ارتباط با ما در

سیاست‌مدار واقعی کیست؟

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در مکتب امام حسن(ع)، سیاستمداری واقعی آن است که حق‌الله رعایت شود؛ چیزی که امروز در عالم سیاست کم پیدا می‌شود.

منتشر شده

به گزارش جامعه ایرانی؛ در ابتدای جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی شهادت امام حسن مجتبی (ع) را به ملت ایران و نمایندگان تسلیت گفت.

رئیس مجلس ادامه داد: از امام حسن (ع) روایتی نقل است که معنای سیاست در مکتب او را بیان می‌کند. ایشان می‌فرمایند «سیاستمدار واقعی کسی است که سه ویژگی داشته باشد؛ اول در رعایت حق‌الله پیشگام باشد». ایشان برای سیاستمدار، داشتن حکمت را ضروری می‌داند اما حکمت چیست؟ در روایتی می‌فرمایند « رأسُ الحِکمَهِ مَخافَهُ اللَّهِ»؛ اوج حکمت ترس از خداست.

وی افزود: در روایت دیگری می‌فرمایند «ای فرزند آدم از حرام الهی خود را پاک نگه دار که عابد خواهی بود و راضی به آنچه خدا تقسیم کرده باش تا بی‌نیاز شوی».

لاریجانی تصریح کرد: در مکتب او، سیاستمداری واقعی آن است که حق‌الله رعایت شود؛ چیزی که امروز در عالم سیاست کم پیدا می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دوم، سیاستمدار واقعی کسی است که در ادای حق مردم پیشگام باشد و در رفع نیازهای مردم، استوار باشد. در روایتی ایشان فرمودند «با مردم همان‌گونه رفتار کن که دوست‌ داری با تو رفتار کنند و اگر چنین کنی، عادل خواهی بود و در سنت اسلامی ما آمده است که «در رعایت حق مردم و حق‌الله، گاه رعایت حق مردم اولویت پیدا می‌کند». حقوق مردم به همان گستردگی است که در رساله حقوق امام سجاد (ع) ذکر شده است.

وی اظهار داشت: سوم، سیاستمدار واقعی کسی است که حتی نسبت به گذشتگان احساس مسئولیت داشته باشد و حقوق آنان را رعایت کند که اولین امر در این زمینه آن است که از آنان به نیکی یاد کند.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم در عزای آن، ولی‌حق راه ایشان در سلوک واقعی سیاست، مورد توجه قرار گیرد و راه‌هایی که سیاستمداران واقعی باید بپیمایند، مورد توجه باشد.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.