ارتباط با ما در

۵ نکته درباره دستگیری روح الله زم: خوشحالی و نگرانی اپوزیسیون

در اطلاعیه سپاه از روح الله زم تحت عنوان «سرشبکه سایت ضد انقلاب و معاند آمدنیوز» یاد شده است، بدان معنا که آنچه در “آمدنیوز” منتشر می شده، نه صرفاً حاصل تراوشات ذهنی زم که محصول اطلاعات درست و غلطی بوده که از سوی افرادی در ایران به وی داده می شده است. اگر این گونه باشد – که عنوان “شبکه” ناظر بر همین معناست – قطعاً اعضای این شبکه در ایران به شدت نگران و هراسان هستند و ای بسا در روزها و هفته های آینده افراد دیگری از این شبکه به دام قانون بیفتند. ماجرا ادامه دارد.

منتشر شده

به گزارش جامعه ایرانی؛ روح الله زم مدیر “آمد نیوز” دستگیر شد. این بمب خبری امروز بود و تا روزهای آینده نیز نقل محافل خواهد بود. این که او را چگونه و کجا گرفته اند هنوز اعلام نشده است؛ همین اندازه می دانیم که اطلاعات سپاه او بازداشت کرده است.

5 نکته درباره دستگیری روح الله زم: خوشحالی و نگرانی اپوزیسیون

طرح از دیدار نیوز

در این باره نکات اولیه زیر قابل توجه است:

۱ – روح الله زم، تحت حمایت پلیس و سرویس امنیتی فرانسه بود و تمام ترددها و برنامه های او در داخل و خارج فرانسه با نظارت و حفاطت محسوس و غیرمحسوس این نهادها صورت می گرفت. حتی گفته می شود سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (میت) نیز حفاظت از او در سفرهایش به ترکیه را عهده دار بود. زم همچنین ارتباطاتی نیز با سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) نیز داشت.

بنابراین آنچه در سال های اخیر درباره زم جریان داشت، یک جدال امنیتی بین سرویس های اطلاعاتی بود و نهایتاً این سرویس اطلاعاتی سپاه ایران بود که بازی را برد. بی هیچ گونه شعارگرایی و منطبق بر مستندات واقعی باید گفت که اشراف اطلاعاتی نهادهای امنیتی ایران، در بالاترین سطوح قابل ارزیابی است.

۲ – در اطلاعیه سپاه از روح الله زم تحت عنوان «سرشبکه سایت ضد انقلاب و معاند آمدنیوز» یاد شده است، بدان معنا که آنچه در “آمدنیوز” منتشر می شده، نه صرفاً حاصل تراوشات ذهنی زم که محصول اطلاعات درست و غلطی بوده که از سوی افرادی در ایران به وی داده می شده است.
اگر این گونه باشد – که عنوان “شبکه” ناظر بر همین معناست – قطعاً اعضای این شبکه در ایران به شدت نگران و هراسان هستند و ای بسا در روزها و هفته های آینده افراد دیگری از این شبکه به دام قانون بیفتند. ماجرا ادامه دارد.

۳ – آمدنیوز، هر چند می کوشید خود را “رسانه” معرفی کند ولی هیچ کدام از استادان و فعالان واقعی رسانه، چنین عنوانی را برای آن برنمی تابیدند. در واقع، استانداردهای رسانه ای در آمدنیوز هرگز رعایت نمی شد و انتشار خبرهای نادرست و بدون منبع، ایراد اتهام به هر فردی که زم و دوستانش اراده می کردند، شایعه سازی، تحریک به خشونت و … کارویژه های آن بود.
این رویکرد ناصواب باعث ایجاد بدبینی به رسانه ها به ویژه در بین نهادهای امنیتی داخلی شده بود و کار را بر رسانه ها سخت می کرد. هم از این روست وقتی زم دستگیر شد و کانالش به دست سپاه افتاد، هیچ فعال رسانه ای قائل به این نبود که یک روزنامه نگار دستگیر شده یا یک رسانه دچار مسأله شده است.

۴ – دستگیری زم، احتمالاً بسیاری از اعضای اپوزیسیون خارج نشین را نیز خوشحال کرده است چرا که زم در یکی دو سال اخیر با خودبزرگ بینی مفرط، می پنداشت که یگانه رهبر بی بدیل اپوزیسیون و لیدر ایران آینده است. همین چند ماه پیش بود که فیلم اظهارات او پخش شد که در آن اعضای اپوزیسیون، را تمسخر می کرد و از جمله با لحنی تحقیر آمیز می گفت که “رضا پهلوی” شب ها در خانه ای تمرین سان دیدن می کند.

۵ – اعضای اپوزیسین خارج نشین، در عین حال از دستگیری روح الله زم، قاعدتاً باید نگران نیز باشند زیرا وقتی فردی مانند زم که تحت حفاظت سرویس های اطلاعاتی بود سر از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در می آورد، چنین سرنوشتی برای هر کدام از آنها نیز متصور است، حال در قالب یک عملیات پیچیده اطلاعاتی یا در چارچوب یک معامله سیاسی.

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.