ارتباط با ما در

آتشدان گرمای فضای باز در زمستان+راهنمای خرید

از آتشدان برای اهداف مختلفی استفاده می شود. در واقع محیطی برای گپ و گفتگوهای دوستانه، آرامش و لذت از نور و گرما است. یک آتشدان می تواند تمامی این موارد را محقق سازد که آن هم بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد.

منتشر شده

آیا آتشدان گرمای کافی دارد

اتشدان ویلاسازه

از آتشدان برای اهداف مختلفی استفاده می شود. در واقع محیطی برای گپ و گفتگوهای دوستانه، آرامش و لذت از نور و گرما است. یک آتشدان می تواند تمامی این موارد را محقق سازد که آن هم بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد. شاید گرما دهی، مهم ترین عامل باشد. قبل از این که درباره نصب آتشدان تصمیم بگیرید بهتر است به این سوال پاسخ دهید که آیا این آتشدان گرمای کافی را دارد یا خیر؟

حقیقت این است که آتشدان به خوبی گرما می‌ دهد و درجات مختلفی دارد. حتی شعله یک شمع هم گرما ایجاد می ‌کند. گرمای به وجود آمده توسط آتشدان بستگی به منبع سوختی دارد که استفاده می ‌کند. یعنی منابعی مثل پروپان، گاز طبیعی یا چوب. این مسئله به سایز شعله، سایز آتشدان و مصالح ساخت اش هم بستگی دارد.

 

تعریف BTU (معیار سنجش حرارت)

BTU میزان انرژی گرمایی ای است که دمای ۴۵۳ گرم آب را یک درجه فارنهایت بالا می برد. وقتی مواردی مثل دمای اولیه آب را در نظر می گیرید، اوضاع کمی پیچیده می شود. برای نیل به اهداف وتکمیل اطلاعاتمان، این تعریف آگاهی کمی درباره BTU می‌ دهد.

آتشدان جعبه ایی

تابش در مقابل انتقال گرما یا همرفت

بدون وارد شدن به جزئیات علمی، بیایید تفاوت بین تابش و انتقال گرمای همرفت را بررسی کنیم.

  • تابش

تقریباً تمامی گرمایی که از آتش حس می کنید، گرمای تابشی است. دلیل اش این است که گرمای تابشی، بیشتر از نور مرئی و امواج مادون قرمز درست شده است. وقتی این فوتون ها به پوست تان برخورد می ‌کند آن را به شکل گرما حس می‌ کنید.

  • همرفت

از طرف دیگر، گرمای همرفتی می ‌تواند به جهات مختلف در هوا حرکت کند. در نتیجه، اکثر گرمای همرفتی حاصل از شعله ها وارد هوا شده و هیچ وقت توسط آنهایی که اطراف آتش نشسته اند حس نمی شود. اگر باد بوزد و شعله ها متمایل به اطراف شوند، احتمالاً گرمایی در صورت حس خواهید کرد.

 

 

کدام نوع آتشدان گرم تر است؟

جواب این پرسش ساده نیست. عوامل بسیاری روی میزان گرمایی که هر آتشدان تولید می ‌کند تاثیر می‌ گذارند. اندازه آتشدان هم بسیار مهم است. نوع سوخت هم تاثیرگذار بوده و مصالحی که آتشدان را ساخته ‌اند هم از اهمیت بسیاری برخوردارند. اما برای این که مشخص شود کدام آتشدان بیشترین گرما را ایجاد می ‌کند تک به تک بررسی شان می کنیم:

  • گاز شهری

گاز شهری به نسبت پروپان BTU کم تری دارد. به این ترتیب آتشدان گاز شهری، گاز بیشتری به نسبت آتشدان پروپانی برای ایجاد گرمای یکسان استفاده می کند. گاز شهری معمولاً ارزان ‌تر از پروپان است پس هر چقدر از آتشدان استفاده کنید و هر چقدر گرما بخواهید، با نحوه خرج کردن مقدار پول تان برای گاز شهری به جای پروپان مشخص خواهد شد. به عنوان قانونی کلی، آتشدان ‌های گاز شهری همان BTU ای را می ‌فرستند که مخزن پروپان همان مقدار گرما را انتقال می دهد اما گاز شهری بیشتری برای همان مقدار گرما مصرف می شود. یک آتشدان کوچک گاز شهری چیزی بین ۳۰ هزار تا ۴۰ هزار BTU تولید می ‌کند. آتشدان بزرگتر تا ۶۰۰۰۰ هم منتشر خواهد کرد.

  • پروپان

آتشدان های پروپانی، مشابه آتشدان های گاز شهری هستند. یک نوع کوچکش ۳۰ هزار BTU تولید کرده و نوع بزرگ ترش بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار BTU تولید می ‌کند. خود پروپان گران تر از گاز طبیعی است با این وجود هزینه آتشدان پروپانی به شکل چشمگیری کمتر از گاز شهری است. بیشتر به این علت که وسایل گازسوز شهری نیاز به نصب و نظارت توسط فرد متخصص دارند.

 

  • هیزمی

BTU تولید شده توسط آتشدان های هیزمی تا حد بسیاری متفاوت بوده و بستگی به نوع چوبی دارد که استفاده می ‌شود. چوب های فرآوری شده گرمای بیشتری به نسبت چوب‌ های دیگر ایجاد می ‌کنند. اگر هیزم را آماده خریده باشید اکثراً فرآوری شده هستند. نوع چوبی که استفاده می کنید هم مهم است. چوب بلوط BTU بیشتری نسبت به گردو و گردو هم BTU بیشتری از کاج تولید می کند. BTU هیزم و چوب به ازای کپه هیزم در میلیون اندازه ‌گیری می ‌شود. یک کپه هیزم ۱۲۸ فوت مکعب است. مثلاً یک کوپه هیزم فرآوری‌ شده خشک حدود ۲۷.۵ میلیون BTU تولید خواهد کرد. همان طور که می بینید، تعیین این مورد که آتش چه مقدار گرما می دهد، بدون این که مشخصات اش را بدانیم مشکل خواهد بود. نکته ‌ای که درباره آتشدان هیزمی وجود دارد این است که می توانید با افزودن سوخت بیشتر به آن گرم ترش کنید. به همین دلیل آتشدان های هیزمی بهترین هستند اگر به دنبال منبع گرما هستید. درست است که در سایز آتشدان محدودیت وجود دارد اما می ‌توانید BTU بیشتری از آتشدان هیزمی به دست بیاورید درست مثل آتشدان گازی.

آتشدان مربعی ویلاسازه

چگونه آتشدان را گرم تر کنیم؟

گرم تر کردن آتشدان در صورتی که سوختش هیزم باشد ساده است و می ‌توان چوب بیشتری اضافه کرد. آتشدان گاز شهری و پروپان کمی متفاوت اند. اکثرشان دریچه هوا دارند و با آن می توانید میزان جریان هوا را کنترل کنید که میزان و رنگ شعله ها هم کنترل خواهند شد. هر چقدر هوا بیشتر باشد شعله کوچک تر، آبی تر و تمیزتر می سوزد. این شعله های آبی کوچک BTU بیشتری نسبت به هم رده های زرد و بلندش تولید خواهد کرد.

آتشدان ایستاده ویلاسازه

سخن آخر

مشخص کردن این امر که یک آتشدان چقدر می تواند گرم شود متغیرهای مختلفی را شامل می ‌شود. در ادامه به ارائه نکاتی مهم می پردازیم:

برای کنترل و تولید گرمای بیشتر، آتشدان هیزمی مناسب ترین گزینه است. با انتخاب مناسب ترین چوبی که فرآوری شده باشد می توانید تا زمانی که سوخت دارید، گرم بمانید. اگر به هر دلیلی قادر به استفاده از آتشدان هیزمی نیستید، آتشدان های پروپانی هزینه کمتر و کارآمدی بیشتری دارند. همچنین، آتشدان های پروپانی معمولاً قابل حمل اند و تنها مسئله این است که باید مدام مخزن گاز را عوض و پر کنید. خرید و نصب آتشدان های گازطبیعی هزینه زیادی دارند اما چون سوخت مستقیماً درون منزل تان لوله ‌کشی شده نباید دیگر نگران تمام شدن اش باشید. هم گاز شهری و هم پروپان یک میزان گرما تولید می کنند و BTU مشترکی دارند اما نادیده گرفتن قدرت هیزم و چوب در گرم کردن فضا را هم نباید نادیده گرفت.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.