ارتباط با ما در

وزیر بهداشت:

سیاست‌گذاران در مدیریت دانشگاه‌ها دخالت نکنند

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: نهادهای نظارت‌گر از نظر امنیتی براساس قانون شهروندی و قانون اساسی می‌تواند هر کاری را در محیط دانشگاه انجام دهند، ولی دولت و مجلس شورای اسلامی نباید در امور دانشگاه‌ها دخالت داشته باشند، چرا که این امر آسیب‌زننده علم و دانشگاه است.

منتشر شده

جامعه ایرانی – وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این‌که ما از مسئولان می‌خواهیم در امور دانشگاه‌ها دخالت نکنند، گفت: ما امروزه شاهد هستیم در یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های بزرگ علوم پزشکی، رتبه‌های اول، دوم و سوم کنکور در کنار رتبه‌های ۱۰۴ هزارم قرار گرفته‌اند که این امر نشان می‌دهد که تصمیم‌گیری‌ها در مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد.

دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که صبح امروز (یکشنبه ۲۵ آذر) با حضور معاون اول رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد، با تاکید بر این‌که در گذشته سهم ما از تولید علم بسیار ناچیز بوده، اظهار کرد: طی ۱۰ سال چنان شتاب چشمگیری در حوزه‌های تولید علم داشتیم که در سال ۲۰۱۱ به رتبه ممتازی در تولید علم رسیدیم.

وی با بیان این‌که از سال ۲۰۱۱ به بعد رشد کندی در شتاب علم داشتیم، یادآور شد: با اقدامات صورت گرفته در سال ۲۰۱۴ تولید علم مجددا شتاب خود را از سر گرفت و جایگاه ممتاز را در دنیا تثبیت کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این‌که ایران توانسته است ۱۰ سال زودتر از سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ به رتبه اول تولید علم در منطقه برسد، اظهار کرد: ما دوست داشتیم که این رتبه در حوزه‌های فناوری باشد ولی ما برای رسیدن به این امر راه طولانی را در پیش داریم، از آنجایی که در روزهای اخیر همواره اخبار منفی بازگو می‌شود، انتشار این اخبار امیدوارکننده می‌تواند از بار اخبار منفی بکاهد.

قاضی‌زاده با اشاره به نقش این وزارتخانه در تولید علم خاطر نشان کرد: هرچند که سهم این وزارتخانه از بودجه، نیروی انسانی و مراکز تحقیقاتی کمتر است ولی توانسته‌ایم در تولید علم و شاخص‌های علم و فناوری سهم بزرگتری را کسب کنیم به گونه‌ای که در ابتدای دولت تعداد دانشمندان یک درصد پراستناد تعداد هشت نفر بوده ولی در سال ۲۰۱۶ این عدد به ۵۵ نفر رسیده است.

وی ایجاد ۱۱۵۲ شرکت دانش‌بنیان را از دیگر اقدامات این وزارتخانه نام برد و گفت: از این تعداد ۵۲ شرکت موفق به صادرات محصولات خود شده‌اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در ادامه با انتقاد نسبت به دخالت برخی نهادها در امور دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: در ۱۰۰۰ سال گذشته ابوالقاسم فردوسی شعر توانا بود هر که دانا بود، زدانش دل پیر برنا بود را سرود که بخش دوم این شعر مربوط به محققان می‌شود، ولی بخش اول آن خطاب به سیاستمداران و سیاست‌گذاران است.

قاضی‌زاده تاکید کرد: بسیار خجالت‌آور است که سه دهم درصد از بودجه کل کشور به حوزه تحقیقات اختصاص داده می‌شود، ولی در زمان تحقق آن اعلام می‌شود که باید از معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها سوال شود. این گفته نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران کمتر به حضور عالم و علم باور دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اگر قرار باشد انقلاب صادر  شود با مغز، قلم و علم و دانایی صادر می‌شود. این همان کاری است که چین انجام داده و امروز شاهد هستیم این کشور توانسته است از طریق علم انقلاب خود را صادر کند.

انتقاد به نحوه‌ی پذیرش دانشجویان در آزمون سراسری

وی تاکید کرد: ما قبلا هم اعلام کرده‌ایم نهادهای نظارت‌گر از نظر امنیتی براساس قانون شهروندی و قانون اساسی می‌تواند هر کاری را در محیط دانشگاه انجام دهند، ولی دولت و مجلس شورای اسلامی نباید در امور دانشگاه‌ها دخالت داشته باشند، چرا که این امر آسیب‌زننده علم و دانشگاه است.

قاضی‌زاده با انتقاد به نحوه‌ی پذیرش دانشجویان در آزمون سراسری خاطر نشان کرد: در یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های ما در کنار رتبه‌های اول، دوم، سی‌ام، چهل‌ام، رتبه هشتادوچهارهزارم و صدوچهارهزارم قرار دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با طرح این سوال که چه کسی مسئول این اقدامات است، گفت: مجلس شورای اسلامی این اقدامات را صورت می‌دهد و دود چنین اقداماتی به چشم علم، عالم، پژوهش و پیشرفت کشور خواهد رفت.

قاضی‌زاده پیشنهاد کرد که رتبه‌ها و مقوله‌های هر دانشگاه به صورت شفاف بر روی سایت قرار گیرد.

وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر فشارهای زیادی بر وزارتخانه‌های بهداشت و علوم برای تاسیس دانشگاه‌ها وارد شده است، ادامه داد: چنین وضعیتی محدود به این دولت نمی‌شود، بلکه وزرای سابق نیز با چنین چالش‌هایی مواجه بوده‌اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیح داد: در گذشته یک جوان روستایی که مولد روستا بود اقدام به تاسیس دانشگاه در روستا کرد و این جوان وارد دانشگاه شد و در رشته‌ای تحصیل کرد که برای آن شغلی نداشتیم هم این فرد اقدام به مهاجرت این روستا را کرد و هم کار کشاورزی غیرفعال باقی‌ماند.

وی با بیان این‌که بخشی از این عملکرد به سیاست‌گذاران بر می‌گردد، گفت: سیاست‌گذاران نباید در مدیریت دانشگاه‌ها دخالت کنند، چرا که این امر به صلاح آینده کشور و مردم نیست.

قاضی‌زاده اضافه کرد: بخشی از این نوع چالش‌ها به خود ما بر می‌گردد، چرا که ما تحقیقاتی را اجرایی می‌کنیم که به درد مردم نمی‌خورد. محققان کشور به دنبال افزایش اچ ایندکس و کسب رتبه‌های بالا در سطح منطقه و بین‌المللی هستند ولی طبیعی است که در چنین روندی تحقیقاتی اجرایی می‌شود که به درد جامعه نمی‌خورد.

وی با اشاره به اعمال تحریم‌ها علیه کشور گفت: این یک فرصت برای دانشمندان کشور است تا با شایسته‌سالاری اقدام به حل مشکلات جامعه کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ابراز تاسف از این‌که متاسفانه روند ما در جهت رفع مشکلات مردم نیست، ادامه داد: اگر بخواهیم تحقیقات را به متن جامعه ببریم حتما باید مراکز تحقیقاتی خود را تبدیل به مراکز بدون مرز کنیم.

 

آخرین اخبار

مصطفی ترک همدانی

دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی برگزار نشد

از 30 دیماه

آغاز پیش فروش بلیت‌­های جشنواره فیلم فجر

دادستان آلمان مدعی شد

بازداشت جاسوس ایران در ارتش آلمان

با اعتبار 1450 میلیارد تومانی

بسته حمایتی کارگران واریز شد

در دیدار با سفیر ایران در بیروت

درخواست حریری از روحانی

آشنایی با روحانی خلع لباس شده

آقا میری؛ روحانی تلگرامی کیست؟ + عکس

ترکان خبر داد:

افشای علت کلافگی جهانگیری از ریاست جمهوری

مصوبه دولت بر زمین ماند

ایراد بنی اسرائیلی همتی به واردات خودرو خارجی

بهزاد نبوی: سوال اینجاست چرا تا این حد روی شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» کار می‌کنند؟

بهرام پارسایی:

نظر کمیسیون اصل ۹۰ درباره افزایش قیمت‌ خودرو؛غیر قانونی است!

توئیت قدوسی از مافیای گوشت و سقوط هواپیمای ارتش

واکنش به مصاحبه جنجالی موسوی خوئینی‌ها

هاشمی رفسنجانی: مگر امام اجازه‌ای خلاف قانون می‌داد؟

پیش بینی سلیمی‌نمین از قطعیت فتنه‌ ۹۸

در نامه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

هزینه‌ جشنواره فیلم فجر زیر تیغ سازمان بازرسی کل

حناپی

پولی شدن تردد از تونل‌ها در حد کارشناسی است

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.