ارتباط با ما در

پنیر لیقوان چیست و انواع آن

مشهور ترین پنیر سنتی ایرانی که میتوان در سراسر دنیا از آن نام برد میتوان به جرعت گفت پنیر لیقوان می باشد.

منتشر شده

پنیر لیقوان

پنیر لیقوان چیست

مشهور ترین پنیر سنتی ایرانی که میتوان در سراسر دنیا از آن نام برد میتوان به جرعت گفت پنیر لیقوان می باشد ، این پنیر سفید شبه نرم بین سه تا دوازده ماه در آب نمک می ماند تا برسد .

این پنیر معروف و پر طرفدار در روستای لیقوان واقع در دامنه شمالی سهند از توابع شهر تبریز در استان اذربایجان شرقی در ایران تهیه میشود . طبق تخمیمی که بر حسب آمارها زده شده است بیش از ۲۰۰ تولید کننده ی پنیر و ۶۵۰۰ گوسفند که در اکثر موارد از نوع قیزیل هستند در روستای لیقوان و روستا های مجاور وجود داشته باشد . این منطقه ( روستای لیقوان ) به علت دارا بودن از هوای پاک و گونه های گیاهی کمیاب کوجود در این منطقه و علاوه بر این ها به علت شیوه بهداشتی نحوه شیردوشی که از ان استفده میشود و تحویل شیر تازه به تولید کنندگان خود همه و همه باعث درست کردن پنیری با کیفیت  میشود و به دست مشتریان خود میرساند . این پنیر طعمی ترد و شور داشته و دارای سوراخ های همانند اندازه نخود است و از شیر کاملا تازه گوسفند تهیه میشود که در اکثر مواقع در صبحانه به همراه نان خورده میشود .

انواع پنیر لیقوان که میتوان به انها اشاره کرد

پنیر لیقوان اعلا : پنیر سوپر لیقوان و یا به عبارتی همان پنیر لیقوان اعلا تهیه شده از شیر خالص گوسفندی است که در چراگاه های خود رو و گیاهان وحشی کوهستان سهند لیقوان است ، آبی که در تولید و تهیه این پنیر استفاده میشود آب بدون آهک و نمک و رسوب است که از چشمه های سرشار و معدنی لیقوان است .

برای تهیه این نوع پنیر شیر تازه جوشیده شده از دام را در کمتر از یک ساعت به واحد های تولیدی تحویل داده میشود وتهیه این نوع پنیر لیقوان شروع میشود . این نوع پنیر دارای حباب های انگشت شمار بخوصی در اندازه های عدس در داخل آن است و به هنگام برش دادن خرد نمیشود که دارای طعمی ترد و خوشمزه است .

پنیر لیقوان معمولی :

پنیر لیقوان معمولی نوع خاصی از پنیر لیقوان میباشد که از شیر گوسفندی مناطق و روستاهای حومه شهر تبریز و سایر شهرهای  استان آذربایجان تهیه می‌شود .

این نوع شیر گاهی به علت برخوردار بودن از آب معدنی و شرایط آب و هوایی دره لیقوان جهت تبدیل آن به پنیر، به لیقوان منتقل می‌ شود . هرچند که کیفیت شیر نسبتاً خوب می باشد ولی به دلیل وجود فاصله مکانی چند ساعته مابین دام و کارگاه ، مدت زمانی طول می‌کشد تا شیر به واحد های تولیدی برسد و فرایند تبدیل شیر به پنیر لیقوان شروع  شود .

همین اختلاف زمانی و کیفیت شیر، باعث افت کیفیت محصول نهایی شده و پنیر تولید شده را از پنیر سوپر لیقوان متمایز می‌ کند .

پنیر تبریز

پنیر تبریز

این نوع  پنیر که در برخی موارد از شیر گاو یا از شیر مخلوط گاو و گوسفند تهیه و تولید می ‌شود دارای رنگی متمایل به زرد ، کیفیتی پایین ، خرد شدگی به هنگام برش و حمل و نقل آن ، نرم و سفت بودن نامتعادل و دارای حباب‌های بسیار ریز و اسفنجی شکل می باشد .

عواملی که بر روی کیفیت پنیر لیقوان بسیار تاثیر گذار است

از عوامل تأثیرگذار بر کیفیت پنیر لیقوان می‌توان به شرایط آب و هوایی محل تولید شیر، شرایط آب و هوایی محل فرآوری و تبدیل شیر گوسفندی به پنیر لیقوان ، کیفیت ابزار و تجهیزات نصب شده واحد تولیدی و از همه مهم تر بافت گیاهی چراگاه‌های دام‌های تولیدکننده شیر می توان اشاره کرد .

نوعی گیاه معطر و کمیابی که در دامنه سهند و دره لیقوان وجود دارد ، باعث تولید پنیر لیقوان با طعمی منحصر به فرد و مرغوب شده است .

البته ناگفته نماند که بعضی اوقات برای سفید کردن پنیر تولیدی از شیر گاو دست به جداسازی چربی شیر گاو توسط دستگاه های چگالشی می نمایند. ولی مد نظر داشته باشید که هرچقدر چربی پنیر کمتر باشد پنیر سفت تر خواهد شد و این امکان هم وجود دارد که پنیر از شیر گاو تولید شده باشد و یا از افزودنی های غیر مجاز صرفا جهت تولید استفاده شده باشد .

با توجه به این موضوع که در فرآوری و تهیه پنیر لیقوان ، روغن حیوانی که در شیر وجود دارد و از آن جدا نمیشود را وجود درصد نسبتا بالای چربی در پنیر لیقوان است که دلیل بر نرم بودن نسبی  این پنیر در صورت این که رنگ پنیر کاملا سفید است میشود.

لازم به یادآوری می باشد که وجود حفره های زیاد با سایز های خیلی ریزشبیه اسفنج نشان دهنده تولید پنیر از شیر نیمه فاسد و یا در شرایط غیر بهداشتی را در بر دارد .

پس میتوان گفت پنیر لیقوان را با این مشخصه ها باید تشخیص دهید : پنیر سفید نسبتا نرم که به هنگام برش خرد نمیشود و دارای طعمی خاص و ترد می باشد که وقتی قاچ را برش می دهیم تعدادی ( کمتر از ۲۰ ) حفره در اندازه های نخود و یا بزرگتر داخل آن قابل دیده شدن است .

جهت خرید پنیر لیقوان به نشانی سایت زیر مراجعه نمایید : https://lighvan-cheese.ir

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.