ارتباط با ما در

صادق زیباکلام در گفت‌وگو با جامعه ایرانی تشریح کرد:

لاریجانی می‌تواند نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان باشد؟

زیباکلام یادآور شد: بسیاری از مطالبات ۲۴ میلیون رأی توسط آقای روحانی پاسخ داده نشد و حتی آن‌ها را مطرح هم نکرده است و از این بابت اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را ازدست‌داده‌اند، ولی در کنار این مسئله باید گفته شود جلوگیری از اینکه کشور دوباره به دست کسانی افتد که از ۸۴ تا ۹۲ آن وضعیت را به وجود آوردند، گزینه مطلوبی نخواهد بود.

منتشر شده

جامعه ایرانی- صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب دراین‌باره که باوجود اظهارنظر علی لاریجانی علیه مردم، آیا بر اساس ضرورت بازهم به او رأی خواهید داد، ابراز کرد: دقیقا نمی‌دانم لاریجانی چه گفته است، ولی در صورت انتخاب بین او و احمدی‌نژاد، براین اعتقاد هستم که لاریجانی باید انتخاب شود.

پس از قائله توهین نماینده سراوان به یکی از کارمندان اداره گمرک مجلس جلسه غیرعلنی تشکیل داد و در آن این موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت.

در جلسه غیرعلنی مجلس مهم‌ترین نقد نه به نماینده توهین‌کننده بلکه به کارمندی صورت گرفت که بر اساس وظیفه رفتار کرده بود و فردی که این ویدئو را تهیه و آن را منتشر ساخته بود، تهدید شد. در این رابطه علی لاریجانی، رئیس مجلس مطرح کرد: «این ویدیو را کی داده؟ شوخی نیست! پیگیری می‌کنم تا برخورد جدی با او بشود.»

مجلس روز بعد از رسیدگی جریان نماینده سراوان جلسه غیرعلنی تشکیل داد تا ویدئو اظهارنظر علی لاریجانی مورد بررسی قرار گیرد و بر اساس اخبار ظاهراً نماینده منتشرکننده، تذکر گرفته است، اما سخنان علی لاریجانی پیامی به دنبال دارد که تأمل‌برانگیز است.

انتظار از رئیس خانه ملت این بود که به دفاع از حقوق مردم بپردازد، اما ناباورانه در موضع تهدید قرار گرفت. بر همین اساس به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبانی که این احتمال را داده‌اند علی لاریجانی می‌تواند یکی از گزینه‌های احتمالی آن‌ها برای انتخابات ۱۴۰۰ باشد، دوباره بر این نظر خود بازنگری کنند و به هر قیمتی وارد صحنه انتخابات نشوند.

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با جامعه ایرانی در رابطه با ویدئو منتشرشده از جلسه غیرعلنی مجلس و اظهارنظر سابق او درباره احتمال حمایت از علی لاریجانی گفت: آنچه درباره رأی به لاریجانی برای انتخابات ۱۴۰۰ گفتم در پاسخ به کسانی بود (سعید حجاریان یا برخی از کارگزاران) که مطرح کردند، رأی به روحانی و معرفی او به‌عنوان نامزد جریان اصلاح‌طلب یک اشتباه بود.

وی در ادامه بیان کرد: در گفت‌وگوی مورداشاره مطرح کردم که انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور اشتباه نبود زیرا بعضاً ضرورت‌هایی در عالم سیاست به وجود می‌آید که اصلاح‌طلبان مجبور به اخذ تصمیماتی می‌شوند که لزوماً باب میلشان به‌حساب نمی‌آید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این رابطه اظهار داشت: درصورتی‌که اصلاح‌طلبان در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ به حسن روحانی رأی نمی‌دادند، گزینه دیگر آن‌ها این بود که از حضور در انتخابات به‌طورکلی کنار می‌رفتند، با این حساب سؤال پیش می‌آید که در این وضعیت چه اتفاقی می‌افتاد؟ پاسخ این است که اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۶ شرکت نمی‌کردند، آقای ابراهیم رئیسی با ۱۷، ۱۸ یا ۲۰ میلیون رأی به مقام ریاست جمهوری دست پیدا می‌کرد و درنتیجه قوه مجریه دودستی تقدیم اصولگرایان می‌شد و شرایط کشور هم به سال‌های ۸۴ تا ۹۲ بازمی‌گشت.

زیباکلام در این خصوص اضافه کرد: درصورتی‌که شرایط سال‌های ۸۴ تا ۹۲ مناسب و مطلوب محسوب می‌شود، باید این کارحتما صورت می‌گرفت، اما تمام اصلاح‌طلبان قبول دارند آنچه در فاصله این سال‌ها بر ایران گذشت، مصیبت‌بار بود، بنابراین چرا باید آن را با ابراهیم رئیسی تکرار کنیم؟

وی دراین‌باره توضیح داد: برای سال ۱۴۰۰ هم این احتمال وجود دارد. برفرض درصورتی‌که آقای علی لاریجانی در برابر آقای ضرغامی یا فردی مانند احمدی‌نژاد قرار گیرد، سؤال من از اصلاح‌طلبان این است که در برابر چنین شرایطی چه‌کاری باید انجام داد؟ آیا باید مجدد اجازه داده شود تا آن جریان سیاسی، اجتماعی، فکری که دمار از روزگار کشور در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ به درآورد، دوباره ظاهر شود؟ حداقل تصمیم درباره ترجیح علی لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری این است که مصیبت‌ها و ضرر و زیان‌هایی که او می‌تواند وارد کند کمتر از احمدی‌نژاد یا ابراهیم رئیسی خواهد بود، بنابراین بسیاری از مواقع ضرورت‌های سیاسی ممکن است ما را وادار به اتخاذ سیاست‌هایی کند که خیلی هم با آن‌ها موافق نیستیم ولی چاره دیگری نداریم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب دراین‌باره که تا به اینجا کار هم به دلیل ناکارآمدی دولت روحانی اصلاح‌طلب‌ها بسیاری از هوادارن خود را ازدست‌داده‌اند، بیان کرد: این موضوع را قبول دارم، ولی اگر در انتخابات شرکت نمی‌کردیم شاید حامیان کمتر از دست می‌رفت، ولی کشور دچار مشکل می‌شد. سؤالی که در برابر اصلاح‌طلبان وجود دارد این است که برای آن‌ها وضعیت کشور یا از دست دادن و ندادن میزان محبوبیت در اولویت قرار دارد؟

زیباکلام دراین‌باره انتظار هواداران اصلاحات با ریاست جمهوری روحانی عملی نشده است، یادآور شد: بسیاری از مطالبات ۲۴ میلیون رأی توسط آقای روحانی پاسخ داده نشد و حتی آن‌ها را مطرح هم نکرده است و از این بابت اصلاح‌طلبان محبوبیت خود را از دست‌ داده‌اند، ولی در کنار این مسئله باید گفته شود جلوگیری از اینکه کشور دوباره به دست کسانی بفتد که از ۸۴ تا ۹۲ آن وضعیت را به وجود آوردند، گزینه مطلوبی نخواهد بود.

وی دراین‌باره که باوجود اظهارنظر علی لاریجانی علیه مردم، آیا بر اساس ضرورت بازهم به او رأی خواهید داد، ابراز کرد: دقیقا نمی‌دانم لاریجانی چه گفته است، ولی در صورت انتخاب بین او و احمدی‌نژاد، براین اعتقاد هستم که لاریجانی باید انتخاب شود.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.