران هم برگزار شود تا با تشکیل این پایگاه مردمی شاهد اتفاقات مثبتی در همه شهر‌های مملکت باشیم. بدون تردید مردم هر محله‌ای به مشکلات محل زندگی خود بیش از دیگران واقف هستند و از این‌رو استفاده از ظرفیت آن‌ها برای تسریع کار‌ها بسیار مثمرثمر خواهد بود.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.