ارتباط با ما در

بستر سازی و پسیو شبکه – خدمات پسیو شبکه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر شبکه را می‌توان بستر سازی و پسیو شبکه در نظر گرفت. در حالت کلی تجهیزات شبکه به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند. تجهیزات اکتیو و تجهیزات پسیو شبکه، تجهیزات پسیو به دسته‌ای از تجهیزات شبکه گفته می‌شود که تنها وظیفه انتقال اطلاعات درون شبکه را از یک نقطه به نقطه دیگر دارند. این تجهیزات هیچگونه تغییری در اطلاعات نمی‌دهند.

منتشر شده

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر شبکه را می‌توان بستر سازی و پسیو شبکه در نظر گرفت. در حالت کلی تجهیزات شبکه به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند. تجهیزات اکتیو و تجهیزات پسیو شبکه، تجهیزات پسیو به دسته‌ای از تجهیزات شبکه گفته می‌شود که تنها وظیفه انتقال اطلاعات درون شبکه را از یک نقطه به نقطه دیگر دارند. این تجهیزات هیچگونه تغییری در اطلاعات نمی‌دهند.

بدن انسان را در نظر بگیرید، ستون فقرات و کل اسکلت بندی بدن انسان را می‌توان تجهیزات پسیو در نظر گرفت. به همین دلیل است که به تجهیزات پسیو شبکه، تجهیزات بستر ساز شبکه گفته می‌شود.

عدم توجه به بستر سازی و پسیو شبکه می‌تواند مشکلات مختلفی را برای شبکه شما به وجود آورد که اولین و شایع‌ترین این مشکلات را می‌توان انتقال اطلاعات با سرعت کم در نظر گرفت. بدن انسانی که از اسکلت بندی مناسبی برخوردار نباشد به هیچ عنوان نخواهد توانست کارکرد مناسبی داشته باشد. در شبکه‌های کامپیوتری هم داستان به همین صورت است، شبکه‌ای که بستر سازی مناسب و کابل کشی اصولی نداشته باشد به هیچ عنوان نخواهد توانست کارکرد مناسبی داشته باشد.

به نوعی می‌توان پسیو شبکه را راه اندازی مسیر انتقال اطلاعات در نظر گرفت. مسیری که هر چه پهنای باند بیشتری در اختیار داشته باشد، راحت‌تر و در مدت زمان کمتری می‌تواند انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر را انجام دهد.

یکی از تخصص‌های پر طرفدار در دنیای شبکه را می‌توان پسیو کار شبکه در نظر گرفت. پسیوکار شبکه وظیفه دارد که تمامی تجهیزات پسیو شبکه را به خوبی بشناسد و همچنین از نحوه کارکرد آن‌ها به خوبی اطلاع داشته باشد و بتواند در یک شبکه کامپیوتری از آن‌ها استفاده کند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با تجهیزات پسیو شبکه و بستر سازی شبکه اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم، با همراه باشید.

مراحل اجرای پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

در حالت کلی تجهیزات شبکه را می‌توان به دو دسته تجهیزات پسیو و تجهیزات اکتیو دسته بندی کرد. منظور از تجهیزات پسیو آن دسته از تجهیزات و محصولاتی است که در زمان کارکرد هیچگونه تغییری روی داده‌های شبکه نمی‌دهند و صرفا وظیفه انتقال داده‌ها از یک نقطه به نقطه‌ دیگری از شبکه را بر عهده دارند. تجهیزاتی مانند کابل شبکه، رک، داکت و غیره را می‌توان جزو دسته تجهیزات پسیو شبکه در نظر گرفت.

در مقابل تجهیزات اکتیو شبکه هستند که وظیفه انجام تغییرات روی داده‌های منتقل شده در شبکه را بر عهده دارند. به عنوان مثال نرم افزارهای فایروال را می‌توان جزو دسته تجهیزات اکتیو شبکه در نظر گرفت.

تخصص‌های موجود در شبکه به دو گروه تخصص تقسیم می‌شود. متخصص تجهیزات پسیو شبکه یا پسیوکار شبکه، متخصص اکتیو شبکه یا اکتیو کار شبکه؛ در مراحل اولیه پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری به هر دو متخصص شبکه نیاز خواهیم داشت. اولین قدم برای داشتن یک شبکه عالی و با کیفیت به اجرا در آوردن پسیو شبکه است. این مرحله از راه اندازی شبکه را با عنوان بستر سازی شبکه و یا پسیو شبکه شناخته می‌شود.

خدمات پسیو شبکه

منظور از بستر سازی چیست؟

در حالت کلی منظور از بستر سازی شبکه و پسیو شبکه، کابل کشی و راه اندازی بستر مناسب برای به اجرا در آمدن یک شبکه است. در واقع می‌توان انجام پسیو شبکه را به مانند اسکلت بندی بدن انسان در نظر گرفت. همان طور که بدن انسان بدون اسکلت بندی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و سیستمی را تشکیل نمی‌دهد. در بستر سازی و پسیو شبکه زیرساخت‌های لازم برای به اجرا در آمدن یک شبکه پیاده سازی می‌شود.

به نوعی می‌توان گفت برخورداری از یک شبکه مناسب با سرعت بالا وابستگی زیادی به پسیو شبکه و همچنین بسترسازی آن دارد. توجه داشته باشید که استفاده از کابل کشی ساخت یافته تا حدود زیادی می‌تواند در اجرای یک شبکه عالی به شما کمک کند. اما تنها استفاده از تجهیزات با کیفیت نخواهد توانست باعث شود که شبکه مناسب و با سرعت بالا در اختیار داشته باشید. انتخاب توپولوژی مناسب، استفاده از وسایل و تجهیزات با کیفیت، محل عبور سیم‌ها، استفاده از وسایل حفاظتی مناسب همه و همه باعث خواهند شد که شبکه کارکرد مناسب‌تری داشته باشد.

شبکه

پسیوکار شبکه کیست؟

شخصی که خدمات بخش پسیو شبکه را بر عهده دارد پسیو کار شبکه نامیده می‌شود. یک پسیو کار شبکه باید با تمامی تجهیزات و وسایل پسیو شبکه به خوبی آشنا باشد و همچنین بتواند برای راه اندازی یک شبکه تجهیزات مناسب را پیشنهاد دهد.

آگاهی از شیوه کارکرد هر وسیله و همچنین نصب آن تجهیز مورد دیگری است که متخصص پسیو شبکه باید به خوبی از آن اطلاع داشته باشد. هر چه میزان تخصص فرد در این زمینه بیشتر باشد، می‌تواند ساختار و اسکلت بندی شبکه را دقیق‌تر و مناسب‌تر پیاده سازی کند. توجه به میزان تخصص فرد اجرا کننده پسیو شبکه می‌تواند تا حد زیادی باعث شود که کارکرد اصلی شبکه شما به صورت مناسب انجام شود و تا سالیان سال نیازی به هزینه اضافه برای ارتقاء شبکه نباشد. در ادامه بیشتر در رابطه با پسیو شبکه و بستر سازی آن خواهیم گفت.

بستر سازی و پسیو شبکه

ارائه خدمات بستر سازی و پسیو شبکه نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد، عدم توجه به تخصص فرد در هنگام پیاده سازی بستر شبکه می‌تواند در آینده شبکه شما را با مشکلات مختلفی رو به رو کند. کند بودن سرعت انتقال اطلاعات در شبکه یکی از موارد شایعی است که عموما به دلیل عدم نیاز سنجی دقیق و نداشتن دید از آینده شبکه با آن رو به رو می‌شویم.

از آنجایی که تجهیزات پسیو شبکه کارکرد اصلی در هر شبکه را بر عهده دارند، عدم توجه به تجهیزات مورد نیاز و نیاز سنجی دقیق می‌تواند هزینه‌های اضافی را به شبکه شما تحمیل کند.

بستر سازی و پسیو شبکه

آنچه در مقاله بستر سازی و پسیو شبکه عنوان کردیم

در این مقاله به صورت تخصصی در رابطه با بستر سازی و پسیو شبکه اطلاعاتی را بیان کردیم، گفتیم که یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام پیاده سازی پسیو شبکه باید به آن توجه داشته باشید، آینده نگری و دید به بزرگ شدن شبکه است. شما باید در نظر داشته باشید که در آینده‌ای نه چندان دور قرار است شبکه بزرگ شود، داشتن این دید در یک متخصص پسیو شبکه یا همان پسیوکار شبکه باعث خواهد شد که از هدر رفت هزینه برای آپدیت و بروز رسانی شبکه در آینده جلوگیری شود.

می‌دانیم که تجهیزات پسیو شبکه در کنار همدیگر تشکیل اسکلت بندی شبکه را می‌دهند. هر گونه اشکال در پسیو شبکه می‌تواند کارکرد تمام شبکه را تحت شعاع قرار دهد. در حالت کلی تجهیزاتی که تنها وظیفه انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر را بر عهده دارند، تجهیزات پسیو نامیده می‌شوند. بستر سازی و پسیو شبکه چیست؟ چه کارهایی باید برای به اجرا در آمدن شبکه انجام داد؟ به سایت ما سری بزنید.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.