ارتباط با ما در

دولت برای پرداخت هزاران میلیارد تومان دست به جیب شد

وزارت اقتصاد از انتشار ۳۱۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی توسط معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور با هدف تسویه بدهی دولت به پیمانکاران طرف قرارداد دستگاه های اجرایی در سال ۱۳۹۸ خبر

منتشر شده

معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور، طی گزارشی در تشریح اهم دستاوردهای یک ساله وزارت امور اقتصادی و دارایی از شهریور ۱۳۹۷ تا مرداد ۱۳۹۸، گفت: ۹۱ درصد اعتبارات عمرانی دولت در چهار ماهه نخست امسال پرداخت شد. همچنین ۴۱۸ هزار فقره اموال غیر منقول دولتی (زمین و ملک) در راستای اجرای پروژه مدیریت دارایی های دولت از سال ۱۳۹۴ تاکنون ثبت شده که ۶۷ هزار و ۴۵۰ فقره آن طی یک سال اخیر صورت گرفته است.

این گزارش، کاهش دو هزار و ۵۸۹ دستگاه خودروی دولتی در راستای اجرای پروژه مدیریت دارایی های دولت را یکی دیگر از دستآوردهای یک ساله وزارت امور اقتصادی و دارایی عنوان کرده است.

این گزارش با اشاره به انتشار معادل ۱۹۳ هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی در سال ۱۳۹۷، از انتشار ۳۱۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی توسط معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور با هدف تسویه بدهی دولت به پیمانکاران طرف قرارداد دستگاه های اجرایی در سال ۱۳۹۸ خبر می‌دهد.

گزارش معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور، رقم تسویه بدهی ها و مطالبات دولت در پایان مرداد سال ۱۳۹۷ را معادل ۵۰ هزار میلیارد ریال عنوان می کند که در راستای بهبود و رونق اقتصادی، با رشدی هفت برابری، در سال جاری به ۳۵۴ هزار و ۴۳۸ میلیارد ریال افزایش یافته است.

این گزارش با تاکید بر اینکه، انتشار اوراق مالی اسلامی موجب اجرای سریع تر طرح های عمرانی، تعمیق بازار بدهی ها و تنوع ابزارهای تامین مالی دولت به عنوان مهم ترین دستاوردهای این حوزه است، اعلام میدارد: در سال ۱۳۹۷ مجموعا معادل ۳۸۴ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال اوراق اسلامی مشتمل بر ۳۰ هزار میلیارد ریال اوراق نقدی و ۳۵۴ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال اوراق غیر نقدی منتشر شده است.

این گزارش، با تشریح اقدامات انجام گرفته در راستای نظام مند نمودن مدیریت بدهی های دولت، مواردی چون احصاء و گزارش ارقام بدهی ها و مطالبات بخش عمومی، ثبت رویدادهای مالی که توسط دستگاه های اجرایی خاصی ثبت و گزارش نمی شوند، تهاتر بدهی ها و مطالبات دولت با صدور اوراق تسویه خزانه، انتشار اوراق بهادار اسلامی و تسویه بموقع تعهدات دولت بابت اصل و سود اوراق در سر رسید بدون یک روز تاخیر، و راهبری اجرای حسابداری تعهدی را به عنوان بخشی از دستاوردهای معاونت مذکور در این ارتباط، ذکر کرده است.

این گزارش با اشاره به اقدام معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور در خصوص تهیه صورت مالی تلفیقی دولت به استناد بند ب ماده (۸) قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر تهیه صورت های مالی تلفیقی در سطح بخش عمومی به عنوان یکی دیگر از اقدامات خود در راستای نظام مند کردن مدیریت بدهی های دولت، تصریح کرده است: این امر برای اولین بار دولت را قادر ساخته است تا گزارشی حاوی تراز نامه یا وضعیت مالی دولت (شامل دارایی ها، بدهی ها و ارزش خالص) و همچنین تغییر در وضعیت مالی خود ارائه کند.

گفتنی است، بنا بر این گزارش، “توسعه سامانه تخصیص اعتبارات (سناب)”، “طراحی و اجرای سامانه جامع حسابداری خزانه”، “طراحی و پیاده سازی سامانه درخواست وجه الکترونیکی دستگاه های اجرایی”، “سامانه مدیریت حساب های بانکی برای انجام عملیات حساب های بانکی بدون مراجعه حضوری” و انتقال ۲۲ هزار حساب بانکی به بانک مرکزی در راستای مدیریت نقدینگی” و”پرداخت حقوق کارکنان دولت با یکپارچه سازی نرم افزار حقوق و مزایای کارکنان” از جمله دیگر دستاوردهای معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور در چارچوب پروژه هوشمند سازی عملیات مالی دولت (خزانه داری الکترونیکی) بوده است.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.