ارتباط با ما در

روایات متفاوت از بازداشت “زم”

پرونده «زم» پیچیده است. این را سپاه در بیانیه‌اش گفته و شاید به همین دلیل تا وقتی جزئیات بیشتری از این پرونده منتشر نشود، بازار گمانه‌زنی‌ها و شایعات داغ باشد.

منتشر شده

به گزارش جامعه ایرانی؛ اخیرا روزنامه فیگارو، یکی از مهم‌ترین روزنامه‌های صبح فرانسه نیز گزارشی در همین زمینه منتشر کرده است. گزارشی که عنوان آن «جاسوسی: چگونه ایران یک مخالف ساکن فرانسه را بازداشت کرد» است و در آن ادعا شده «زم در سفر به عراق دستگیر شده و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با جلوگیری‌نکردن از این سفر، فرایند دستگیری او را تسهیل کرده‌اند». شبکه المیادین نیز به نقل از منابع عراقی ادعا کرد که زم در اربیل عراق دستگیر شده است. این در حالی است که دیروز وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای بازداشت روح‌الله زم، مدیر «آمدنیوز» را محکوم کرد. فرانسه تأیید کرد که زم در این کشور پناهنده بوده و از جزئیات بازداشت او اطلاعی در دست نیست.

اما به نوشته این روزنامه از قول منابعی، فرایند دستیگری زم با فرستادن زنی به پاریس آغاز شده است. البته برخی دیگر ادعا کرده‌اند که این زن از اشخاص نزدیک به زم و یکی از مدیران «آمدنیوز» بوده که نفوذ زیادی روی زم داشته است. به ادعای روزنامه فرانسوی این زن زم را قانع کرده تا در سفری به نجف با آیت‌الله سیستانی مرجع تقلید شیعیان دیدار و کمک‌های مالی نیز دریافت کند. فیگارو به نقل از وزارت کشور فرانسه نوشته که زم پناهنده سیاسی فرانسه بود و به این دلیل از حفاظت پلیس برخوردار بوده است.

البته مدتی از انتشار این خبر در فضای رسانه‌ای نگذشته بود که یکی از مسئولان دفتر آیت‌الله سیستانی در نجف آن را تکذیب کرد. این مقام به «شفقنا» گفت ادعای منتشرشده در بعضی از رسانه‌ها مبنی بر حضور روح‌الله زم در دفتر حضرت آیت‌الله سیستانی و دیدار معظم له با وی کاملا دروغ و بی‌اساس است. او تأکید کرد:‌ «نامبرده هیچ‌گاه ارتباطی مستقیم یا غیرمستقیم با این دفتر نداشته و کسی درخواست ملاقات برای او نکرده و از آمدن یا نیامدنش به عراق نیز هیچ‌گونه اطلاعی نداریم».

خبرها اما به همین جا ختم نشد. همسر روح‌الله زم در گفت‌وگو با یک رسانه خارج از کشور ادعاهایی نزدیک به روزنامه «فیگارو» مطرح کرد. مهسا رازانی گفته که زم جمعه هفته گذشته با پرواز «رویال‌جوردنین» از پاریس «عازم بغداد» شده است. به گفته رازانی، زم «توقف کوتاهی در امان پایتخت اردن داشت و بامداد شنبه وارد بغداد شد». او در ادامه گفته یک روز از زم بی‌خبر بوده و او به تماس‌هایش پاسخ نداده است. اما یکشنبه در تماس تلفنی یک‌دقیقه‌ای از سلامتی خود خبر داده است. به گفته رازانی لحن و ادبیات زم در این تماس غیرمعمول بوده است. او سپس از زم بی‌خبر بوده تا وقتی که خبر بازداشتش را شنیده است.

دیروز در داخل هم خبرهایی از زم شنیده شد. سخنگوی دولت در اولین واکنش به این دستگیری ابتدا از اطلاعات سپاه تشکر کرد و سپس گفت: «دستگیری این فرد نباید زمینه اتهام‌زنی جدیدی را فراهم کند که البته در چند روز گذشته برای چند نفر این اقدام رخ داد. ما باید از قضاوت‌های تند پرهیز کنیم و اجازه دهیم اطلاعات سپاه موضوع را دنبال کند. باز هم تأکید می‌کنم باید از اتهام‌زنی و گمانه‌زنی خودداری شود». پیش از این برخی از نمایندگان امیدی مجلس نیز اظهارنظر‌هایی در این زمینه کرده بودند. جلال میرزایی گفته بود که از دستگیری زم نباید برای تسویه‌حساب سیاسی استفاده شود. علی مطهری نیز تأکید کرده بود که باید منابع خبری زم مشخص شود اما گرفتن اعتراف از او «باید با روش درست انجام شده و اتفاقاتی مانند اتفاقی که برای مازیار ابراهیمی و همکاران او افتاد در اینجا رخ ندهد».

وزیر اطلاعات دیگر مقام دولتی بود که دیروز به دستگیری زم واکنش نشان داد. محمود علوی دستگیری زم را به فرمانده کل سپاه پاسداران تبریک گفت و خطاب به سردار حسین سلامی «گرفتار‌کردن یکی از سرکردگان خائن، خودفروخته و مزدور، با اقتدار و اشراف کامل و غلبه بر اقدامات سرویس‌های اطلاعاتی بیگانگان به دست توانمند پرسنل ولایت مدار، تیزبین و سختکوش سازمان اطلاعات سپاه» را به او و پاسداران جان‌برکف تبریک گفت.

در چنین وضعیت ابهام‌آلودی باید منتظر خبرهای دیگری از پرونده زم بود. عملیاتی که سازمان اطلاعات سپاه آن را «حرفه‌ای، هوشمندانه و چندوجهی با به‌کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری» دانسته است. در بیانیه سپاه آمده که سازمان اطلاعات در این عملیات «سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد و «روح‌الله زم» سرشبکه سایت ضد انقلاب و معاند «آمدنیوز» را… به داخل کشور هدایت و بازداشت کرد». مقامات اطلاعاتی تاکنون چیزی بیش از این به پرونده زم اضافه نکرده‌اند.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.