ارتباط با ما در

نحوه کار دیزل ژنراتور

منتشر شده

نحوه کار دیزل ژنراتور

همانطور که می‌دانید انرژی الکتریکی یکی از اصلی‌ترین نیازهای بشر برای گذراندن امور روزمره و البته پیش نیاز اصلی صنایع مختلف است. اگر نگاهی به اطراف خود بیاندازید، خواهید دید که اکثر تجهیزات به انرژی پیوسته برق نیاز دارند. صنایع مختلف نیز به انرژی برق وابسته هستند. این در حالی است که در برخی شرایط امکان برق‌رسانی وجود ندارد‌؛ در چنین موقعیت‌هایی از تجهیزات پیشرفته‌ای تحت عنوان دیزل ژنراتور استفاده می‌شود. چگونگی تأمین انرژی برق به نحوه کار این تجهیزات بستگی دارد. به این صورت که این دستگاه با استفاده از سوخت‌های مختلف و البته ساز و کار تعریف شده برای آن، برق را در مقیاس‌های مختلف تأمین می‌کند. از آنجا که کیفیت این تجهیزات در عملکرد آن‌ها موثر است، شناخت انواع دیزل ژنراتور ایرانی و خارجی مورد توجه قرار می‌گیرد.

عملکرد دیزل ژنراتور

پیش از اینکه با برندهای مختلف و معتبر این دستگاه آشنا شوید، بهتر است ابتدا عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم. این تجهیز همانطور که از نام آن مشخص است از دو بخش اصلی شامل: موتور دیزلی و موتور ژنراتور تشکیل شده است و با مصرف سوخت‌های دیزلی شامل: گازوئیل، گاز چوب و بنزین انرژی الکتریکی را تولید می‌کند. می‌توان گفت عملکرد این موتورهای دیزلی به نوع سوخت مصرفی آن‌ها بستگی دارد. مدل‌هایی از این دستگاه نیز وجود دارد که تحت عنوان دیزل ژنراتور دوگانه سوز شناخته شده و برای تولید برق به صورت هم زمان از دو نوع سوخت استفاده می‌کند.


از آنجا که این دستگاه در شرایط مختلف و کاربری‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد، طبیعتا خروجی آن نیز در هر موقعیت با مقیاس مشخصی تعیین شده و عملکرد آن متناسب با نیاز کاربری بهینه‌سازی می‌شود. فشرده‌سازی هوا و احتراق آن داخل سیلندرها منجر به حرکت موتور می‌شود و به دنبال آن شفت متصل به موتور نیز شروع به چرخیدن می‌کند‌. حال اگر موتور ژنراتور با موتور دیزلی کوپل شده باشد، حرکت شفت ژنراتور را نیز به کار انداخته و در نهایت این انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. با توجه به اینکه انرژی مکانیکی خود، از انرژی حاصل از سوخت حاصل می‌شود، باید بگوییم این دستگاه به اندازه خود ذرات معلق را به هوا فرستاده و در تغییر هوای اطراف تأثیرگذار است.

فاکتورهای موثر در خرید دیزل ژنراتور

همانطور که گفتیم ژانراتورها انوع مختلفی دارند و عملکرد آن‌ها به نوع موتور دیزلی و کیفیت آن بستگی دارد. به همین خاطر برای اینکه بتوانید به عملکرد بهینه دستگاه و افزایش راندمان آن برسید، باید هنگام خرید به چند نکته مهم دقت کنید. انواع مختلفی از دیزل ژنراتور خارجی و ایرانی وجود دارد که از لحاظ سطح کیفی با یک دیگر متفاوت هستند. از این رو هنگام خرید دیزل ژنراتور باید به برند و فاکتورهای کیفی آن توجه کنید. علاوه بر آن باید موتوری تهیه کنید که ساز و کار آن نیاز کاربری شما را مرتفع کند. در این راستا باید به فاکتورهایی از قبیل: اندازه و قدرت موتور دیزلی، نوع سوخت مصرفی آن، مدل دستگاه، ویژگی‌های ساختاری، گارانتی و مواردی از این قبیل توجه کنید.

معروف‌ترین دیزل ژنراتورهای ایرانی و خارجی

آنچه در خرید موتورهای دیزلی مورد توجه قرار می‌گیرد، کیفیت دستگاه و دوام و ماندگاری آن جهت استفاده بهینه در درازمدت و انجام یک خرید اقتصادی است. برندهای داخلی و خارجی بسیاری هستند که به طراحی، تولید و فروش دیزل ژنراتور می‌پردازند. صرف نظر از مزیت‌های رقابتی، برندهایی از جمله بادوین، ولوو پنتا، موتورسازان، کامینز و … برندهای داخلی و خارجی معتبری در این زمینه هستند که به اختصار آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • دیزل ژنراتور بادوئن یا همان بادوین محصول یک کمپانی چینی فرانسوی است که قدرت بسیار زیادی در تولید نیروی برق در کاربری‌های مختلف دارد و با وجود اینکه از کیفیت ساختاری فوق‌العاده‌ای برخوردار است، نسبت به نمونه‌های مشابه یک خرید اقتصادی را برای شما رقم خواهد زد.
  • دیزل ژنراتور ولوو به عنوان بهترین برند موتور دیزلی در دنیا یک دستگاه سبک با راندمان بالاست که در مدل‌های مختلف تولید شده و با انواع ژنراتور قابل کوپل شدن است. با توجه به ساختار استانداری که این دستگاه دارد، هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار کم است و در دراز مدت برای شما صرفه اقتصادی خواهد داشت. از مزایای این موتور دیزلی می‌توان به مصرف سوخت کم، آلایندگی حداقلی، قیمت مناسب و راندمان بالا اشاره کرد.
  • دیزل ژنراتور پرکینز محصول یک شرکت انگلیسی است که شهرت جهانی دارد. عملکرد این دستگاه به وسیله سوخت گازوئیل و احتراق درون‌سوز امکان‌پذیر می‌شود و می‌توان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد.
  • دیزل ژنراتور کامینز به عنوان معروف‌ترین دیزل ژنراتور آمریکایی شناخته می‌شود و از قدرت بسیار زیادی برخوردار است. این دستگاه درمدل‌های مختلف تولید شده و با انواع ژنراتورها کوپل می‌شود. از ویژگی‌های خاص این موتور دیزلی می‌توان به سیستم خنک‌کنندگی جهت افزایش راندمان دستگاه و توان بالای آن اشاره کرد.
  • دیزل ژنراتور موتورسازان یک موتور دیزلی ایرانی است که در نوع خود قدرت و کیفیت بالایی دارد. این دستگاه در انواع مختلف سه سیلندر، چهار سیلندر و شش سیلندر تولید می‌شود و در هر نوع راندمان قابل قبولی ارائه می‌دهد.

قیمت دیزل ژنراتور

قیمت یک فاکتور مهم در خرید موتورهای دیزلی است. طبیعتا برای خرید این تجهیزات باید هزینه قابل توجهی پرداخت کنید. از طرفی مسلم است که هرچه اعتبار یک برند بیشتر باشد، قیمت محصولات آن بالاتر است. این در حالی است که افزایش بازدهی و راندمان موتورهای دیزلی به کیفیت آن‌ها بستگی دارد. هرچند قیمت دیزل ژنراتور ولوو، بادوین و برندهای معروف دیگر بالاست؛ اما مصرف سوخت این دستگاه‌ها کم، قدرت آن‌ها بالا و هزینه تعمیر و نگهداری‌شان بسیار کم است. در نتیجه در دراز مدت صرفه اقتصادی دارند. برندهای معروفی همچون کامینز، پرکینز، بادوین، ولوو، موتورسازان و … به دنبال آن‌اند که با افزایش کیفیت تولید، هزینه‌های جاری مصرف‌کننده را به حداقل برسانند.

جمع‌بندی

در این مطلب ضمن معرفی موتورهای دیزلی از برندهای برتر دنیا و بررسی مختصر ویژگی آن‌ها و همچنین بررسی اهمیت خرید موتورهای دیزلی باکیفیت از برندهای برتر، نحوه عملکرد این تجهیزات را نیز شرح دادیم. در نهایت ضمن بررسی فاکتورهای موثر در خرید این دستگاه‌ها، با ذکر چند نکته کوتاه دلایل اولویت قرار دادن کیفیت موتورهای دیزلی و در واقع خرید این تجهیزات با قیمت بالا را توجیه کردیم. ما برای خرید این دیزل ژنراتور ها ، شرکت نیروگستر را توصیه میکنیم . تأمین پیوسته انرژی برق در موقعیت‌های مختلف و اطمینان از عملکرد دیزل ژنراتورها نیازمند صرف هزینه است. پس چه بهتر که این هزینه را هنگام خرید پرداخت کنید و از دردسرهای تعمیر و نگهداری موتورهای دیزلی رها باشید.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.