ارتباط با ما در

عضو کمیسیون اصل نود مجلس در گفت‌وگو با جامعه ایرانی مطرح کرد؛

صادرکنندگان و واردکنندگان در حال حاضر بدون متولی هستند/ تفکیک وزارت صمت هزینه‌ای برای دولت ندارد

طرح تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی از سال گذشته در مجلس مطرح شده که در نهایت پس از موافقت و مخالفت‌های گوناگون این طرح در تاریخ سوم مهرماه سال جاری تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد، ولی شورای نگهبان با استناد به اصول ۱۳۳ و ۸۵ قانون اساسی، این موضوع را مغایر قانون اساسی تشخیص داده و این طرح را مجدداً به مجلس برای اصلاح ایرادات ارجاع کرد.

منتشر شده

ولی داداشی، عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با جامعه ایرانی با بیان موافقت خود با تشکیل وزارت بازرگانی گفت: حوزه تجارت، واردات و صادرات بسیار گسترده و پیچیده است و امروز تجار و بازرگانان ما متولی خاصی ندارند و از طرفی نیز، تولید مورد حمایت مجلس و دولت قرار گرفته است. آن بخشی که باید پشتیبان تولیدات داخل باشد، حوزه تجارت است که در وزارت صمت کمرنگ مانده است.

وی ادامه داد: بخش خصوصی، صادرکنندگان و در مقابل، واردکنندگانی که اقلام ضروری کشور را وارد می‌کنند نیاز به مرجعی دارند که متولی‌شان شوند که در شرایط فعلی متولی اصلی و مشخصی نیست از این‌رو می‌باید وزارت بازرگانی تشکیل شود تا بیشتر مورد حمایت قرار گیرند.
داداشی عنوان کرد: با توجه به سیاست‌های کلی اقتصادی، توسعه اشتغال و پیشرفت تولید و حمایت از تولیدکننده، واردکننده و صادرکننده لازم و ضروری است که وزارت بازرگانی تشکیل شود.

نماینده آستارا تصریح کرد: وزارت صمت قبل از ادغام متشکل از دو وزارتخانه جدا بود که وقتی وضعیت کلی را مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که شرایط آن زمان خیلی بهتر از الان بود، زیرا صادرکنندگان و واردکنندگان متولی داشتند و مشکلات خود را هم از طریق مجلس و هم دولت پیگیری می‌کردند ولی با تلفیق این دو وزارتخانه شرایط تولید تغییر کرد.

داداشی تاکید کرد: با توجه به اینکه تاکید دولت و نظام به صادرات است از زمانی که وزارتخانه‌ها ادغام شده وزارت صمت، نه به‌طور کامل می‌تواند به تجارت برسد نه به تولید و معدن رسیدگی لازم را داشته باشد.

این نماینده استان گیلان در خصوص اینکه آیا تفکیک وزارتخانه هزینه برای دولت خواهد داشت یا نه؟ گفت: این طرح احتمال دارد یک سری هزینه‌های اولیه داشته باشد ولی در مجموع آن ساختمان‌هایی که قبلاً در اختیار وزارت صنایع و بازرگانی بودند به آن بازگردند، هزینه خاصی برای دولت نخواهد داشت. در بسیاری از استان‌ها، وزارت صمت ساختمان‌های اضافی دارد که می‌توان از آن‌ها برای وزارت بازرگانی (در صورت تصویب نهایی) نیز استفاده کرد.

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.