ارتباط با ما در

سامانه «عمران اجتماعی» برای بازسازی مناطق سیل زده راه اندازی شد

مسئول سازمان بسیج سازندگی اعلام کرد: سامانه عمران اجتماعی به منظور هدفمندسازی کمک های مردمی برای آسیب دیدگان از سیل با محوریت مساجد راه اندازی شد.

منتشر شده

محمد زهرایی مسئول سازمان بسیج سازندگی با اشاره به اجرای «طرح جهاد همبستگی ملی» برای سیل زدگان کشور، گفت: اواخر فروردین سردار غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین از اجرای طرح جهاد همبستگی ملی خبر داد و گفت در این طرح، هر مسجد در سراسر کشور ساخت یک منزل مسکونی و هر کاسب تأمین یک کالای اساسی را عهده‌دار خواهد شد و بحمدالله در حال حاضر، از اکثر استان‌ها خبرهای خوبی در خصوص اجرای طرح جهاد همبستگی ملی به گوش می‌رسد و با اعلام آمادگی اقشار مختلف، می‌توان خرابی‌های حاصل از سیل اخیر در کشور را برطرف کرد.

وی افزود: سازمان بسیج مستضعفین در مواجهه با سیل اخیر، دو مرحله را پیش بینی کرد که می‌توان به استقرار سپاه‌های استانی در مناطق جغرافیایی مشخص در استان‌های سیل زده و همچنین امداد و نجات مردم سیل زده و ارسال اقلام مورد نیاز، تجهیزات مهندسی و گروه‌های جهادی اشاره کرد که تا دهه اول ماه مبارک رمضان به پایان رسید.

مسئول سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه مرحله دوم اقدامات سازمان بسیج مستضعفین، با اولویت تعمیرات، بازسازی و ساخت منازل سیل زدگان کلید خورد و سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین طرح کمک به دولت برای بازسازی منازل سیل زدگان را مطرح کرد، اظهار داشت: چرا که دولت متولی کار در بازسازی منازل مردم سیل زده است و سازمان بسیج مستضعفین هم شبکه عظیمی از نیروی بسیجی و مردمی را در خود دارد که می‌توان در مقابله با بحران‌ها از این پتانسیل مردمی بهره برد.

زهرایی با بیان اینکه آمار اولیه در کشور نشان می‌دهد که ۷۰ هزار خانه در مناطق سیل زده نیاز به مرمت، ساخت و بازسازی دارد، گفت: از این آمار، ۶۰ هزار خانه باید ساخته شود که کار یک نهاد نیست و همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها در کشور باید دست به دست هم بدهند تا بتوانیم در زمینه ساخت خانه، به مردم کمک کنیم و طرح جهاد همبستگی ملی هم در همین راستا به پیشنهاد بسیج شکل گرفته است و با توجه به اینکه بیش از ۷۰ هزار مسجد در سراسر کشور وجود دارد، این مساجد با شعار «هر مسجد، یک خانه» می‌توانند به کمک مردم سیل زده بشتابند.

وی با بیان اینکه در این طرح، مساجد با استفاده از توان و ظرفیت مردم و خیران برای ساخت منازل سیل‌زدگان به یک پایگاه تبدیل می‌شوند، افزود: هدف از طرح جهاد همبستگی ملی، از یک طرف اتصال چند مجموعه اجرایی به یکدیگر و از طرفی شناسایی مساجد و گروه‌های جهادی است که بتوانند متولی اجرایی یک یا چند واحد مسکونی شوند و از طرف دیگر در طرح مذکور علاوه بر استفاده از ظرفیت پایگاه‌های مساجد، بعد از تکمیل منازل نیز بسیج اصناف و افراد خیر پای کار می‌آیند تا با تهیه اقلام و کالاهای مورد نیاز مردم سیل‌زده درد و آلام آنان را کاهش دهند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی تصریح کرد: طبق امضای تفاهم نامه‌ای میان بسیج و بنیاد مسکن، ۲۰ هزار خانه از مناطق سیل زده در دست تعمیر قرار گرفت و گروه‌های بسیجی و جهادی هم به کمک مردم سیل زده شتافتند و همین طور، طبق طراحی سامانه‌ای به نام سامانه عمران اجتماعی به منظور هدفمندسازی کمک‌های مردمی برای آسیب دیدگان از سیل با محوریت مساجد راه اندازی شد و نحوه کمک به ساخت مسکن و نحوه تأمین کالاهای اساسی مردم سیل زده، به نمایش در آمده است و در این سامانه اینترنتی، هر خانه یک گروه و متولی جهادی پیدا می‌کند و خیران می‌توانند با مراجعه به این پایگاه اینترنتی، کمک‌های مردمی خود را واریز نمایند و در جریان ساخت بازسازی منازل مردم سیل زده قرار بگیرند.

زهرایی خاطر نشان کرد: سامانه اینترنتی «عمران اجتماعی» این امکان را برای خیران مهیا می‌سازد که در جریان پیشرفت خانه‌ای که برای ساخت و بازسازی اش کمک مادی کرده‌اند را مشاهده کنند و این موضوع نشان دهنده شفافیت کار در این سامانه اینترنتی است.

وی تاکید کرد: در استان‌های سیل زده گلستان و مازندران با حضور سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین و همچنین مسئولان عمرانی دولت، کلنگ نمادین ۲۰ هزار پروه تعمیر و ساخت خانه برای مردم سیل زده کلید خورده است و شروع این عملیات از این دو استان کلید خورد و بسیجیان و گروه‌های جهادی برای این کار، در محل مستقر شده‌اند و بنیاد مسکن و سپاه در کنار یکدیگر برای تحقق بخشی به این کار، در تلاش هستند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی اضافه کرد: تأمین اعتبار ۸ هزار واحد مسکونی از سوی دولت برای مناطق سیل زده مهیا شده و اعتبار ۱۲ هزار پروژه هم در مرحله دوم است که ان شاالله به زودی محقق می‌شود و مردم هم با مراجعه به سایت سامانه عمران اجتماعی، به کمک‌های مردمی خود ادامه می‌دهند و سازمان بسیج سازندگی هم در راستای تعمیرات و ساخت خانه، اقدامات قابل توجهی را انجام داده که بعد از عید فطر، سرعت این کار چندین برابر خواهد شد.

زهرایی با بیان اینکه طرح همبستگی ملی نه برای بسیج است نه برای ارگانی خاص بلکه یک طرح ملی و تکلیف شرعی محسوب می‌شود و برای تمام دستگاه‌ها امری واجب است، گفت: اجرای طرح همبستگی ملی با دو موضوع مسکن و لوازم ضروری مسکن از آلام مردم سیل زده و آسیب دیده کم می‌کند و باید نهایت تلاش را در این راستا به کار گرفت و هدف از اجرای این طرح از یک طرف اتصال چند مجموعه اجرایی به یکدیگر و از طرفی دیگر شناسایی مساجد و گروهای جهادی است که بتوانند متولی اجرایی یک یا چند واحد مسکونی شوند.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.