ارتباط با ما در

سیدکمال سیدعلی در گفت و گو با جامعه ایرانی بررسی کرد؛

آیا دولت امکان افزایش حقوق کارمندان را دارد؟

سیدعلی معاون سابق بانک مرکزی بر این عقیده است که دولت امکان افزایش حقوق ها را دارد و حتی با این اقدام مشکلات طبقه متوسط جامعه نیز حل خواهد شد.

منتشر شده

افزایش حقوق

به گزارش جامعه ایرانی؛ تک نرخی شدن ارز از همان زمانی که قیمت دلار به یکباره افزایش پیدا کرد و دولت ارز دولتی را با قیمت ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفت، بیشتر مورد بحث قرار گرفته و می‌گیرد. بسیاری از وارد کنندگان خواهان دریافت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی هستند و معتقدند کالاهایی که وارد می‌کنند به دلیل اساسی بودن، به این ارز نیاز دارند. بسیاری از کارشناسان اما بر این عقیده هستند که اگر دولت اقدام به تک نرخی کردن ارز کند و به عبارتی دیگر ارز نیمایی و ارز دولتی را به هم نزدیک کند، تلاطم موجود در بازار تا حد زیادی فروکش می‌کند.

سیدکمال سید علی معاون پیشین بانک مرکزی در گفت و گو با جامعه ایرانی در مورد احتمال تک نرخی شدن ارز گفت: اقداماتی که در بانک مرکزی شروع شده به کاهش نرخ بازار آزاد انجامیده است. این نشان می‌دهد نرخ نیمایی به نرخ بازار آزاد نزدیک شده و هرچه این روند نزدیک‌تر شود ما از چند نرخی دور می‌شویم و به یکسان سازی نرخ ارز نزدیک خواهیم شد.

سید علی افزود: فاصله‌ای که اکنون بین این دو نرخ وجود دارد به دلیل هزینه کارمزد نقل و انتقالات است.

او در مورد احتمال حذف ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی گفت: به نظرم باید این نرخ حذف شود، ولی دولت معتقد است مشکلات اقشار آسیب پذیر در صورت حذف این ارز بیشتر می‌شود.

معاون اسبق بانک مرکزی ادامه داد: به نظرم باید این وجوه غیر مستقیم به اقشار آسیب پذیر پرداخت شود. اکنون کالا‌های اساسی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شوند به همه اقشار با قیمت پایین تخصیص داده می‌شود، در صورتی که این سوبسید‌ها باید به اقشار آسیب پذیر برسد.

سیدعلی با بیان اینکه این مشکل در مورد یارانه هم صدق می‌کند، تصریح کرد: دولت یارانه را به همه می‌دهد و سوبسید سوخت نیز به همه تعلق میگیرد در حالی که با حذف این سوبسید وجوه به دست آمده می‌تواند با افزایش حقوق یا از طریق کمیته امداد و بهزیسیتی به اقشار آسیب پذیر تعلق بگیرد.

او در مورد اینکه طبقه متوسط بیش از سایر گروه‌ها از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی آسیب می‌بینند تا طبقه تحت پوشش کمیته امداد، گفت: بر این عقیده هستم که مشکل طبقه متوسط هم با افزایش حقوق حل می‌شود.

این کارشناس بازار ارز، در مورد اینکه تا چه حد امکان افزایش حقوق وجود دارد؟ گفت: دولت این  امکان برای افزایش را خواهد داشت. اگر همین کالا‌های اساسی با ارز نیمایی به فروش برسد سود هنگفتی نصیب دولت خواهد شد که دولت می‌تواند از محل آن برای افزایش حقوق طبقه متوسط و پایین جامعه اقدام کند. ۱۰ -۱۲ میلیارد دلار کالا‌های اساسی ما امروز با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود که اگر با قیمت نیمایی توزیع شود می‌توان از محل آن افزایش حقوق را رقم زد.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.