ارتباط با ما در

معاون وزیر بهداشت:‏

فقط نیمی از مبتلایان به HIV در ایران شناسایی شده اند

علیرضا رئیسی تاکید کرد: مراکز تشخیص سریع ‏HIV‏ از دو هزار مرکز در ابتدای سال ۹۶ در حال حاضر به ۸ هزار و ۲۷۱ مرکز در ابتدای سال ‏‏۹۷ رسیده که کار بسیار بزرگی است و همچنین افزایش دسترسی برای انجام تست‌های تشخیص در سه سطح تشخیصی نیز انجام شد.

منتشر شده

جامعه ایرانی – معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تخمین می‌زنیم که حدود ۶۰ هزار نفر مبتلا به ‏HIV‏ در کشور وجود دارد و در حال حاضر نصف این ‏تعداد بیمار شناسایی شدند.

علیرضا رئیسی روز شنبه در همایش روز جهانی ایدز که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: و افرادی که تحت پوشش هستند حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر می‌شوند. افرادی که بار ویروسی آنها اندازه گیری ‏شده، ۶ هزار و ۸۵۴ نفر هستند و ۵ هزار و ۷۱۳ نفر نیز پاسخ درمانی مناسب داشتند.‏
وی افزود: مراکز تشخیص سریع ‏HIV‏ از دو هزار مرکز در ابتدای سال ۹۶ در حال حاضر به ۸ هزار و ۲۷۱ مرکز در ابتدای سال ‏‏۹۷ رسیده که کار بسیار بزرگی است و همچنین افزایش دسترسی برای انجام تست‌های تشخیص در سه سطح تشخیصی نیز انجام شد. ‏امسال تصمیم جدی در راستای بیماریابی ایدز گرفتیم. ‏اصلی‌ترین برنامه وزارت بهداشت امسال این است که افرادی که در مراکز ترک اعتیاد حضور دارند تحت پوشش تست HIV قرار بگیرند.
رئیسی اظهار داشت: باید در زمینه بیماریابی ایدز کارهای جدی‌تری انجام شود. در نتیجه برای اولین بار در کشور تحت یک پروتکل و شرایط کنترل شده، تست‌های خود ارزیابی را در داروخانه‌های سراسر کشور عرضه می‌کنیم که کاتالوگ‌هایی در کنار این تست‌ها برای ارتباط با مراکز مشاوره وجود دارد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برای بیماریابی HIV و پیدا شدن موارد جدید، پاداشی در نظر گرفته شده است.
وی در ادامه بیان کرد: سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار مادر باردار وجود دارند که این افراد نیز تحت پوشش تست HIV قرار دارند.

تست تشخیص سریع از سال گذشته

رئیسی درباره تست تشخیص سریع HIV در سال ۹۶ در ایران گفت: تعداد کل تست‌ها در کشور یک میلیون و ۳۵ هزار و ۶۷ مورد بود که این میزان نسبت به سال ۹۵ میزان ۱۵۲ درصد افزایش داشت. از این میزان، ۴۲ درصد مربوط به زنان باردار، ۶.۶ درصد مربوط به مصرف کنندگان مواد و ۱۱ درصد مربوط به زندانیان بود.
وی بیان کرد: امسال افراد داوطلب، معتادان حاضر در مراکز ترک اعتیاد، مادران باردار و زندانیان گروه‌های هدف سال جاری هستند.
معاون وزیر بهداشت درباره روند تشخیص ایدز در کشور گفت: در حال حاضر درصد بیماریابی HIV‌ در کشور زیر ۵۰ درصد است. ۸۶ درصد افرادی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند تحت درمان قرار گرفتند.

مداخلات تشخیص و درمان ایدز

رئیسی درباره مداخلات ارتقای کیفی و کمی در تشخیص و درمان ایدز گفت: راه اندازی آزمایشگاه مقاومت دارویی HIV در کشور با روش NGS با وجود تمام تحریم‌ها و پس از یک سال مذاکرات مداوم انجام شد. همجنین ۴۱ مرکز به دستگاه شمارش سلول‌های CD4 پرتابل مجهز شدند و آموزش ۸۰ کارشناس آزمایشگاهی جهت کار با این دستگاه انجام شد. در حال حاضر تعداد دستگاه جین اکسپرت موجود در کشور به ۱۰ عدد رسیده است. ۶ آزمایشگاه مولکولی HIV در کشور راه اندازی شدند و تعداد آزمایشگاه‌های قطب به ۱۹ آزمایشگاه رسید. همچنین ۵ آزمایشگاه قطب HIV به دستگاه جدید وایرال لود کیفی پرتابل جهت تشخیص قطعی نوزاد متولد از مادر مبتلا در ۴۸ ساعت اول مجهز شدند.
وی افزود: چهار کلینیک سیار HIV نیز در کشور برای ارائه خدمات در مناطق محروم و افزایش شناسایی بیماران راه اندازی شد.

برنامه جلوگیری از انتقال ایدز از مادر به نوزاد

رئیسی گفت: تا پایان سال ۹۶ تعداد ۵۷۶ هزار و ۳۳۱ مادر باردار به مراکز مراقبت بارداری مراجعه کردند که ۱۱۳ مورد مثبت قطعی بودند و فقط ۲ نوزاد مبتلا به دنیا آمدند. در سال یک میلیون و ۵۰۰ هزار مادر باردار در کشور وجود دارد و اگر این تست برای همه افراد انجام می‌شد، اتفاق بسیار مهم و بزرگی بود.
‏معاون وزیر بهداشت افزود: در حال حاضر ۷۵ درصد مبتلایان به ‏HIV‏ از ابتلا به این بیماری آگاه هستند و ‏‏۲۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تحت درمان قرار دارند.‏در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد ۱.۸ میلیون نفر به عفونت ‏HIV‏ مبتلا شدند که ۴۷ درصد از میان آسیب پذیرترین گروه‌ها یعنی زنان تن ‏فروش، معتادان تزریقی، مردانی که با همجنس خود رابطه جنسی داشتند و زندانیان بودند.

 ۳۷ میلیون مبتلا به HIV در دنیا 

وی گفت: از ابتدای تشخیص این بیماری تاکنون ۳۵ ‏میلیون نفر در دنیا جان خود را از دست دادند. در حال حاضر ۳۶.۹ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا و زنده هستند. باید توجه ‏کرد اگر آسیب‌های اجتماعی در جامعه کمتر شود، میزان ابتلا به ‏HIV‏ نیز کم می‌شود. ‏
وی ادامه داد: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ میزان ابتلا ۳۶ درصد کمتر شد و به همین میزان مرگ ناشی از ‏HIV‏ نیز کاهش یافت. این ‏اتفاق در کشورهایی انجام شده که اطلاع رسانی مناسب اتفاق افتاده و انگ این بیماری از بین رفته است. در کشورهای اروپای شرقی، ‏خاورمیانه و آسیای میانه و کشورهای آفریقایی این بیماری با سرعت بیشتری در حال افزایش و در برخی کشورها به مرز هشدار ‏رسیده است.‏
رئیسی گفت: در سال ۲۰۱۷ تعداد ۹۴۰ هزار نفر به علت ایدز در دنیا جان خود را از دست دادند و ۱.۸ میلیون نفر نیز به تعداد ‏مبتلایان اضافه شده است. در حال حاضر در دنیا حدود ۵۲ درصد بالغین، ۸۰ درصد مادران باردار مبتلا و ۴۲ درصد کودکان مبتلا ‏تحت درمان قرار دارند.‏

هدف از برگزاری روز جهانی ایدز

پروین افسر کازرونی، رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت نیز در این همایش گفت: هدف از برگزاری روز ‏جهانی ایدز، مروری بر تجربه‌ها و دستاوردها و بررسی نواقص و احیای تعهدات در رابطه با ایدز داریم، است. امروز سی‌امین ‏سالروز همایش ایدز در جهان است. با وجود موفقیت‌های خوبی که به دست آمده، هنوز نواقص و مشکلاتی وجود دارد. وزارتخانه‌ها و ‏سازمان‌های کلیدی که در برنامه کنترل ایدز مشارکت داشتند، وزارت کشور، آموزش و پرورش، رفاه، سازمان زندان‌ها، مبارزه با ‏مواد مخدر، سازمان بهزیستی و بسیاری دیگر بودند.‏

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

آخرین اخبار

برای ماجراجویی در استقلال آماده‌ام/ شادترین آدم جهان هستم

ورود دادسرای نظامی به حادثه درگیری در پارک پلیس تهرانپارس

صالحی در حاشیه جلسه دولت:

مشکل کاغذ در بازار کتاب حل می‌شود

روحانی: به نفع اروپا و آمریکاست که به برجام بازگردند

سود وام به مستأجران متفاوت از وام‌های بانکی خواهد بود

رهبر انقلاب در دیدار مسئولان قوه قضائیه:

ایران مقتدرانه به مقاصدش خواهد رسید/ ملت عقب‌نشینی نمی‌کند

ورزشکار ایرانی به آلمان پناهنده شد

این عکس دنیا را تکان می‌دهد

ربیعی در نشست خبری:

تحریم‌های اخیر آمریکا اتفاق جدیدی نیست

همتی در حاشیه جلسه دولت:

صادرات نفت در حال افزایش است/ تحریم‌ها تاثیری بر بازار ارز نداشت

سر رشته مشکل عدم پرداخت شهریه دانشگاه فرزندان جانبازان چیست؟

خبرنگار ایتالیایی مدعی شد؛

پیشنهاد ۲ میلیون یورویی باشگاه پرسپولیس به مربی پیشین یوونتوس

نتیجه داده کاوی یک شرکت دانش بنیان؛

واکنش کاربران اینستاگرام نسبت به ساقط کردن پهپاد آمریکایی

ورود صنعت فضایی به فاز تولید /سهم استارت‌آپ‌ها در تحقق شعار سال

ضرورت شفاف‌سازی درهمه دستگاه‌ها/ جای خالی رئیس صندوق در لیست حقوق

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.