ارتباط با ما در

تحریف گزارش حمله شیمیایی در سوریه / غرب باز هم رسوا شد

اذعان کارشناسان منع گسترش سلاح های شیمیایی به تحریف و دستکاری در نتایج تحقیقات درباره حمله شیمیایی به شهر «دوما» سوریه رسوایی دیگری را برای غرب به دنبال داشت.

منتشر شده

کارشناس سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی از تحریف و دستکاری نتایج تحقیقات درباره حمله شیمیایی به شهر دوماً سوریه خبر داده اند. درهمین ارتباط، «ایان هندرسون» اعلام کرد که گزارش رسمی سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی درباره حمله به شهر دوماًً در استان ریف دمشق سوریه، با واقعیت‌ها منطبق نیست.

در گزارش هندرسون آمده است که براساس آزمایش‌ها و بازدید انجام شده از مکان حادثه، احتمال دارد مخازن و کپسول‌ها از آسمان پرتاب نشده و توسط افراد بر روی زمین کار گذاشته شده باشد. گروهی از کارشناسان به ریاست هندرسون آزمایش‌هایی را انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که وضعیت مکان با آثار حمله تناسب ندارد زیرا با توجه به سوراخ شدن سقف بتنی در محل حادثه باید مواد سمی در محل یافت می‌شد و در مکانی دیگر نیز یک مخزن مواد شیمیایی بر روی یک تخت قرار گرفته بود و حتی چاشنی آن سالم بود و این موضوع پس از برخورد با سقف غیر ممکن است.

براین اساس کمیته مهندسی وابسته به گروه حقیقت یاب نباید به طور قطع اعلام می‌کردند که این کپسول‌ها از آسمان پرتاب شده است زیرا وضعیت مکان با وضعیت مکانی که از آسمان مورد حمله شیمیایی قرار گرفته متفاوت بود.

این درحالی است که در ۷ آوریل ۲۰۱۸ معارضان سوری در منطقه غوطه شرقی مدعی شدند که نیروهای دولت دمشق شهر دوماً در این منطقه را هدف سلاح‌های شیمیایی قرار داده‌اند. سازمان منع تسلیحات شیمیایی در بررسی خود وجود گاز کلر را تائید کرده اما نشانه‌ای از عامل اعصاب پیدا نکرد. برخی از گروه‌های معارض سوری ادعا کرده بودند که نشانه‌هایی از عامل اعصاب در این حملات دیده شده است.

«پیرز رابینسون» استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه شفیلد انگلیس در آگوست ۲۰۱۸ مطلبی در همین زمینه منتشر و عنوان کرد که گزارش‌های منتشرشده ازجمله تصاویر بی‌بی‌سی غیر واقعی بوده و زمانی منتشرشده که دولت انگلیس قصد حمایت تبلیغاتی از نیروهای معارض سوری را داشته است.

در هر صورت، به نظر می‌رسد که عناصر تروریستی در سوریه با حمایت‌های آمریکا و غرب خود را برای انجام عملیات شیمیایی در این کشور آماده می‌کنند. عناصر موسوم به «کلاه سفیدها» قصد دارند بار دیگر سناریوی شیمیایی تازه ای را در سوریه و علیه غیرنظامیان رقم بزنند. بدیهی است که هدف اصلی و اساسی آنها، متهم ساختن دمشق به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان است.

درهمین ارتباط، آخرین اخبار حاکی از آن است که روسیه به اطلاع شورای امنیت رسانده است که کلاه سفیدها آماده اقدامات تحریک آمیز جدید در سوریه می‌شوند. «ولادیمیر سافرونکوف» نماینده روسیه در سازمان ملل در جریان نشست اخیر شورای امنیت گفته است: «کلاه سفیدها تحت پوشش اقدامات بشردوستانه آماده اقدامات تحریک آمیز جدید با هدف متهم کردن دولت سوریه به بکارگیری مواد سمی می‌شوند».

اما سؤالی که به ذهن افکار عمومی متبادر می‌شود این است که آیا عناصر موسوم به کلاه سفیدها به صورت خودجوش و بدون هیچگونه حمایت خارجی دست به استفاده از تسلیحات شیمیایی و پیاده سازی این سناریوی شوم علیه غیرنظامیان می‌زنند؟ پر واضح است که تجربه نشان داده چنین نیست و کلاه سفیدها از حمایت غرب و در رأس آن ایالات متحده آمریکا برخوردار هستند.

این درحالی است که یک منبع نظامی سوری اعلام کرد: مطابق معمول پس از هر شکستی، گروههای تروریستی و برخی رسانه‌های وابسته به آنها خبر کذب و جعلی مبنی بر به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه در شهرک کبانی در حومه لاذقیه را منتشر کرده اند که این اخبار تکذیب می‌شود. سوری‌ها بیان کردند: ارتش سوریه به مبارزه با تروریسم و ریشه کنی آن برای پاکسازی وجب به وجب خاک سوریه ادامه می‌دهد.

پر واضح است که طراحی مجدد سناریوی شیمیایی در سوریه به منظور مانع تراشی و سنگ اندازی در مسیر عملیات آزادسازی ادلب محسوب می‌شود؛ عملیاتی که البته برای کشورهای غربی و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا بسیار مهم است و آنها تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انجام آن به کار بسته‌اند. از همین روی، بدیهی است که جبهه النصره در طراحی مجدد سناریوی شیمیایی در سوریه از حمایت آمریکا و غرب برخوردار است.

آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که نبرد علیه تروریست‌های تکفیری جبهه النصره در ادلب «جنگ بزرگ» خوانده می‌شود، چراکه کنترل آن توسط نیروهای مقاومت سوری مُهر پایانی خواهد بود بر وجود تروریسم تکفیری در خاک سوریه. فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه اخیراً در گفتگویی تأکید کرده بود که ادلب جزئی جدایی‌ناپذیر از خاک سوریه محسوب می‌شود.

شدت نگرانی آمریکایی‌ها از عملیات آزادسازی ادلب به حدی است که حتی برخی گزارش‌ها حاکی از آن هستند که رئیس‌جمهوری ایالات متحده به صورت محرمانه درباره هرگونه اقدام نظامی در ادلب، پا را از گلیم خود فراتر نهاده و به سران روسیه و ترکیه هشدار داده است؛ هشدارهایی که البته مقامات روسی آن‌ها را به هیچ انگاشته‌اند.

اما با وجود تمامی اینها، ارتش سوریه بر ادامه نبرد ادلب با همکاری روسیه تأکید دارد. مقامات مسکو نیز خود به خوبی می‌دانند که هدف اصلی آمریکایی‌ها از کارشکنی در مسیر عملیات ادلب به وسیله تشویق گروه‌های تروریستی برای انجام حمله شیمیایی به این استان، با هدف ابقای این گروه‌ها در سوریه صورت می‌پذیرد.

درهمین ارتباط، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد با اشاره به ادامه جنایات ائتلاف بین المللی غیر قانونی تاکید کرد: شورای امنیت جلسه‌ای برای بحث در مورد این جنایات نداشته است. نبنزیا در جلسه شورای امنیت درباره اوضاع در سوریه گفت: تروریست‌ها تحت حمایت آمریکا به بازداشت هزاران سوری در اردوگاه الرکبان ادامه می‌دهند و وضعیت بشردوستانه آنجا نادیده گرفته می‌شود.

نبنزیا افزود: گروه تروریستی جبهه النصره در ادلب به اقدامات تحریک آمیز ضد ارتش سوریه و حملات خود علیه غیرنظامیان در مناطق نزدیک، ادامه می‌دهد. وی بیان کرد: گروه تروریستی جبهه النصره برای اقدامات تحریک آمیز جدید با تسلیحات شیمیایی به قصد متهم کردن ارتش سوریه آماده می‌شود.

نبنزیا تاکید کرد: تروریست‌ها غیرنظامیان در ادلب را به گروگان می‌گیرند و تروریسم آنجا باید ریشه کن شود. ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهند و هدفشان فقط نابودی تروریسم است. هدف ما تروریست‌هایی است که برخی از شما ترجیح می‌دهید نامی از آنها برده نشود.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.