ارتباط با ما در

راهنمای سرمایه گذاری در گرجستان ۲۰۲۱

گرجستان، واقع در چهارراه آسیای غربی و اروپای شرقی، است که از تجارت بین‌المللی، گردشگری و حمل‌ونقل سود می‌برد.

منتشر شده

راهنمای سرمایه گذاری در گرجستان ۲۰۲۱

گرجستان، واقع در چهارراه آسیای غربی و اروپای شرقی، است که از تجارت بین‌المللی، گردشگری و حمل‌ونقل سود می‌برد. در حالی که این کشور مستعد شوک های جهانی و منطقه ای است، این کشور از سال ۱۹۹۱ اصلاحات اقتصادی گسترده ای انجام داده است که اقتصاد بازار نسبتاً خوب و باثباتی را ایجاد کرده است. میانگین نرخ رشد از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ بیش از ۵ درصد بود و رتبه‌بندی آن در شاخص‌های تجارت جهانی، حکمرانی، فساد و سایر شاخص‌ها به طرز چشمگیری بهبود یافت. گرجستان در شاخص سهولت انجام تجارت بانک جهانی در سال ۲۰۲۰ در رتبه هفتم، در شاخص آزادی اقتصادی ۲۰۲۱ بنیاد هریتیج در رتبه دوازدهم، در مؤسسه آزادی اقتصادی دنیای فریزر رتبه هشتم و در شاخص ادراک فساد شفافیت بین‌الملل رتبه ۴۵ را دارد.سیاست‌های مالی و پولی بر کسری بودجه پایین، تورم پایین و نرخ ارز واقعی شناور متمرکز شده‌اند، اگرچه نرخ دوم متاثر از تحولات منطقه‌ای از جمله تحریم‌های روسیه و سایر عوامل خارجی مانند دلار قوی‌تر بوده است.

برنامه دولت گرجستان ۲۰۲۱-۲۰۲۴ به سوی ساختن یک کشور اروپایی ،جذابیت گرجستان را به عنوان یک مقصد تجاری افزایش داده است  که در دسامبر ۲۰۲۰ منتشر شد، اولویت های سیاست اقتصادی را ترسیم می کند تا کشور بتواند به سرعت بهبود یابد و به موقعیت اقتصادی خود در ۲۰۱۹-۲۰۲۰ بازگردد. اما همچنین متعهد به سرمایه‌گذاری در سرمایه انسانی و تلاش برای رشد فراگیر در سراسر کشور است. این برنامه همچنین بر پتانسیل جغرافیایی گرجستان به عنوان یک مرکز تجاری و لجستیکی در امتداد جاده ابریشم جدید که آسیا و اروپا را از طریق قفقاز متصل می کند، تأکید می کند.

سرمایه گذاری در گرجستان

شرایط عمومی سرمایه گذاری در گرجستان

حال بعد از گذشت چندین ماه این امکان فراهم شده است تا ایرانی هایی که قصد سفر یا مهاجرت را دارند به شرط تزریق دو دوز واکسن وارد خاک کشور گرجستان شوند. سرمایه گذاری در گرجستان یکی از راه های مهاجرت به گرجستان می باشد که ریسک هایی را به همراه دارد که نیاز به بررسی همه جانبه از زوایای مثبت و منفی می باشد.

یکی از دروازه های ورود به کشورهای مدرن و پیشرفته دنیا مانند گرجستان، سرمایه گذاری در این کشورهاست. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، پلی است که علاوه بر اینکه امکان اقامت شما و خانواده تان در کشور مقصد را تسهیل می نماید، بلکه در کنار آن می توانید هم از امکانات رفاهی کشور مقصد به سادگی بهرمند شده و هم می توانید از سرمایه گذاری خود سود مناسب دریافت نمایید.

به طور کلی، شرایط تجاری و سرمایه گذاری مناسب است. با این حال، گرجستان در منطقه به عنوان مکانی مناسب برای تجارت در رتبه بالایی قرار دارد.

احتمالا با توجه به نوسانات اخیر قیمت دلار و به طبع آن، قیمت اجناس دیگر، کمی برای سرمایه گذاری در ایران نگران و مردد شده باشید. از همین رو سرمایه گذاری گرجستان برای شما می تواند انتخاب مناسبی باشد.

یکی از روشهای مهاجرت به گرجستان، سرمایه گذاری در این کشور است. این روش مهاجرتی با اینکه هزینه بالایی دارد اما یکی از روشهای بسیار آسان و سریع برای اخذ اقامت گرجستان می باشد. از آنجایی که کشور گرجستان دارای اقتصادی رو به رشد می باشد، به دنبال سرمایه گذاران خارجی است تا پیشرفت خود را در دنیای اقتصاد، تجارت و صنعت سرعت ببخشد.

از نظر سهولت در راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در کشورهای مهاجرپذیر، گرجستان در رتبه هفتم قرار دارد. یکی از دلایل موفقیت و رشد این کشور نزدیکی به دریای سیاه و دست یابی به مسیر های اصلی تجاری می باشد. به علت وجود طبیعت زیبا و پارک های ملی و آثار تاریخی، گردشگری یکی دیگر از بخش ها تجاری مناسب در گرجستان است که پتانسیل بالایی برای رشد دارد. آب و هوای گرجستان برای کشاورزی و پرورش اکثر میوه جات بسیار مناسب است و تولید و صادرات محصولاتی مانند شراب، عسل و فندق درآمد خوبی برای اقتصاد این کشور به ارمغان آورده است. همچنین وجود مناطق آزاد تجاری در این کشور که معافیت های مالیاتی قابل توجهی برای انواع شرکت ها و تولید کنندگان درنظر گرفته اند، یکی از مزیت های سرمایه گذاری در این کشور می باشد.

کشورهای مهاجرپذیر با توجه به شرایط اقتصادی و منابع خود، فرصتهای مختلفی در زمینه سرمایه گذاری در اختیار اتباع خارجی قرار می دهند.

آخرین داده های اداره ملی آمار گرجستان (Geostat) نشان می دهد که سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در گرجستان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۱۲۵.۴ میلیون دلار رسیده است که ۲۸.۳ درصد کمتر از داده های اولیه سه ماهه مشابه در سال ۲۰۲۰ است .

این سرمایه گذاری ها عبارتند از:

 • از طریق خرید ملک و مستغلات
 • خرید اوراق قرضه و سهام های مختلف
 • ثبت شرکت، راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی صورت بگیرد.
 • سرمایه گذاری در بخش توریست و گردشگری گرجستان
 • سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز
 • ساخت واحد های مسکونی
 • ساخت واحد های تجاری
 • ساخت مجتمع های تجاری
 • ساخت مراکز تفریحی
 • ساخت هتل و رستوران
 • سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری
 • سرمایه گذاری در صنعت گرجستان

مشاور سرمایه گذاری در گرجستان - آوا جورجیا

برای شروع سرمایه ‌گذاری دَر گرجستان، به حداقل مبلغ سیصد هزار لاری گرجستان (معادل حدود ۱۲۵.۰۰۰ دلار) نیاز خواهید داشت و این مبلغ باید به صورت مستقیم در گرجستان سرمایه‌گذاری شود. اگر موجودی شما برای دریافت اقامت گرجستان بِه روش سرمایه‌گذاری، پائین‌تر از سیصد هزار لاری است، می‌توانید برای ثبت شرکت در گرجستان اقدام نمائید که در این صورت عنوان کارآفرین به جای سرمایه‌گذار به شما تعلق می‌گیرد.

ثبت کسب و کار در گرجستان نسبتا سریع و ساده است و گرجستان رتبه دوم را در ثبت ملک در میان کشورهای ارزیابی شده در گزارش انجام تجارت ۲۰۲۰ بانک جهانی دارد. ثبت نام یک روز طول می کشد تا از طریق فرآیند ثبت پنجره واحد گرجستان تکمیل شود.

به عنوان مثال برای یک شرکت تولیدی یا مخابراتی در گرجستان برای حداقل سه سال، و حداقل ۱۰۰۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در یک تولید جدید لازم هست.

گرجستان به طور کلی در گزارش انجام تجارت ۲۰۲۰ بانک جهانی رتبه بالایی دارد، اما به ویژه در رده «ثبت املاک». فرآیندهای ثبت ملک ساده، شفاف است و پردازش آن در تالارهای خدمات عمومی یک روز طول می کشد.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.