ارتباط با ما در

پیامد خیانت بر رفتار و زندگی فرزندان

تاثیر خیانت بر فرزندان موضوعی حائز اهمیت است. روابط فرازناشویی علاوه بر این که اثر مخربی بر رابطه زوجین دارد، باعث مشکلات فراوان و جدی بر فرزندان می شود.

منتشر شده

به گزارش جامعه ایرانی؛ والدی که از همسر خود خیانت دیده است دچار بحران روحی و روانی می شود که در نتیجه آن دعواهای جدی در خانواده پیش می آید. مشکلاتی که در این بحران برای فرزندان به وجود می آید شامل منزوی شدن، پرخاشگری، کمبود محبت، بدبینی وغیره است. با اقدام به موقع و موثر می توان این آسیب ها را در فرزندان به حداقل رساند. در ادامه مقاله به بررسی کامل پیامدهای خیانت بر فرزندان و راه های کاهش آن می پردازیم.

تاثیر خیانت بر فرزندان | پیامدهای خیانت والدین بر رفتار فرزندان
کودکانی که از پدر یا مادر خود خیانت می بینند دچار مشکلات فراوانی می شوند. رفتارهایی که در اثر این مشکلات از خود بروز می دهند عبارت اند از:
_ساکت و منزوی شدن
_رفتارهای پرخشاگرانه
_خود زنی
_تلاش برای در دست گرفت شرایط
_مشکلات جسمی و روحی مانند افسردگی و اضطراب. (برای اطلاع از علائم افسردگی و تشخیص آن در فرزندان کلیک کنید.)
_متحد شدن با والدی که خیانت دیده است بر علیه دیگری
_فرار از خانه

پیامد های خیانت والدین بر فرزندان
اثرات خیانت بر فرزندان امری بدیهی و مسلم است. هر چه قدر سن فرزند کم تر باشد اثری که خیانت والدین بر او می گذارد جدی تر و عمیق تر است. برخی از پیامدهای خیانت بر فرزندان به شرح زیر می باشد:

تاثیر خیانت بر فرزندان | کمبود عاطفی
وقتی که یکی از والدین از همسر خود خیانت می بیند، تمام تمرکز خود را برای خود و شکست عاطفی اش می گذارد. در نتیجه از کودک خود غافل می شود و کودک دچار کمبود محبت می شود. فرزندی که کمبود محبت داشته است، در آینده دچار مشکلات فراوانی مثل غرق شدن در فضای های محبت آمیز و شکست های عاطفی متعدد می شود.

اثرات خیانت بر فرزندان | بدبین شدن در بزرگسالی
فرزندانی که از والدین خود خیانت می بینند ممکن است در بزرگسالی نسبت به دیگران بدبین باشند و به راحتی به کسی اعتماد نکنند. حتی ممکن است برای ازدواج کردن نیز بسیار مردد شوند و اگر ازدواج کنند هم اثرات بدبینی همیشه همراه آن ها خواهد بود.

تاثیر خیانت بر فرزندان | خیانت در بزرگسالی
ممکن است خیانت والدین باعث شود که کودک در بزرگسالی همچون والد خود اقدام به روابط نامشروع بکند. والدین الگوی بچه ها هستند و کودکی که با دیدن خیانت بزرگ شده است احتمال این که خود نیز درگیر خیانت شود بسیار زیاد است.

تاثیر خیانت بر فرزندان | روحیه پرخاشگری
یکی از مهم ترین تاثیرات خیانت والدین، بر رفتار فرزندان در اجتماع است. خیانت باعث بحث و دعوا بین زوجین می شود و فرزندان نیز این را می آموزند در نتیجه در آینده رفتارهای پرخاشگرانه جدی از خود نشان می دهند. در این زمینه می‌توانید مقاله پرخاشگری کودکان را مطالعه کنید.

تاثیر خیانت بر فرزندان نوجوان
در صورتی که فرزند در سنین نوجوانی باشد، مشکل کمی پیچیده تر می شود. نوجوانان در سنی هستند که قدرت تشخیص و استدلال کردن دارند و به ارزش های خانواده اهمیت بسیار زیادی می دهند. آن ها متوجه می شوند که خیانت پدر یا مادر ممکن است نظام خانواده را زیر سوال ببرد. در این شرایط ممکن است نوجوان با تهدید به خودکشی، والد خیانت کار را مجبور کند که به خانواده برگردد. در این صورتی که تلاش او با شکست مواجه شود امکان خودکشی بالا می رود و نوجوان دچار آسیب شدید و جدی مثل افسردگی می شود. تهدید به خودکشی در نوجوانان را جدی بگیرید.

کاهش آسیب ناشی از خیانت در فرزندان
همان طور که در مطالب فوق گفته شد، اثرات خیانت بر فرزندان امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است. مطالعه مقاله درمان آسیب‌های خیانت کمک زیادی به شما در این زمینه می‌کند. می توان با راهکار های مناسب، این آسیب را به حداقل رساند. این راه کار ها شامل موارد زیر می‌شود:

مدیریت بحران
اولین قدم برای کاهش آسیب، این است که والدین بتوانند احساس خود را مدیریت کنند. این یک بحران در زندگی است که برای مقابله با آن باید تکنیک های مدیریت بحران را بیاموزند تا بتوانند بر احساسات خود غلبه کنند.

تاثیر خیانت بر فرزندان | محبت به کودک
کودکی که درگیر خیانت شده است بسیار حساس می شود و نیازمند دریافت محبت بیش تر از سوی والدین است. در عین حال باید توجه داشت که محبت نباید به صورت افراطی باشد چرا که در این صورت کودک احساس می کند محبت مصنوعی است و از آن خسته می شود.

مشارکت در فعالیت
بهتر است والدین در فعالیت های کودک شرکت کنند تا از این طریق از احساسات او آگاه شوند. می توانید از کودک بخواهید نقاشی بکشد و یا اگه سن بیش تری دارد با او صحبت کنید تا از مشکلات و نیاز های او مطلع شوید. از این طریق راحت تر و بهتر می شود در جهت رفع مشکلات روحی و روانی کودک اقدام کرد. با وجود راهکارهای زیر تعداد زیادی موفق نمی‌شوند فرزندان را از آسیب‌های خیانت حفظ کنند به همین دلیل لازم است تا از مشاوره خیانت بهره ببرید.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.