ارتباط با ما در

آیا شیمی درمانی و رادیوتراپی پایان سرطان است

تمام عوامل شیمی درمانی مورد استفاده در درمان سرطان بر سلول های طبیعی ما تأثیر می گذارد. سلول های طبیعی شیمی درمانی را بهتر تحمل می کنند، زیرا توانایی بیشتری در ترمیم آسیب DNA (آسیب به ماده ژنتیکی) دارند.

منتشر شده

کلینیک تخصصی سرطان آروین سنتر

بیماری سرطان از دیرباز تاکنون وجود داشته است و در اوایل ابتلا به آن مقداری ترسناک هم بنظر میرسید اما با گذشت زمان و پیشرفت علم بشر توانست قدم بزرگی در جهت درمان آن بردارد. شما برای درمان سرطان میتوانید به بیمارستان و کلینیک های متفاوتی مراجعه نمایید اما برای آنکه بهترین نتیجه را از درمانتان بگیرید بهتر است به کلینیک تخصصی در این زمینه مراجعه نمایید. تا توسط متخصصان خون و انکولوژی که صرفا در زمینه سرطان تحصیل نموده اند درمان شوید.

آروین سنتر یکی از بهترین کلینیک های سرطان و اولین مرکز تخصصی شیمی درمانی در تهران است. که دارای بیش از ۱۸ متخصص خون و انکولوژی برتر ایران میباشد و با سابقه بالایی که در این زمینه دارد توانسته افراد زیادی را بواسطه تجهیزات نوین و روش های برتر روز دنیا درمان نماید. در بدو ورود خود به کلینیک شاهد چیدمان شاد و رنگارنگ آن خواهید بود که ماتع ایجاد تنش و استرس ناشی از فضای درمانی در شما میشود. هر طبقه این کلینیک مختص یک بخش درمان است که از تصویر برداری و آزمایشگاه گرفته تا بخش های معاینه پزشکان و پرتو درمانی و شیمی درمانی هر کدام در طبقات جداگانه میباشد.

رادیوتراپی

در این مرکز چه درمانهایی انجام میشود؟

دراین مرکز هر آنچه که مربوط به سرطان از غربالگری تا درمان باشد انجام میشود. حتی در صورتی هم که مبتلا به سرطان نیستید بهتر است برای انجام غربالگری سرطان به کلینیک آروین سنتر مراجعه نمایید تا در صورت ابتلا بتوانید در همان مراحل اولیه تحت درمان قرار گیرید. در صورت ابتلا نیز هر نوع درمانی که برای سرطان باشد در این مرکز انجام میگیرد که از مهمترین آنها میتوان به شیمی درمانی و رادیوتراپی اشاره نمود.

شیمی درمانی چیست؟

سیتواستاتیک ها داروهایی هستند که برای مبارزه و کشتن سلول های سرطانی در طی شیمی درمانی از آنها استفاده میشود. درمان بیماران را می توان به صورت زیر انجام داد:

تزریق این ماده به داخل ورید (داخل وریدی)، قطره به قطره، اغلب با مقدار بیشتری مایع در کیسه یا بطری مخلوط می شود. که یکی از روش های رایج در درمان است.

 • قرص ها یا کپسول هایی که بلعیده می شوند.
 • تزریق در ماهیچه یا زیر پوست
 • تزریق در حفره بدن (مثانه، حفره قفسه سینه)

 شیمی درمانی به چه صورت انجام میشود؟

تمام عوامل شیمی درمانی مورد استفاده در درمان سرطان بر سلول های طبیعی ما تأثیر می گذارد. سلول های طبیعی شیمی درمانی را بهتر تحمل می کنند، زیرا توانایی بیشتری در ترمیم آسیب DNA (آسیب به ماده ژنتیکی) دارند. بنابراین سلول های سالم بین هر دوز شیمی درمانی سریع تر بهبود می یابند.

رادیوتراپی

دوز شیمی درمانی داده شده بر اساس تعادل بین آنچه سلول های سالم می توانند تحمل کنند و مقدار مورد نیاز برای ضربه زدن به سلول های سرطانی محاسبه می شود. چندین نوع شیمی درمانی اغلب با هم ترکیب می شوند. این امر درمان را مؤثرتر می کند، زیرا مواد مختلف به روش های مختلف به سلول های سرطانی حمله می کنند.

مغز استخوان گلبول های قرمز و سفید و همچنین پلاکت ها را تولید می کند. عامل سیتوتوکسیک می تواند منجر به کاهش موقت تولید آنها شود، به طوری که تعداد گلبولهای سفید کاهش می یابد. که می تواند منجر به ضعف دفاعی در برابر عفونت (تعداد کم گلبول های سفید)، تمایل به خونریزی بینی و خونریزی پوست (تعداد کم پلاکت) و همچنین کم خونی (درصد خون پایین) شود.

 ایا شیمی درمانی روی اطرافیان بیمار هم تاثیرگذار است؟

در ارتباط با درمان های شیمی درمانی، حتما باید بهداشت فردی را تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق رعایت نمایید.

در اینجا چند نکته کلی در این رابطه وجود دارد:

پس از استفاده از توالت دست های خود را با آب گرم و صابون کاملاً بشویید.

 • حتما بعد از استفاده از سرویس بهداشتی اطراف رسرویس را با آب ولرم شستشو دهید.
 • پدها و پوشک ها را در یک کیسه پلاستیکی جداگانه بیندازید.
 • لباس ها و ملافه های کثیف را فوراً بشویید.

 چرا شیمی درمانی انجام میشود؟

در افراد مبتلا به سرطان، شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. تعدادی از موارد وجود دارد که در آنها می توان از شیمی درمانی در افراد مبتلا به سرطان استفاده کرد:

درمان سرطان بدون داروهای دیگر

 • شیمی درمانی ممکن است به عنوان درمان اصلی و یا تنهاترین درمان سرطان استفاده شود.
 • برای سرکوب سلول های سرطانی عود کرده بعد از درمان های دیگری.
 • پس از سایر روش ها، مانند جراحی، ممکن است از شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی که ممکن است در بدن باقی مانده اند استفاده شود. که پزشکان آن را درمان مراقبتی مینامند.

در نوع دیگر درمان غیر کمکی از شیمی درمانی برای امادگی شما در ربطه با دیگر درمان های سرطان استفاده میشود. علائم و نشانه هایی برای تسکین آنها. با از بین بردن سلول های سرطانی خاص، شیمی درمانی می تواند علائم و نشانه های سرطان را تسکین دهد. پزشکان این شیمی درمانی را تسکین دهنده می نامند.

شیمی درمانی

 هزینه شیمی درمانی چه مقدار است؟

هزینه شیمی درمانی به موارد زیر بستگی دارد:

انواع و دوزهای شیمی درمانی مورد استفاده

 • مدت زمان و تعداد شیمی درمانی
 • محل انجام شیمی درمانی که در کلینیک، منزل و یا بیمارستان انجام میشود.
 • کشور و شهری که در آن زندگی میکنید.

ممکن است شرکت بیمه تان هزینه شیمی درمانی را پرداخت نماید که این خود بشدت هزینه درمانتان را کاهش خواهد داد.

 رادیوتراپی و هدف از انجام آن چیست؟

رادیوتراپی یا پرتودرمانی استفاده از اشعه ایکس با انرژی بالا یا ذرات دیگر برای از بین بردن سلول های سرطانی است. پزشکی که در انجام پرتودرمانی برای درمان سرطان تخصص دارد، رادیوتراپی انکولوژیست نامیده می شود. یک رژیم یا برنامه رادیوتراپی معمولاً شامل تعداد معینی از درمان است که در یک دوره زمانی معین انجام می شود.

انکولوژیست های رادیوتراپی از اشعه برای کشتن سلول های سرطانی و کاهش رشد تومور استفاده می کنند و در عین حال آسیب به بافت های سالم مجاور را محدود می کنند.

پزشکان گاهی اوقات پرتودرمانی را به عنوان اولین درمان سرطان توصیه می کنند. در موارد دیگر، افراد پس از جراحی یا درمان های دارویی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی می شوند. این درمان کمکی نامیده می شود. هدف آن حمله به سلول های سرطانی است که پس از درمان اولیه باقی می مانند.

هنگامی که سرطان نمی تواند به طور کامل از بین برود، پزشکان ممکن است از رادیو تراپی برای کوچک کردن تومورها و تسکین علائم استفاده کنند. این به عنوان پرتودرمانی تسکین دهنده شناخته می شود . پرتودرمانی تسکین دهنده می تواند فشار، درد و سایر علائم را کاهش دهد. هدف این درمان بهبود کیفیت زندگی فرد است.

بیش از نیمی از افراد مبتلا به سرطان نوعی پرتودرمانی دریافت می کنند. برای برخی از انواع سرطان، پرتودرمانی به تنهایی یک درمان موثر است. سایر انواع سرطان به درمان های ترکیبی بهتر پاسخ می دهند، یعنی بیش از یک درمان در برنامه درمانی بیمار استفاده می شود. برخی از نمونه ها ممکن است پرتودرمانی به همراه جراحی، شیمی درمانی یا ایمونوتراپی باشد.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.