ارتباط با ما در

راهنمای خرید فرش دستباف در سال ۱۴۰۱

فرش دستباف از دیرباز تا اکنون در خانه‌های ایرانی به جا مانده است و به یکی از موردعلاقه ترین لوازم خانه تبدیل شده است. این محصول گران قیمت که زیبایی آن در جهان، زبانزد عام و خاص است؛ یکی از اثرات هنری ایرانیان به شمار می‌آید.

منتشر شده

فرش دستباف از دیرباز تا اکنون در خانه‌های ایرانی به جا مانده است و به یکی از موردعلاقه ترین لوازم خانه تبدیل شده است. این محصول گران قیمت که زیبایی آن در جهان، زبانزد عام و خاص است؛ یکی از اثرات هنری ایرانیان به شمار می‌ِآِید.فرش‌های دستباف در انواع مختلفی با طرح و نقوش متفاوتی وجود دارد که هر کدام زیبایی مثال زدنی دارد. از طرفی، قیمت این فرش نیز در بازه‌های مختلف قیمتی قرار دارد که بر اساس پارامترهایی، تعیین می‌شود. شما به عنوان خریدار فرش باید اطلاعات کافی در این باره داشته باشید. از سوی دیگر، به دلیل اهمیت زیاد این فرش، نیاز است که قبل از خرید فرش دستباف، نکاتی را درباره آن بدانید و با آگاهی از ویژگی‌های آن، اقدام به خرید کنید.

انواع فرش دستباف بر اساس جنس الیاف

برای اینکه بتوانید خرید مطمئنی داشته باشید؛ بهتر است تا در ابتدا با انواع فرش دستباف آشنا شوید. فرش‌های دستباف بر اساس جنس به چند دسته تقسیم می‌شوند که می‌توانید در خرید فرش دستباف آن را لحاظ کنید.

فرش دستباف با الیاف تمام پشم

فرش دستباف که در بافت آن از الیاف پشمی استفاده شود؛ به آن تمام پشم گفته می‌شود. این نوع از فرش‌های دستباف، قیمت کمتری نسبت به سایر مدل‌ها دارند. نوع بافت در فرش‌های دستباف تمام پشم، درشت و بزرگ است و معمولا شاهد نقوش ظریف روی این نوع فرش نیستیم. علاوه بر این، وزن سنگینی دارند که یکی از معروف‌ترین مدل‌های فرش دستباف تمام پشم، به قالی خرسک معروف است.

فرش دستباف جنس چله پشم

یکی دیگر از انواع فرش‌های دستباف از نظر جنس، فرش چله پشم نام دارد. الیاف این فرش‌ها از پشم است اما پرژ آن‌ها از پشم نیست.

فرش دستباف با جنس تمام ابریشم

اما یکی از فرش‌های زیبا و ظریف دستباف، فرش تمام ابریشم است که زیبایی چشم نوازی دارد. الیاف به کار رفته در این فرش، از ابریشم است و بافت بسیار ریزی دارد. لطافت این فرش، به قدری زیاد است که اگر لکه‌دار شود هم می‌توانید با یک پارچه مرطوب و مقداری شامپو، آن را پاک کنید. فرش دستباف تمام ابریشم، قیمت بسیار بالایی دارد و جز فرش‌های لاکچری محسوب می‌شود.

فرش دستباف کف ابریشم

یکی از انواع فرش دستباف که افراد زیادی آن را دوست دارند. از طرفی، در زمینه فرش دستباف کف ابریشم، به جای پرز پشمی یا پرز کرکی از پرز ابریشمی استفاده می‌شود.

فرش دستباف از جنس گل ابریشم

این فرش ترکیبی از پشم و ابریشم است که بخش ابریشم آن، مربوط به گل و طرح‌ها و نقوش است. بخش پشم آن نیز مربوط به سایر پرزهای فرش است. این فرش، طبیعتا نسبت به فرش تمام ابریشم، قیمت کمتری دارد و ظرافت بیشتری در آن به کار رفته‌است. از این رو، ارزش هنری آن بسیار زیاد است.

انواع فرش دستباف بر اساس نوع گره

فرش‌های دستباف، علاوه بر جنس الیاف، بر اساس گره نیز در چند دسته قرار می‌گیرند. این دو گره، گره ترکی و گره فارسی نام دارد و هر کدام از ویژگی‌های خاصی برخوردار است.

گره ترکی در فرش دستباف

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چرا به این نوع گره، ترکی می‌گویند. علت آن به این موضوع برمی‌گردد که این گره در شهر تبریز رواج داشته است ک بعدها به شهرهای دیگر نیز وارد شده است. وقتی قالیباف می‌خواهد ظرافت بیشتری در فرش به کار برد، از گره ترکی استفاده می‌کند. در حال حاضر، این گره در شهرهای اصفهان، کرمان، قم و … توسط قالیبافان در فرشبافی استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که فرش دستباف با این گره، قیمت بالاتری دارد زیرا زمان بیشتری برای اجرای نقوش ظریف نیاز است. از طرفی، این فرش‌ها به دلیل داشتن دو گره، مقاومت بالایی دارند و خراب نمی‌شوند.

گره فارسی در فرش دستباف

یکی دیگر از انواع فرش بر اساس گره، مربوط به گره فارسی است که یک طرف آن گره و طرف دیگر آزاد است. این فرش‌ها قیمت کمتری نسبت به فرش با گره ترکی دارند و بعد از چند سال استفاده، به صورت نخ نما در می‌آیند.

راهنمای خرید فرش دستباف

حالا که به صورت کامل با انواع فرش دستباف آشنا شدید؛ باید درباره نکات قبل از خرید بدانید. مدل‌های زیادی مانند فرش کرک و ابریشم، جاجیم، کلکسیون موراکو و … وجود دارد که می‌توانید با توجه به نکات مورد نظر، فرش دستباف ایده‌آل خود را تهیه کنید.

طرح و اندازه قرینه در فرش دست باف

یکی از نکات مهم در راهنمای خرید فرش دستباف، توجه به قرینه بودن طرح آن است. البته فرش‌های دستباف به دلیل اینکه به دست قالیبافان عزیز بافته می‌شود، خطای انسانی در آن طبیعی است و اختلاف اندازه در آن وجود دارد. اما باید توجه کنید که این اختلاف بیشتر از ۳ سانتی متر نباشد زیرا در این صورت، یک نقص برای فرش محسوب می‌شود.

چک کردن پشت فرش دستباف برای بررسی پوسیدگی

چک کردن پشت فرش دستباف به شما کمک می‌کند که متوجه مشکلاتی مانند پوسیدگی فرش و بخش‌ها رفو شده شوید.معمولا بخش‌هایی که رفو شده‌اند، جنس زبری دارند. بنابراین، قبل از خرید نهایی خود، به این مورد توجه کنید.

بررسی پرز فرش دستباف

یکی از نکات مهم، هم اندازه بودن پرز فرش است که این مورد در فرش ماشینی کاملا یک دست و هم اندازه است. اما به یاد داشته باشید که در فرش دستباف به دلیل اینکه هنر دست انسان است، اختلاف اندازه در پرز در حد بسیار ناچیزی دیده می‌شود. شما می‌توانید با دست کشیدن روی پرز فرش، متوجه این موضوع شوید.

استفاده از رنگ طبیعی در فرش دستباف

از روش‌هایی که می‌توانید رنگ فرش دستباف را تشخیص دهید؛ بررسی آن در زیر نور طبیعی است. به یاد داشته باشید که رنگ فرش در جهت خواب، رنگ تیره‌ای دارد.

توجه به تراکم فرش دستباف

توجه به تراکم فرش، از نکات مهم در خرید فرش دستباف است و باید بدانید یک فرش محکم، تراکم بافت بالایی دارد. این تراکم باعث می‌شود تا فاصله‌ای بین بافت قرار نگیرد و همین مورد به زیبایی فرش اضافه می‌کند.

ابعاد فرش دست باف

فرش‌های دستباف معمولا در قسمت بالا و پایین آن‌ها، اختلافی در اندازه وجود دارد که کاملا طبیعی است. شما می‌توانید با تا کردن از وسط، متوجه شوید که این اختلاف در حد چند سانتی متر است. از این موضوع که بگذریم، ابعاد مختلفی برای فرش دستباف در بازار وجود دارد و شما می‌توانید فرش دلخواه خود را در اندازه‌های ۳ متری تا ۲۴ متری تهیه کنید.

خرید فرش دستباف؛ یک سرمایه گذاری آگاهانه

فرش‌های دستباف ایرانی در هرجای جهان، نماد هنری بی‌نظیر است و کارشناسان فرش در سطح جهانی نیز کیفیت این فرش را تایید کرده‌اند. قدمت فرش دستباف ایرانی به قدری زیاد است که وجود فرش در هر خانه ایرانی به یک رسم تبدیل شده است. البته که خرید فرش دستباف به دلیل ارزش بالای آن، نیاز به سرمایه زیادی دارد. اما اگر به چشم یک سرمایه‌گذاری بلند مدت به آن نگاه کنید؛ می‌توانید سود زیادی از آن به دست آورید. زیرا یک فرش دست باف با گذشت زمان به ارزش آن اضافه می‌شود و هر چقدر پا بخورد، رنگ بهتری می‌گیرد.

بنابراین اگر نگاه منطقی به این قضیه داشته باشید، می‌توانید هم یک طراحی زیبا برای خانه خود ایجاد کنید و هم یک سرمایه‌گذاری کرده باشید. از طرفی، برای خرید این فرش باید به نکات راهنمای خرید فرش دستباف، توجه ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید روی محصول مطمئنی، سرمایه‌گذاری کنید. البته، فروشگاه‌های معتبر فرش، کارشناسان خبره‌ای دارند که می‌توانند همه جوانب فرش را به شما توضیح دهند تا انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشید.

https://arsinrug.com/

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.