ارتباط با ما در

روحانی در مراسم افتتاح چند طرح جدید پتروشیمی در عسلویه:

محال است بگوییم اشتباه کردیم که انقلاب کردیم

حسن روحانی، رئیس‌جمهور با بیان اینکه اینکه محال است بدخواهان بتوانند ما را به قبل از انقلاب و چهل سال قبل بازگردانند، تاکید کرد: محال است تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم که انقلاب کردیم.

منتشر شده

جامعه ایرانی– رئیس‌جمهور با بیان اینکه اینکه محال است بدخواهان بتوانند ما را به قبل از انقلاب و چهل سال قبل بازگردانند، تاکید کرد: محال است تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم که انقلاب کردیم. محال است تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم می‌خواستیم مستقل شویم. محال است بگوییم اشتباه کردیم که می‌خواهیم در منطقه تاثیرگذار باشیم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح چند طرح جدید پتروشیمی در عسلویه گفت: بسیار خوشحالم که امروز خداوند این توفیق را به من داد تا خدمت عزیزانی باشم که قدم‌های بسیار مهمی برای تولید، حرکت اقتصادی و عزت کشور بزرگ‌مان برداشتند.

صنعت نفت و گاز در طول ۱۰۰ سال گذشته در تحولات سیاسی کشور نیز تاثیرگذار بوده است

وی ادامه داد: هر کار اینچنینی که ما به سمت خودکفایی حرکت کنیم و هم به سمت اقتصاد مقاومتی و ارزآوری بیشتر حرکت می‌کنیم و ب‌توانیم اشتغال بیشتری برای جوانان کشور ایجاد کنیم، مفید است.

رئیس دولت دوازدهم به نقش نفت در تحولات سیاسی کشور در تاریخ معاصر اشاره کرد و اظهار داشت: صنعت بزرگ نفت و گاز در طول ۱۰۰ سال گذشته نه تنها در تولید کشور بلکه در تحولات مهم سیاسی کشور نیز تاثیرگذار بوده است. همه حوادث تاریخ سیاسی کشور ما در دهه‌های گذشته، انقلاب اسلامی و قبل از آن و در دوران دفاع مقدس نقش بسیار ارزشمندی کارکنان و کارگران و مهندسین صنعت نفت داشته‌اند.

انقلاب وقتی پیروز شد که صنعت نفت در کنار انقلاب و انقلابیون قرار گرفت

روحانی با بیان اینکه کمتر حادثه مهم و بزرگی در کشور ما است که نام، کار و تلاش این عزیزان در آن آشکار و روشن نباشد، تصریح کرد: در سال ۵۷ انقلاب ما وقتی پیروز شد که صنعت نفت در کنار انقلاب و انقلابیون قرار گرفت. در دوران دفاع مقدس اگر کارگران پر تلاش این صنعت نبودند، به راحتی مردم از انرژی مورد نیازشان محروم می‌شدند. نه تنها زندگی، حرارت و روشنایی زندگی مردم بلکه ابزار جنگی ما به حرکت در نمی‌آمد.

وی افزود: هر کجا صنعت نفت ما آسیب می‌دید، همه کارگران و مهندسین صنعت مشغول بازسازی و بازآفرینی می‌شدند. من در دوره‌ای که مسئولیت‌ ستاد پدافند هوایی را برعهده داشتم، فردای بمباران به بازدید آن مکان می‌رفتیم و می‌دیدم کارگران و مهندسین بعد از بمباران وارد شده و همه توان خود را به کار می‌گیرند.

 امکان ندارد ملت ایران را از تلاش، حرکت و پیشرفت بازدارند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما وارد مرحله جدیدی در برابر توطئه بیگانگان قرار گرفتیم، خاطرنشان کرد: همان کسانی که می‌خواستند مانع پیروزی انقلاب شوند و ناموفق شوند، همان کسانی که می‌خواستند مانع پیروزی ما در دفاع مقدس شوند و ناموفق شوند، امروز در زمان شکوفایی این کشور و در برابر این مردم و عظمت ایران توطئه‌های جدید خود را آغاز کرده‌اند.

روحانی با تاکید بر اینکه در هر توطئه‌ای مشکل برای ما ایجاد می‌کنند و مسیر هموار و آماده را برای ما با مشکلاتی ایجاد می‌کنند ولی امکان ندارد ملت ایران را از تلاش، حرکت و پیشرفت بازدارند، ابراز داشت: این کار امکانپذیر نیست. برخی از طرحی‌های افتتاح شده در دوران تحریم آغاز شده و در دوره‌ای که دشمن در فکر تحریم‌ جدید و اجرای آن است، پروژه‌‌های امضا شد که آغاز شوند.

مشکلات را در زندگی خودمان لمس می‌کنیم

وی با بیان اینکه اگر دشمن بتواند امید، تلاش و حرکت را از ما بگیرد، در اهداف ناصحیح و نادرست موفق شده است، عنوان کرد: اگر امید ما باقی بماند و اگر حرکت و تلاش ما ادامه یابد، حتما دشمن ما ناموفق خواهد بود. در اینکه مردم امروز با مشکلات جدیدی مواجه هستند، همه ما در زندگی خودمان لمس می‌کنیم. پس دشمن می‌تواند برای ما مشکل ایجاد کند ولی اینکه دشمن قادر نیست به اهداف خود برسد، مثل روز برای ما روشن است.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: دشمن می‌گوید ایران عزتمند، آقا، مستقل و تاثیرگذار در منطقه و جهان را نمی‌پسندم بلکه ایرانی می‌خواهم که در اختیار و مشت من و اراده من باشد که با اراده من مسیر خود را تعیین کرده و سودش در اختیار من باشد و از نو سلطه بر ایران را به دست آورم. این هدف از محالات و ممکن نیست.

محال است بدخواهان بتوانند ما را به ۴۰ سال قبل بازگردانند

روحانی با تاکید بر اینکه محال است بدخواهان بتوانند ما را به قبل از انقلاب و چهل سال قبل بازگردانند، یادآور شد: محال است تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم که انقلاب کردیم. محال است تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم می‌خواستیم مستقل شویم. محال است بگوییم اشتباه کردیم که می‌خواهیم در منطقه تاثیرگذار باشیم. محال است که بگوییم اشتباه کردیم که مردمسالاری دینی می‌خواهیم. این آرزو برای دشمن هیچ وقت محقق نمی‌شود.

وی با یادآوری اینکه تلاش‌های مردم در عسلویه ثمرات زیادی دارد، بیان کرد: اگر ما امروز از مشکلات عبور می‌کنیم دلیل آن تلاش‌های شما در عسلویه است. امروز می‌بینیم که سه واحد مهم در عسلویه به بهره‌برداری رسیده است. یک واحد پتروشیمی مهم که یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن را پتروشیمی مرجان به عنوان محصول دارد. فاز سوم یک پتروشیمی مهم به عنوان پردیس که مجموعه محصولات آن بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار محصول واحد سوم پردیس است و یک نیروگاه، نیروگاه دماوند که ۶۵۰ هزار مگاوات برق را تولید می‌کند که می‌توانند تامین‌‌کننده خدمات واحدهای مختلف پتروشیمی باشد.

هر طرح و پروژه‌ای که امروز کلنگ زده و آغاز شود، به معنای انقلابی‌گری است

رئیس‌جمهور ادامه داد: این افتتاح‌ها نشان می‌دهد ما در مسیر تلاش و فعالیت هستیم و اشتغال در کشور ما افزوده خواهد شد. همین دو، سه تا طرح بیش از هزار و ۲۰۰ اشتغال مستقیم و تعداد زیادی اشتغال غیرمستقیم به وجود می‌آورد که یعنی ما در مسیر تولید و اشتغال حرکت می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه میلیاردها دلار سود در سال‌های آینده پیشروی ملت ایران است، گفت: هر فاز، طرح و پروژه‌ای که امروز کلنگ زده و آغاز شود، به معنای انقلابی‌گری است و به معنای تلاش برای عزت ملت ایران است. هر پروژه‌ای که افتتاح شود به این معنا است که ملت در مسیر تلاش و فعالیت خود نمی‌ایستند و تلاش خود را ادامه می‌دهند.

مردم ما عزت خود را نفروخته‌اند

وی با تاکید بر اینکه همیشه برای ما خوشحال‌کننده است که در کشورمان یک واحد تولیدی شروع به فعالیت کنند، اظهار داشت: اینکه در یک روز آن هم در شرایطی که بدخواهان ما به فکر فشار روی مردم هستند، سه پروژه افتتاح کنیم به معنای پیروزی ملت ما در برابر نقشه‌های دشمن است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه شکی نداریم کشور بزرگ ما ایران و ملت ما مشکلات بسیاری دارد، تصریح کرد: مشکلات به صورت جنگ یا خشکسالی همیشه وجود داشته است اما مردم ما عزت خود را نفروخته‌اند. ممکن است باران کم آمده باشد اما قنوات کشور نشان می‌دهد ایران از دیرباز با باران کم مواجه بوده است. اینکه بخشی از کشور ما به صورت کویر در طول قرن‌ها بوده به معنای بارندگی کم است.

سازندگی ما متوقف نمی‌شود 

روحانی با تاکید بر اینکه ما همیشه مشکلاتی داشته‌ایم و همیشه ایستادگی کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: هیچ وقت ملت ایران دست خود را به سوی کسی برای نان دراز نکرده است. امروز هم مشکلاتی داریم که از آنها با وحدت، تلاش و فعالیت عبور خواهیم کرد. دلیل آن هم این است که می‌بینیم در آماری هم که آقای زنگنه اعلام کرد به غیر از دو فاز پتروشیمی که امروز افتتاح کردیم، ۱۲ طرح پتروشیمی قبلا افتتاح شده است. دو پتروشیمی هم امروز افتتاح شده است. ۱۴ طرح پتروشمی از ۹۲ تا امروز یعنی در عرض پنج سال افتتاح شده است.

وی اضافه کرد: امسال باز هم تا پایان سال افتتاح‌هایی خواهیم داشت و تا پایان سال افتتاح‌های زیادی صورت می‌گیرد. حدود شش طرح دیگر در سال ۹۸ افتتاح خواهد شد. سازندگی ما متوقف نمی‌شود و این مسیر ادامه پیدا می‌کند.

باید سرمایه خارجی جذب کنیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از صنایع مهم و تاثیرگذار است، ابراز داشت: ما تاریخ پرافتخار و فرهنگ غنی‌ای داریم. در کنار آن هم اسلام عزیز برای ما وجود دارد. ما صنایع مهمی داریم. ماهی که در آب است، قدر آب را کمتر می‌داند. اگر ما بنزین را به طور کل وارد می‌کردیم، هرچند که در حال حاضر هم مقدار کمی واردات داریم که ان‌شاءالله به خودکفایی می‌رسیم. اگر گازوئیل و گاز ما هم وارداتی بود و مصرف گاز را مجبور بودیم از خارج بیاوریم یا اگر نیروگاه‌های ما از خارج تامین می‌شدند، قطعا با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بودیم اما ما روی پای خود ایستاده‌ایم و گاز و پتروشیمی خودمان را داریم.

روحانی ادامه داد: خداوند نعمت بزرگی به ما داده است که آن را باید روزافزون کنیم. خداوند نفت خام خود را در زیر زمین برای ما به ودیعه گذاشته است. اینکه ما بتوانیم از خام‌فروشی فاصله بگیریم و محصولی پرارزش‌‌تر به دنیا ارائه کنیم و با سرمایه خودمان سرمایه خارجی و داخلی را جذب کنیم. ما باید سرمایه خارجی جذب کنیم.

صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در خط مقدم جنگ اقتصادی است

وی ضمن قدردانی از همه تلاشگرانی که باعث شدند امروز روز خبر خوش برای ما و ملت ایران باشد، بیان کرد: از همه کسانی که باعث شدند این سه طرح امروز افتتاح شود؛ چه آنهایی که سرمایه آماده کردند، چه کسانی که کار کردند و شبانه‌‌‌روز تلاش کردند، قدردانیم و از خدا می‌خواهیم توفیق مضاعف عنایت کند. خبرهای خوبی در نفت و تولید نفت و حق ما در نفت در اوپک و در گاز، خودکفایی و در پتروشیمی دریافت کردیم.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه امروز روز جنگ اقتصادی و جنگ روانی در برابر ملت ایران است، یادآور شد: در صف مقدم این جنگ، بخش‌هایی هستند که بار اقتصاد را بر دوش دارند؛ از مهمترین آنها، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی است. وقتی دشمن می‌خواهد ما را تحریم کند، این صنعت را تحریم می‌کند. یعنی در این مبارزه شما در خط مقدم هستید. ما به تلاش ادامه می‌دهیم. هم نفت تولید می‌کنیم، هم صادر می‌کنیم. ممکن است پیچ و خم داشته باشد ولی صادر می‌کنیم.

پتروشیمی برای تامین نیاز ارز کشور بار سنگینی بر دوش گرفته است

روحانی با بیان اینکه امروز برای تامین نیاز ارز کشور پتروشیمی بار سنگینی بر دوش گرفته و انجام می‌دهد، عنوان کرد: بازار ثانویه ارز که برای تولیدکننده و واردکننده ارز تامین می‌کند، بخش بزرگی از آن بر دوش پتروشیمی است. اینکه محصول شما سالانه ۱۲ تا ۱۴ میلیارد ارزآوری دارد، یعنی در خط مقدم مبارزه هستید. دشمن می‌خواهد در این زمینه‌‌ها فشار بیاورد و شما در خط مقدم هستید .

وی اضافه کرد: چه وزارت نفت و دیگر وزارتخانه‌ها و نیروهای مسلح، چه بخش‌‌های خصوصی و عمومی غیردولتی که برای تولید تلاش می‌کنند، همه در صف مقدم هستند.

محیط زیست برای ما بسیار مهم است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر واحدی که به ثمر می‌رسانید، وقتی کامل کردید، بلافاصله به فکر فروش باشید، گفت: امیر حاتمی نکاتی را در پایان صحبت‌هایش خطاب به زنگنه و دولت گفت. اینکه همه آنهایی که در صنعت پتروشیمی فعال هستند می‌خواهند آینده روشن‌تری برایشان ترسیم شود تا راحت‌تر در بازار بورس فعال شوند و سهام خود را واگذار کنند و پروژه‌‌‌های دیگر را تکمیل کنند وبه ثمر برسانند. اگر مشکلی هست باید حل شود. اگر اطمینانی نسبت به آینده و قیمت وجود دارد، باید رفع شود تا این کار به خوبی انجام بگیرد .

روحانی با تاکید بر اینکه نکته مهم دیگری که با آن امروز مواجه بودیم، امضای قرارداد بسیار خوب برای فلر‌ها و مشعل‌هایی است که می‌سوزد و آنچه نصیب مردم می‌کند آلودگی است، اظهار داشت: مسئله محیط زیست مهم است. کار شما برای استان بوشهر، عسلویه، کنگان و سایر جاها مهم است اما در عین حال از لحاظ محیط زیستی باید فکر مردم باشید. همه اقدامات محیط زیستی را باید انجام داد. محیط زیست برای ما بسیار مهم است. از لحاظ اقتصادی هم مهم است.

عسلویه پایتخت انرژی کشور است 

وی ادامه داد: محصول گازی که از فلرها به دست می‌آوریم در روز ۲۲ متر مکعب است که می‌‌سوزد و از بین می‌رود؛ پس هم از نظر اقتصادی مهم است و هم از لحاظ اشتغال و محیط زیست.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه استان بوشهر مرکز گازی کشور است و عسلویه به تعبیری پایتخت انرژی کشور است و جای بسیار مهمی است، تصریح کرد: مردم این منطقه باید از این حرکت اقتصادی به خوبی بهره بگیرند. اینجا کلاس‌‌‌هایی گذاشتیم تا مردم در این کلاس‌های تقویتی آموزش ببینند، با این کلاس‌ها در کنکور رتبه بگیرند، همین‌ها دانشگاه بروند و برگردند در محیط‌‌های صنعتی مدیریت برعهده بگیرند. در این منطقه هر کاری که مردم بومی می‌توانند انجام دهند، اولویت  است.

بیش از ۱۳ هزار روستا در پنج سال گذشته به گاز سراسری کشور متصل شده‌اند

روحانی با بیان اینکه بومی‌‌ها در این منطقه قبلا ۲۰ و چند درصد بوده و اکنون ۳۰ و چند درصد، خاطرنشان کرد: باز هم کم است. ۳۳ درصد کم است که بگوییم بومی‌‌ها فعال هستند. مردم بومی باید از این تحول اقتصادی در زندگی خود سود ببرند. آلودگی را باید کاهش دهیم. مردم باید احساس رضایت کنند. مردم صاحب این منطقه و کشور هستند و ان‌شالله به حول قوه الهی در همه زمینه‌‌‌ها پیشرفت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهمین چندین نکته را به زنگنه گفتم، ابراز داشت: اولین نکته این بود که گازرسانی به روستاها انجام شود. هم برای محیط زیست ضرر دارد که درخت و بوته قطع می‌‌شد و هم زحمت بود. کار بزرگی در این پنج سال صورت گرفت. هر روز تعدادی از روستاهای ما وارد این مدار می‌شوند. در این مدت بیش از ۱۳ هزار روستا به گاز سراسری کشور متصل شده‌‌اند. این کار ادامه پیدا می‌کند و ان‌شالله روستاهای باقیمانده هم تا جایی که ممکن باشد، انجام می‌شود. در شهرها هم در یکی، دو استان عقب هستیم.

بخش بزرگی از فروش نفت ما به جای خارک به جاسک برود

رئیس‌جمهور افزود: مسئله بعدی گازهایی بود که در فلرها می‌شود. گفتم سرمایه‌گذاری داخلی می‌خواهد یا خارجی انجام دهید. الحمدالله امروز سرمایه‌‌گذاری داخلی دارد کار را انجام می‌دهد. از این منبع انرژی باید استفاده می‌شد.

روحانی درخصوص مساله فروش نفت ما بیرون خلیج فارس در دریای عمان نیز بیان کرد: این برای من بسیار مهم است و استراتژیک. باید بخش بزرگی از فروش نفت ما به جای خارک به جاسک برود و این کار هم ان‌شالله امسال شروع می‌شود. یعنی آنچه گزارش‌‌های قبلی بوده این است که آغاز شده است. این کار باید انجام شود و در دولت دوازدهم به پایان می‌رسد تا بتوانیم وعده و قولی که دادیم وفادار باشیم.

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.