ارتباط با ما در

آشنایی با انواع سیستم های تهویه مطبوع، اجزا و نحوه کار کرد آنها

کولر گازی یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد که برای ایجاد سرمایش در فصول گرم و همچنین ایجاد گرمایش در فصول سرد سال می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

منتشر شده

در صورتیکه قصد خرید سیستم تهویه مطبوع را داشته باشید، با سر زدن به بازار و یا یک جستجوی سریع در اینترنت، با انواع سیستم های تهویه مطبوع و مدل های متنوع مواجه می شوید که این موضوع می تواند انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مناسب را کمی دشوار نماید. در ادامه به معرفی انواع سیستم های تهویه مطبوع پرداخته ایم. مطالعه این بخش می تواند کمک موثری در انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مناسب باشد، برای خرید کولر های ۱۸۰۰۰ که جزو بهترین و پرفروش ترین کولر گازی ها هستند می توانید بهترین قیمت کولر گازی ۱۸۰۰۰ را از کولرنیو با قیمت مناسب خریداری کنید.

  1. کولر گازی

کولر گازی یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد که برای ایجاد سرمایش در فصول گرم و همچنین ایجاد گرمایش در فصول سرد سال می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اساس کار کولر گازی ها بر پایه سیکل تبرید است و برای این منظور از اجزای اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور استفاده می کند.

در کولر گازی، از گاز مبرد فریونی به نام R410A استفاده می شود. این گاز مبرد داخل سیکل بسته تبرید حرکت می کند و در این حین از طریق تبادل حرارتی با محیط، عمل سرمایش یا گرمایش هوای محیط را انجام می دهد. به دلیل اینکه گرما به طور طبیعی از محیطی با دمای بالاتر به محیطی به دمای پایین تر منتقل می شود، برای این حرکت نیازی به هیچ تمهیدی نیست؛ اما برای عکس این قضیه یعنی انتقال سرما به محیط با دمای بالاتر نیاز است تا تمهیداتی در نظر گرفته شود. برای این منظور در اواپراتور مقداری گرما جذب می شود و در کندانسور، مقداری گرما دفع خواهد شد.

 

در سیکل تبرید هر یک از اجزای کولر گازی دارای وظیفه مشخصی هستند که در ادامه به توضیح آن پرداخته شده است.

  • کمپرسور

کمپرسور در کولر گازی همانند قلب در بدن انسان می باشد. به عبارت دیگر، کمپرسور با استفاده از انرژی برق، گاز مبرد R410A را از اواپراتور مکش می کند و سپس آن را تا دمایی بالاتر از دمای تقطیر متراکم می نماید. گاز مبرد پس از متراکم شدن، از کمپرسور به کندانسور هدایت می شود. فشرده سازی گاز مبرد می تواند به روش های مختلفی انجام شود و همین موضوع باعث می شود تا کمپرسورها انواع مختلفی از جمله کمپرسور پیستونی، کمپرسور روتاری و کمپرسور اسکرول داشته باشند. در بین انواع کمپرسور، کمیرسور اسکرول بهتر و گران قیمت تر می باشد.

 

 

  • کندانسور

جزء دیگری که در سیکل تبرید کولر گازی نقش دارد، کندانسور می باشد. در کندانسور گرمای گاز مبرد که ناشی از متراکم شدن در کمپرسور و همچنین جذب گرما در اواپراتور می باشد، از طریق تقطیر هم فشار دفع می گردد.

 

  • شیر انبساط یا لوله مویی

شیر انبساط یکی دیگر از اجزای اصلی کولر گازی است که وظیفه دارد تا فشار گاز مبرد و همچنین دمای اشباع آن را کاهش دهد.

 

 

  • اواپراتور

اواپراتور مکانی است که با جذب گرمای محیط از بخش Indoor کولر گازی، باعث می شود تا گاز مبرد تبخیر شود. اینکه کولر گازی تا چه میزان ظرفیت دارد تا گرمای محیط را جذب نماید، بر حسب واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی به نام Btu/hr که مخفف  British Thermal Unit  می باشد، مشخص می شود.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.