ارتباط با ما در

سرهنگ علیفر! اشتباه کردی، توجیه نکن

کسانی که قبول نمی‌کنند اشتباه کرده‌اند، قابل اعتماد نیستند و نمی‌شود به آنها به عنوان یک دوست، همکار و یا حتی رییس جمهور اعتماد کرد.

منتشر شده

سرهنگ علیفر

تقریبا روی سر آنهایی که از شبکه ورزش تلویزیون در حال دیدن بازی « رئال مادرید و لوانته» بودند شاخ سبز شد وقتی از زبان سرهنگ علیفر گزارشگر بازی شنیدند، نام هافبک شماره ۱۷ لوانته« سید جلال حسینی» کاپیتان و مدافع فعلی پرسپولیس است.

همه آنها از خود پرسیدند حسینی کی به اسپانیا رفت که هیچ کس خبر ندارد جز، جناب سرهنگ؟

حسینی به لالیگا نرفته بود و گزارشگر محترم تلویزیون در یکی از سرچ‌های اینترنتی خود دیده بود که در ترکیب تیم لوانته نام سید جلال حسینی وجود دارد و به خاطر همین هنگام معرفی بازیکنان گفت که شماره ۱۷ این تیم سید جلال حسینی است.

شبیه «سرهنگ علیفر» نباشیم

این اشتباه برای گزارشگر تازه کار فوتبال هم یک گاف بزرگ است چه برسد به سرهنگ علیفر با این سابقه وتجربه.

جناب سرهنگ که توسط شبکه ورزش از گزارشگر محروم شده در گفت‌وگویی توجیه کرد:« اسکای اسپورت نوشته سیدجلال رفته لوانته، من هم گفتم حتما سه‌سوت رفته! قبل از بازی این کار را انجام دادم و اسم سیدجلال را در ارنج لوانته دیدم و زمانی که اسم او را کلیک کردم و با عکس و مشخصاتش مواجه شدم، در گزارشم اسم او را اعلام کردم.»

بالاخره هر انسانی اشتباه می‌کند و علیفر هم یک انسان است مثل همه ما. مسئله اصلی توجیهی است که او برای ماست‌مالی کردن اشتباه خود به زبان می‎‌آورد. او قبول نمی‌کند اشتباه کرده است و تقصیر را به گردن سایت خارجی می‌اندازد. در حالی که همه ما که کارمان گزارشگری فوتبال نیست و تنها به خاطر علاقه آن را نگاه می‌کنیم، می‌دانیم که اگر قرار بود سید جلال در این سن به اروپا برود، دو هفته قبل از انتقال و یک هفته بعد ازانتقال، نیمی از خبرهای ورزشی ایران به این خبر اختصاص می‌یافت.

شاید اگر علیفر قبول می‌کرد، اشتباه کرده و سعی در جبران آن می‌کرد، شاهد این همه هجمه علیه خود نبود. اشتباه کردن خوب نیست اما پذیرش اشتباه یک ویژگی مهم اخلاقی در یک انسان است. آنهایی که به اشتباه خود اعتراف می‌کنند، روح و وجدان بزرگی دارند.

به قول حضرت حافظ

گناه اگر چه نبود اختیار ما حافظ // تو در طریق ادب باش و گو گناه من است

بیاییم همه ما در زندگی شبیه سرهنگ علیفر و همه آنهایی که حاضر نیستند اشتباه خود را قبول کنند، نباشیم. ما بری خطا و اشتباه نیستیم و اگر خدای ناکرده در زندگی شخصی و یا کاری، اشتباهی انجام دادیم، آن را بپذیریم و در پی اصلاح آن باشیم. این رفتار نشانه‌ی ضعف نیست، بلکه حکایت از بزرگی دارد.

به یاد دارم محمود احمدی نژاد هم چندی پیش گفته بود:« به‌عنوان رئیس‌جمهور هیچ تصمیم اشتباهی نگرفته‌ام. یک مورد نمی‌توانند مثال بزنند که تصمیم اشتباهی به‌عنوان رئیس‌جمهور گرفته باشم»

کسانی که قبول نمی‌کنند اشتباه کرده‌اند، قابل اعتماد نیستند و نمی‌شود به آنها به عنوان یک دوست، همکار و یا حتی رییس جمهور اعتماد کرد. آنها تمام کاستی‌ها را به گردن دیگران می‌اندازند چون خود را بری از اشتباه می‌دانند.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.