ارتباط با ما در

جیمز ماتیس از اختلافاتش با رئیس‌جمهور پرده برداشت

استعفای وزیر دفاع دولت ترامپ

جیمز ماتیس نیز نامه استعفایی منتشر کرده و در آن ضمن اعلام کناره‌گیری خود از دولت ترامپ، به اختلاف‌نظرهایش با رییس‌جمهوری آمریکا اشاره کرده است.

منتشر شده

رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که وزیر دفاع کشورش در پایان ماه فوریه «بازنشست» می‌شود.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت: ژنرال جیمز ماتیس پس از خدمت در دولت من به عنوان وزیر دفاع طی دو سال گذشته، در پایان فوریه با سربلندی بازنشست می‌شود. در دوره وزارت جیم، پیشرفت عظیمی به ویژه در زمینه جنگ‌افزارهای جدید حاصل شده است.

او ادامه داد: ژنرال ماتیس در این مورد که هم‌پیمانان و سایر کشورها سهم خود را از تعهدات نظامی بپردازند، کمک بزرگی به من کرد. وزیر دفاع جدید به زودی معرفی خواهد شد. از جیم به خاطر خدماتش بسیار سپاسگزارم!

به گزارش آسوشیتدپرس، جیمز ماتیس نیز نامه استعفایی منتشر کرده و در آن ضمن اعلام کناره‌گیری خود از دولت ترامپ، به اختلاف‌نظرهایش با رییس‌جمهوری آمریکا اشاره کرده است.

ماتیس در بخشی از این نامه نوشته است: از آنجا که شما حق داشتن وزیر دفاعی را دارید که در خصوص این مسائل و سایر موضوعات نظراتش با نظرات شما بیشتر همسو باشد، معتقدم اقدام درست برای من این است که از سمت خود کناره‌گیری کنم.

ماتیس خاطرنشان کرد: در شرایطی که ایالات متحده کشوری با نقش اساسی در جهان آزاد است، ما نمی‌توانیم بدون حفظ هم‌پیمانان قدرتمند خود و احترام به این هم‌پیمانان، این نقش را به طور موثر ایفا نموده و از منافع خود حفاظت کنیم.

او نوشت: ما باید در راستای پیشبرد نظام بین‌المللی که برای امنیت، آبادانی و ارزش‌هایمان بیشترین فایده را داشته باشد، هر آنچه را که ممکن است، انجام دهیم و در این راستا از طریق انسجام با هم‌پیمانان خود، قدرتمندتر می‌شویم.

ماتیس به ابراز نگرانی در خصوص روسیه و چین پرداخته و تصریح کرد، این دو کشور به صراحت نشان داده‌اند که «خواهان ایجاد جهانی هستند که با مدل مستبدانه آنها منطبق باشد».

او تأکید کرد، کشورش باید رویکردی قاطع و مشخص در قبال این کشورها داشته باشد؛ کشورهایی که منافع راهبردی آنها به طور روزافزون با منافع آمریکا در تعارض و تنش است.

رئیس‌جمهوری آمریکا اواسط شهریور ماه گزارش‌هایی مبنی بر این که به دنبال جایگزینی برای جیمز ماتیس است را تکذیب کرده و به خبرنگاران گفت که از عملکرد رئیس پنتاگون “بسیار خوشحال” است. با این حال، روزنامه نیویورک‌تایمز حدود ۱۰ روز بعد، در گزارشی با اشاره به اختلافات میان رییس‌جمهوری و وزیر دفاع آمریکا، آینده کاری جیمز ماتیس را در هاله‌ای از ابهام دانسته و نوشت، دونالد ترامپ درصدد آن است که پس از انتخابات میان‌دوره‌ای، فرد دیگری را به ریاست پنتاگون بگمارد. در همان زمان، سایت خبری پولیتیکو نیز در تحلیلی با اشاره به پنج مورد اختلاف نظر میان این دو، به ریشه‌یابی این موضوع پرداخت.

با این وجود، وزیر دفاع آمریکا اواخر شهریور ماه اعلام کرد، همچنان در پست خود می‌ماند و گفته‌ها درباره رفتن او صحت ندارد. ماتیس گفت که طی ماه‌های آتی از دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور خارج نخواهد شد. وی قاطعانه همه گزارش‌ها در این زمینه را رد کرده و در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران در ساختمان وزارت دفاع آمریکاگفت که به «این گزارش‌ها» به هیچ وجه اهمیت نمی‌دهد؛ دو ماه بعد البته مشخص شد که «این گزارش‌ها» هم به گفته‌های او به هیچ وجه اهمیت نمی‌دهند!

ترامپ که قبلاً از عملکرد «سگ دیوانه» ابراز رضایت و خوشحالی کرده بود، در اواخر مهر ماه این ابراز رضایت را با بیان نظر دیگری جایگزین کرد. رییس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگویی با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه خبری سی‌بی‌اسبه این موضوع اشاره کرد که از عملکرد برخی افراد در دولتش رضایت چندانی ندارد؛ از جمله جیمز ماتیس. ترامپ زمزمه‌های برکناری ماتیس را این‌گونه مطرح کرد: من دو روز پیش با او ناهار خوردم. من روابط بسیار خوبی با او دارم. اگر بخواهید واقعیت را بدانید، فکر می‌کنم او به نوعی دموکرات است. با این حال ژنرال ماتیس آدم خوبی است. ما به خوبی با هم کنار می‌آییم. او ممکن است کنار برود. منظورم این است که همه در یک مقطع کنار می‌روند. همه رفتنی هستند. واشنگتن به این صورت است.

پس از آن که رئیس جمهوری آمریکا در این مصاحبه اعلام کرد که وزیر دفاع ممکن است از کابینه برود، رئیس پنتاگون کمتر از یک روز بعد به این اظهارات واکنش نشان داد. ماتیس گفت: من در تیم دونالد ترامپ هستم. ما هرگز درباره ترک این سمت از سوی من صحبت نکرده‌ایم. ما به وظایف خود ادامه می‌دهیم.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.