ارتباط با ما در

همه چیز در مورد کلاس آموزشی چرتکه

برای افزایش تمرکز و اعتماد به نفس کودکان و استفاده حداکثری از توانایی های ذهنی آنها،کلاس آموزشی چرتکه می توانند بسیار مفید باشند.

منتشر شده

برای افزایش تمرکز و اعتماد به نفس کودکان و استفاده حداکثری از توانایی های ذهنی آنها،کلاس آموزشی چرتکه می توانند بسیار مفید باشند. محاسبات ذهنی نه تنها به کودکان کمک می کند تا نمرات ریاضی خود را بهبود بخشند، بلکه به آنها کمک می کند تا ذهن خود را عمیقاً توسعه دهند یعنی:

با دقت گوش کنند و مطالب را درک کنند. خوب تصور کنند. و همچنین این کلاس ها باعث می شود که بتوانند جزئیات را به خاطر بسپارند؛کار را سریع و ایمن انجام دهند و روی یک کار تمرکز کنند.

نحوه آموزش در کلاس آموزشی چرتکه برای کودکان

در این دوره، کودکان می توانند با استفاده از چرتکه در کلاس و تمرینات در خانه جمع و تفریق، ضرب و تقسیم را به راحتی انجام دهند.

در ابتدای دوره، محاسبات با استفاده از ماشین حساب انجام می شود.

در مرحله بعد محاسبات بدون چرتکه و با چرتکه خیالی (چرتکه فانتزی) انجام می شود.

در مرحله آخر کلاس آموزشی چرتکه، با تمرین زیاد، محاسبات ذهنی انجام می شود.

در این کلاس های آموزشی، چرتکه به سه روش اصلی آموزش داده می شود:

  • تکنیک گوش دادن
  • تکنیک بصری
  • تکنیک تصویر

شرکت در کلاس آموزشی چرتکه برای چه افرادی مناسب است؟

کودکانی که می توانند مفهوم جمع و تفریق را در حدود ۵ سالگی درک کنند، می توانند این برنامه آموزشی را شروع کنند. اما به دلیل دشواری تغییر ساختار افکار کودکان، این زمان برای آنها که با روش های دیگری کار می کردند، می تواند دشوار باشد.

بنابراین بهتر است هر چه زودتر و قبل از ۱۳ سالگی شروع به شرکت در  کلاس آموزشی چرتکه نمایند. به طوری که ذهن دانش آموز کاملا آماده باشد. البته محدودیتی در کلاس های آموزشی چرتکه وجود ندارد و علاقه مندان می توانند در تمام سنین ثبت نام کنند.

در کلاس آموزشی چرتکه چگونه عمل  می شود؟

با استفاده از دست ها، چشم ها و گوش ها از نیمکره راست مغز استفاده می شود که به طور معمول برای محاسبات ریاضی استفاده نمی شود. بنابراین، هر دو نیمکره مغز در طول محاسبه فعال خواهند بود همین ترکیب دو نیمکره باعث افزایش عملکرد و رشد مغز کودک در کلاس آموزشی چرتکه می شود. در درس چرتکه کودک می تواند به تدریج ریاضیات را ذهنی اعمال کند مانند جمع، تفریق، ضرب، تقسیم و جذر برای محاسبات ذهنی سریع. اما برای رسیدن به آن مرحله نیاز به تمرین و تکرار زیاد و زمان زیادی است.

فرزند شما با شرکت در کلاس آموزشی چرتکه فراتر از حل تمرینات ریاضی با سهولت و اشتیاق خواهد بود و می تواند انواع محاسبات ذهنی را انجام دهد.

تاثیر کلاس های آموزشی چرتکه در یادگیری ریاضیات ذهنی

در سال های اخیر مطالعات زیادی در زمینه تأثیر تمرین با چرتکه بر قدرت ذهنی و یادگیری کودکان انجام شده است و یکی از جدیدترین پژوهش ها تحت عنوان «تاثیر یادگیری ریاضیات ذهنی» در دانشگاه ملی هند انجام شده است. و همچنین بین دانش‌آموزانی که آموزش ریاضی سنتی دریافت می‌کنند و دانش‌آموزانی که از کلاس آموزشی چرتکه برای انجام محاسبات ریاضی استفاده می‌کنند توسط گروهی از کارشناسان دانشگاه ملی چین انجام شد. این نتایج تاثیر مثبت آموزش چرتکه بر توانایی ذهنی کودکان را نشان می داد.

چرا کودکان باید در این کلاس های آموزشی شرکت کنند؟

فهرست مزایای کلاس آموزشی چرتکه بسیار گسترده است و قابل تأمل است که چگونه دانش آموزان در ایجاد انعطاف پذیری شناختی، علاقه و توانایی بیشتر و بهتر در انجام ریاضیات ذهنی موفق می شوند. کلاس های آموزشی چرتکه به دانش آموزان کمک می کند تا خلاقیت و حافظه خود را توسعه دهند. همچنین توانایی تمرکز، ایجاد مفهوم و مهارت حل مسئله به شدت افزایش می یابد

عملیاتی که با چرتکه در کلاس آموزشی قابل انجام است

انواع عملیات ریاضی را می توان با چرتکه انجام داد، از جمله شناسایی اعداد نمایش داده شده روی چرتکه و درک اینکه چگونه مقادیر آن اعداد بسته به موقعیت قطعات چرتکه تغییر می کنند. همچنین می توان از آن برای خرد کردن اعداد استفاده کرد که فرآیندهای محاسبه ذهنی کودکان را تقویت می کند و به آنها کمک می کند تا عملیات جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را درک کنند.

معایب کلاس آموزشی چرتکه از دیدگاه برخی منتقدان

در این بخش می خواهیم برخی از کاستی های این کلاس های آموزشی را که توسط بسیاری از منتقدان ذکر شده است را توضیح دهیم.

۱- اگر بتوانیم از ماشین حساب استفاده کنیم، چرا باید از کلاس آموزشی چرتکه استفاده کنیم؟

در قسمت فواید تمرین چرتکه برای کودکان، هدف از تمرین روی چرتکه فقط بهبود حس ریاضی کودکان نیست و یکی از مهمترین اهداف حضور در این کلاس ها ارتقاء هوش، تمرکز، دقت، سرعت کودکان است.

۲- آیا شرکت در کلاس های چرتکه مانع از نوشتن راه حل های توضیحی در حل مسائل ریاضی می شود؟

اصول اولیه روش تدریس بر اساس همان اصول اولیه ریاضی است. برای تفسیر عدد ۷ بر ۵ + ۲ تقسیم می کنند و با استفاده از این تبدیل (شکستن عدد) محاسبات ذهنی را انجام می دهند. همچنین در کلاس آموزشی چرتکه،نمونه هایی از مسائل ریاضی که در کتاب های ریاضی مقاطع مختلف تحصیلی آمده است و راه حل های تحلیلی وجود دارد که حتی در اینجا به دانش آموزان در مدارس آموزش داده می شود.

۳- آیا دانش آموزان هنگام پاسخ دادن به سوالات مربوط به محاسبات ذهنی در کلاس استرس دارند؟

تعدادی از والدین دانش آموزان از اینکه فرزندانشان هنگام پاسخ دادن به سوالات تحت فشار روحی و روانی قرار می گیرند که مانع از کار موثر آنها در کلاس می شود انتقاد می کنند و این را یکی از مضرات چرتکه می دانند. در پاسخ به این موضوع قابل ذکر است که یکی از مزیت های کلاس آموزشی چرتکه افزایش اعتماد به نفس، تمرکز و مهارت پاسخگویی دانش آموزان می باشد.

چرتکه ذهنی به کودکان این امکان را می دهد که هنگام انجام محاسبات ذهنی در گروهی مانند خانواده، کلاس و مدرسه، تمرکز، دقت و سرعت عمل خود را برای پاسخ به سؤالات بهبود بخشند. ۴- وقتی دانش آموزان در این کلاس ها با توجه به شکل انگشتانشان محاسبات ذهنی انجام می دهند، آیا در نظر مخاطبان تصویر نامناسبی نسبت به دانش آموزان ایجاد می کند؟

مزیت عمده اینگونه کلاس ها، روش محاسبه ذهنی آن است. اگر ویدیوهای ریاضی ذهنی با چرتکه را تماشا کرده باشید، می بینید که بچه ها دست هایشان را جلوی صورتشان می گیرند و انگشتانشان را بالا و پایین می کنند و باعث ایجاد تعصب بیننده می شود که دانش آموز به طور ذهنی آنها را تصور می کند. استفاده از چرتکه جلوی آنها و حرکت دادن تکه های چرتکه با دو دست استفاده از این روش به طور همزمان باعث تقویت تصویرسازی ذهنی، دقت و تمرکز کودکان می شود که نه تنها از معایب کلاس آموزشی چرتکه نیست، یکی از مزیت های اصلی آن است.

https://tonomic.ir/course-category/%da%86%d8%b1%d8%aa%da%a9%d9%87

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.