ارتباط با ما در

یک پیشنهاد خوب برای دوران سالمندی

فیلم «دوباره زندگی» را می‌توان فیلمی روان شناختی به حساب آورد که به دوران سالمندی، روحیات و نیازهای این افراد به خوبی اشاره کرده است.

منتشر شده

به گزارش جامعه ایرانی؛ فیلم «دوباره زندگی» که این روزها در گروه سینمایی «هنر و تجربه» روی پرده سینماهاست، داستان زوج سالمندی به نام «اصلان» با هنرنمایی شاعر نام آشنای کشورمان «شمس لنگرودی» و «ریحان» با نقش‌آفرینی «گلاب آدینه» است. در این فیلم، «اصلان» اصرار دارد با همسرش به خانه سالمندان بروند و روزهای آخر عمر را در آرامش بگذرانند. او که هزینه خانه سالمندان را نیز از قبل پرداخته، آن‌جا را محلی می‌داند که اگر روزی بیمار شوند به قول خودش کسی هست لیوانی آب به دست آن‌ها بدهد. همسرش «ریحان» اما اصراری برای رفتن به خانه سالمندان ندارد. او به خانه و زندگی خود دلبسته است تا این‌که فراموشی گاه و بی‌گاهش باعث می‌شود یکی از همان روزها، راه خانه‌اش را گم کند. پس از این اتفاق، او نیز به رفتن رضایت می‌دهد. آن‌ها روی تمامی وسیله‌های خانه ملافه می کشند و برای رفتن آماده می‌شوند اما یک سری اتفاق‌ها، این زوج را از رفتن به خانه سالمندان منصرف می‌کند. دوباره زندگی، فیلمی عاشقانه و آرام و مملو از جزئیات شیرین است. «دوباره زندگی» را می‌توان یک فیلم روان شناختی به حساب آورد که به دوران سالمندی، روحیات و نیازهای سالمندان اشاره می کند. در ادامه توجه شما را به نکات درس‌آموز و قابل تامل این فیلم جلب می‌کنم.

نیازهای عاطفی سالمندی را جدی بگیریم

این فیلم همان‌طور که گفته شد درباره زندگی یک زوج سالمند است. سالمندی را از دیدگاه تئوری و روان‌شناسی، شروع ۶۵ سالگی می‌دانند. پیر شدن و گذراندن دوران پیری، از جمله مسائلی است که عده زیادی از انسان‌ها به آن فکر می‌کنند و از آن دوره‌هایی است که گذراندن آن به کمک، توجه، مهر و محبت اطرافیان نیاز دارد. جدی‌ترین خطری که فرد سالمند را تهدید می‌کند، این است که به دلیل کهولت از سوی اطرافیان تنها گذاشته شود و در انزوا قرار گیرد. در این حالت فرد سالمند امکان برقراری ارتباط صمیمی و نزدیک با دیگران را از دست می‌دهد. تنهایی موجب می‌شود، فرد سالمند به تدریج دچار مشکلات روانی نظیر افسردگی شود. کسانی که سالمندانی در اطراف خود دارند، به عنوان مثال پدر و مادر سالمندی دارند، بهتر است از روحیات و انتظارات عاطفی آن‌ها آگاه باشند تا بتوانند به خوبی از عهده برطرف کردن نیازهای عاطفی‌شان برآیند.

ضرورت وجود انگیزه در زندگی سالمندان

با یک برنامه‌ریزی ساده می‌توان بعضی کارها را به سالمندان محول کرد و حس مفید بودن به آن‌ها داد و زندگی آن‌ها را از یک نواختی در آورد. در فیلم «دوباره زندگی» می‌بینیم که ریحان و اصلان با شنیدن یک خبر خوشحال کننده، شور و نشاط گذشته خود را باز می‌یابند. صحنه‌هایی چون چراغانی حیاط، پوشیدن لباس‌های جدید، گوش دادن دوباره به یک آهنگ شاد قدیمی و … از صحنه‌های زیبا و تاثیرگذار فیلم است و به این موضوع اشاره می‌کند که سالمندان نیز مانند بقیه افراد در نوجوانی و جوانی، به انگیزه برای زندگی نیاز دارند. معاشرت و رفت و آمد فرزندان و سایر افراد خانواده می‌تواند بخشی از این انگیزه‌ها باشد. قبل از شنیدن آن خبر، «ریحان» و «اصلان» سرد و افسرده و شکننده به نظر می‌آیند اما می‌بینیم که آن‌ها با ورود انگیزه‌ای به زندگی‌شان، می‌توانند نشاط دوباره خود را باز یابند.

فامیل‌هایی که دیگر دور هم جمع نمی‌شوند

در فیلم «دوباره زندگی» می‌بینیم که ریحان و اصلان با این‌که فامیل‌های زیادی دارند اما همیشه تنها هستند و تنها به خاطر یک اتفاق، همه آن‌ها حاضر می‌شوند دور هم جمع شوند. البته در دنیای مدرن امروزی نه تنها سالمندان که بقیه افراد هم بیشتر اوقات تنها هستند و کمتر مانند گذشته‌ شاهد رفت و آمدها و دید و بازدیدهای فامیلی هستیم. خبر گرفتن‌ها از همدیگر امروز بیشتر مجازی شده است. مسائل اقتصادی، مشکلات متعدد دنیای مدرن و … همگی باعث شده تا خانواده‌ها و دوستان وقت کمتری را با هم بگذرانند. در صورتی که معاشرت‌ها، همان‌طوری که هم در علم روان شناسی و هم در دین به آن بسیار اشاره شده، باعث تقویت روحیه و ایجاد روحیه شادابی در افراد می‌شود.

معایب خانه سالمندان قابل انکار نیست

اصلان و ریحان تصمیم گرفته‌اند به خانه سالمندان بروند چون کسی نیست از آن‌ها نگهداری کند اما آن‌ها خوب می‌دانند که خانه سالمندان معایبی هم دارد. زندگی در خانه سالمندان یک نواخت است و همین باعث اختلالات جسمی و روحی بیشتری در سالمندان می‌شود. دلتنگی و دوری از فرزندان و افراد خانواده باعث می‌شود آن‌ها از نظر روحی در وضعیت نامناسبی قرار گیرند. همین ناراحتی‌های روحی، مقاومت آن‌ها را در مقابل بیماری‌های جسمی نیز پایین می‌آورد. هرچند امروزه بسیاری از مراکز نگهداری سالمندان وجود دارند که به سالمندان و نیازهای آن‌ها توجه می‌کنند اما باز هم بهتر است سالمندان در کنار عزیزان خود زندگی کنند.

آیا این فیلم ارزش دیدن دارد؟

اگر سالمند هستید یا پدر و مادر سالمندی دارید، احتمالا بعد از خواندن این مطلب با خودتان فکر می‌کنید آیا این فیلم ارزش دیدن دارد یا نه؟ در پاسخ به این سوال، باید بگویم «دوباره زندگی» فیلمی بسیار دلنشین از زوج سالمندی است که همچنان عاشق یکدیگر و زندگی مشترک‌شان هستند. موسیقی این فیلم بسیار خوب است و در صحنه‌های فیلم به ساخت و پر رنگ کردن حال و هوای شخصیت‌ها بسیار کمک کرده است. طراحی صحنه و لباس، بسیار چشم نواز است. همه چیز حکایت از یک زندگی اصیل دارد. خانه‌ای قدیمی با حیاطی پر از درخت خرمالو و دیوارهای آجری و معماری قدیمی، لوکیشن این فیلم است. در ضمن، فیلم با وجود ریتم کندش به دلیل نماهای چشم‌نواز و موسیقی دلنشینش اصلا خسته کننده نیست و همچنین تقابل این دو زوج با یکدیگر و با دیگر شخصیت‌های فیلم، لحظاتی همراه با طنز ملایمی را هم رقم می‌زند که حرف‌های زیادی برای گفتن و فکر کردن به آن‌ها دارد.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.