ارتباط با ما در

گرانی مرغ تا کی ادامه دارد؟

یکی از عوامل افزایش قیمت مرغ در بازار کاهش میزان جوجه ریزی است. نحوه ی مدیریت نادرست بر بخش های مختلف چرخه تولید تا فروش این محصول از عوامل دیگر این گرانی ها است.

منتشر شده

با اینکه قیمت مصوب مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است، قیمت مرغ در بازار از ۲۶ هزار تومان به حدود ۴۰ هزار تومان افزایش یافت. در این روزهای کرونایی بازار به حال خود رها شده و بدون کنترل کردن قیمت ها، قیمت مرغ به شدت افزایش یافته است به طوری که کمتر از یک هفته قیمت مرغ افزایش ۱۰ هزار تومانی داشت. در مهر امسال دولت با افزایش مرغ موافقت کرد و قیمت مصوب مرغ را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش داد. بعد از این اتفاق قیمت مرغ به طور چشمگیری افزایش یافت که هر کیلو مرغ حدود ۲۷ هزار تومان به فروش می رسید. بعد از گذشت چند روز قیمت مرغ به طور ناگهانی افزایش یافت. امروز قیمت مرغ کاهش پیدا کرده  است. دلایل بسیاری برای افزایش قیمت مرغ وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

افزایش قیمت مرغ

علت گرانی مرغ چیست ؟

یکی از عوامل افزایش قیمت مرغ در بازار کاهش میزان جوجه ریزی است. نحوه ی مدیریت نادرست بر بخش های مختلف چرخه تولید تا فروش این محصول از عوامل دیگر این گرانی ها است. با اینکه دامداران ارز دولتی دریافت می کنند باز هم گران فروشی دیده می شود. از طرف دیگر هیچ نظارتی در بازار و توزیع و فروش وجود ندارد و بازار به حال خود رها شده و روز به روز با افزایش قیمت مواجه می شویم. پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در مورد افزایش بی سابقه قیمت مرغ گفته است با اینکه نهاده ها از گمرک ترخیص می شود و به مرغداران داده می شود، مرغداران نمی توانند بخش عمده نیاز خود را با قیمت مصوب خریداری کنند و به طور آزادد می خرند. همچنین وی گفته است مقدار سویا در بازار خیلی کم است و تهیه آن بسیار دشوار است به گونه ای که نیمی از این محصول مورد نیاز دامداران را به قیمت آزاد خریداری می شود که قیمت آن بالا است از طرفی فقط ۶۰ درصد ذرت مورد نیاز به قیمت مصوب خریداری می شود. همه ی این عوامل دست به دست هم داده اند تا در این تورم و گرانی ها مردم گوشت مرغ را به قیمت بسیار بالا خریداری کنند. این افزایش قیمت در بازار شوک عجیبی وارد کرد که باعث کاهش ۵۰ درصدی خرید مرغ از سمت مردم شد.

 

گرانی مرغ

مسئول گرانی مرغ از زبان دولت مردان

علی اکبر علیزاد برمی عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش قیمت مرغ گفته است که اصلی ترین و اساسی ترین علت گرانی مرغ، گرلنی نهاده های دامی مثل سویا، ذرت، جو و … است که گرانی گوشت و مرغ و لبنیات به همراه دارد. همچنین وجود نهاده ها در بازار آزاد باعث رانت های فراوانی می شود. محسن زنگنه نماینده مجلس نیز گفته علت گرانی مرغ را باید در ارز ۴۲۰۰ جستجو کرد. مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی از روند نزولی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت میانگین قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده در خرده فروشی ها ۲۶ هزار تومان و در برخی نقاط ۳۰ هزار تومان است. آقای ربیعی سنخنگوی دولت نیز در خصوص گرانی های مرغ گفته اند مرغ به قیمت مصوب بر می گردد. و توزیع مرغ در میادین و تره بار ها انجام می شود تا مستقیما به دست مردم با نزخ مصوب برسد و اضافه بار ها هم در فروشگاه های زنجیزه ای و … داده می شود.

نحوه ی کنترل گرانی مرغ

با فراهم کردن نهاده های دامی با نرخ مصوب و رساندن آن ها به دامداران و مدیریت درست می توان قیمت مرغ را کنترل کرد. از طرفی توزیع به انداره مرغ جهت مصارف خانوار کمک بزرگی به کاهش قیمت مرغ می کند. ستاد تنظیم بازار، اختیلر برنامه ریزی توزیع گوشت مرغ را به دبیرخانه کارگروه استانی تنظیم بازار واگذار کرده است که آن ها سهمیه های هر استان را اعلام کرده و اقدامات لازم را انجام می دهند. همچنین برای تنظیم بازار گوشت مرغ، شرکت پشتیبانی امور دام با همکاری اتاق اصناف ایران، به توزیع منجمد گوشت مرغ در سراسر کشور یبا قیمت مصوب پرداختند.

 

دلایل گرانی مرغعلت گرانی مرغ

آیا گرانی مرغ کنترل می شود؟

بعد از اینکه وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار وارد عمل شدند در بازار مرغ گرم و مرغ منجمد به قیمت مصوب ابتدا در میادین تره بارها و سپس در فروشگاه ها عرضه شد. حال بازار از دست دلالان خارج شده است و قیمت مرغ تا حدودی ثابت شده است. با میزان کاهش خرید مرغ قیمت مرغ کاهش پیدا کرده است .مسئولان در تلاش هستند که با تامین نهاده های دامی و عرضه مرغ در بازار قیمت ها ثابت شوند.

منبع : مونونیوز

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.