ارتباط با ما در

با تاکید بر لزوم اعتماد به جوانان مطرح شد

راهکار رئیس بانک مرکزی دولت احمدی‌نژاد برای دور زدن تحریم‌ها

بهمنی با بیان اینکه کشورهای اروپایی منافع خودشان را مورد توجه قرار می‌دهند، عنوان کرد: ما نباید خودمان را دل‌خوش کنیم که با اروپا کنار می‌آییم. ما باید فکر کنیم که این‌ها با ما نیستند و حال چطور باید برنامه‌ریزی کنیم. اروپا هزار و ۲۶۰ میلیارد دلار رابطه تجاری با امریکا دارد پس اگر منافعش ایجاب کند، به آن سمت می‌رود.

منتشر شده

جامعه ایرانی– رئیس اسبق بانک مرکزی با تاکید بر لزوم اعتماد به جوانان گفت:‌ اگر بتوانیم قدرت خرید مردم را بازگردانیم و حفظ کنیم کار خیلی مهمی انجام داده‌ایم. دولت باید خیلی جدی وارد شود. اعتقاد من این است که مدیران تحریم باید مدیران ریسک‌پذیر، جسور باشند. مدیر هشتاد و نود ساله نمی‌تواند ریسک کند.

محمود بهمنی در بیان ارزیابی خود از تاثیرات تصویب یا عدم تصویب CFT بر مبادلات بانکی و تجاری کشور، گفت:‌ CFT یا در راس آن FATF تیغ‌های دولبه هستند، ما اگر فکر کنیم با امضای این کنوانسیون‌ها کار ما کاملا حل می‌شود، باید بگوییم که اینطور نیست.

اروپا و امریکا کشورهایی نیستند که ما بخواهیم به آن‌ها دل ببندیم

وی با بیان اینکه ما تحریم داماتو را همچنان داریم، تاکید کرد: ما بعد از برجام مصوبه کاتسا را داریم که مربوط به تحریم سپاه است. مصوبه حقوق بشر و موشک‌های بالستیک و… را داریم. از هرکدام از این تحریم‌ها که عبور کنیم، آن‌‌ها تحریمی دیگر را مطرح می‌کنند درنتیجه ما اگر فکر کنیم این دو کنوانسیون را امضا کنیم همه مشکلاتمان حل خواهد شد، این درست نیست.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به رویکردهای اخیر اروپا، تصریح کرد: نظر شخصی و تجربی من این است که اروپا و امریکا کشورهایی نیستند که ما بخواهیم به آن‌ها دل ببندیم. به عنوان مثال امروزه چین ۵۷۰ میلیارد دلار رابطه تجاری با امریکا دارد و او هیچ‌گاه نمی‌آید به‌خاطر ۱۰ یا ۱۵ میلیارد دلار تجارت با ما از آن تجارت عظیم دست بکشد.

با ۱۰ راهکار خیلی راحت می‌توانیم تحریم‌ها را مدیریت کنیم

وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی منافع خودشان را مورد توجه قرار می‌دهند، عنوان کرد: ما نباید خودمان را دل‌خوش کنیم که با اروپا کنار می‌آییم. ما باید فکر کنیم که این‌ها با ما نیستند و حال چطور باید برنامه‌ریزی کنیم. اروپا هزار و ۲۶۰ میلیارد دلار رابطه تجاری با امریکا دارد پس اگر منافعش ایجاب کند، به آن سمت می‌رود.

رئیس پیشین بانک مرکزی اظهار کرد: ما باید فکر کنیم که امروز خودمان را چگونه از این گردنه‌های تحریم عبور بدهیم. در گذشته از سیستم جایگزین سوییفت استفاده کردیم، از آن سیستم الان هم می‌توانیم استفاده کنیم. جالب اینجاست که سوییفت اطلاعات مالی ما را رصد می‌کند اما آنچه که ما تبیین کرده بودیم، کاملا محرمانه بود. ما امروز باید سریعا از پیمان‌های چندجانبه استفاده کنیم و قراردادها را ببندیم. حدود ده مورد راهکار داریم که خیلی راحت می‌توانیم تحریم‌ها را مدیریت کنیم.

برنامه‌های بلندمدت و میان‌مدت را کنار گذاشته و به معیشت مردم رسیدگی کنیم

این نماینده مجلس دهم خاطرنشان کرد: باید فکر کنیم اگر این شرایط ادامه داشته باشد، باید چه کنیم. دولت‌های ما سیاستگزار هستند، شاید بگویند که شما نمایندگان مجلس هم دولتمرد هستید اما ما راهکاری با کمترین هزینه و بهترین مسیر را انتخاب می‌کنیم و اجرا در دست دولت است. آن‌موقع ( زمان دولت‌های نهم و دهم ) خیلی وضع بدتر بود در گذشته اجماع جهانی وجود داشت و ما تک و تنها بودیم و شش تحریم سازمان ملل را داشتیم و صادرات نفت ما از ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه به ۷۰۰ هزار بشکه رسید؛ ما آن‌موقع هم بخشی از پولمان را کالا می‌آوردیم.

بهمنی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید مردم طی ماه‌های آینده باید شرایط سخت‌تری را تحمل کنند، اظهار کرد: من فکر می‌کنم اولین کاری که باید بکنیم این است که برنامه‌های بلند مدت و میان مدت خود را کنار گذاشته و به معیشت مردم رسیدگی کنیم. شما اگر نتوانید به مردم، به کارمندان و اقشار جامعه رسیدگی کنید هیچ‌کدام از برنامه‌ها نمی‌تواند موفق باشد. پیامبر می‌فرماید از دری که فقر بیاید ایمان از پنجره خارج می‌شود.

مدیران تحریم باید ریسک‌پذیر و جسور باشند

این عضو فراکسیون ولایی مجلس در پاسخ به سوالی درباره چگونگی مقابله با تحریم‌ها تاکید کرد: ما امروز باید تمام برنامه‌های خود را برای اقشار مختلف جامعه و کارمندان دولت تنظیم کنیم که بر اثر این تورم ارزش حقوق و قدرت خریدشان کاهش پیدا کرده است. اگر بتوانیم آن را بازگردانیم و حفظ کنیم کار خیلی مهمی انجام داده‌ایم. دولت باید خیلی جدی وارد شود. اعتقاد من این است که مدیران تحریم باید مدیرانی ریسک‌پذیر و جسور باشند. مدیر هشتاد و نود ساله نمی‌تواند ریسک کند.

این نماینده مجلس دهم با اشاره به لزوم توجه به جوانان در زمان تحریم گفت: زمان جنگ را ببینید. شهید همت ۲۸ ساله بود و تمام فرماندهان ما در رده سنی بین بیست تا سی سال بودند چون‌که آن‌ها ریسک‌پذیرتر بودند.

دولت از برخوردهای جناحی و گروهی در شرایط فعلی پرهیز کند

وی با اشاره به دوره تحریم، تاکید کرد: امروز باید به جوانان‌مان اعتماد و توجه کنیم و کارها را به دستشان بدهیم. مثل ولی‌عهد عربستان نشود که سن ولیعهد از سن پادشاه بیشتر بشود. الان بهترین موقع است که این جایگزینی را انجام دهیم و جوانان‌مان را که چندسالی است تجربه دارند و از نظر علمی دقیق هستند، جایگزین کنیم. الان اطلاعات علمی را که شما می‌توانید از جوانان دریافت کنید، خیلی قوی‌تر از آن‌هایی است که چهل سال پیش آمدند. همانطور که پزشک چهل سال قبل با پزشک امروز خیلی فرق می‌کند. علم روز او برای آن‌موقع عالی بوده است.

رئیس پیشین بانک مرکزی ابراز داشت: نباید فکر کنیم اگر مدیری ده سال پیش موفق بوده امروز هم مدیر موفق است. مثلا می‌گوییم فلان شخص ۱۵ سال پیش وزیر خیلی خوبی بوده اما باید توجه کنیم که او برای زمان خودش وزیر خوبی بوده است. در اقتصاد هم چنین است، اگر شما تئوری‌های اقتصادی دنیا را مورد بررسی قرار دهید الان دیگر در کشورهای خودشان هم جواب نمی‌دهد چه رسد به کشورهای دیگر؛ چون که  شرایط بسته به زمان و مکان متفاوت است.

بهمنی گفت: باید بومی‌سازی کرده و تجربیات خود را به روز کنیم. راهکارهای خوبی داریم و می‌توانیم از این تحریم‌ها عبور کنیم. به نظر من تنها درصدی از مشکل امروز ما تحریم است اما اکثر مشکل ما مدیریتی است و مدیریت اصل کار امروز ماست. دولت هم باید از تمام تجربه جناح‌ها و نخبگان در به‌ پیش بردن اهداف مدیریت تحریم استفاده کند و از برخوردهای جناحی و گروهی در شرایط فعلی شدیدا پرهیز کند.

جهت ثبت دیدگاه کلیک کنید

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

آخرین اخبار

۳۹ هزار دانشجوی غیر ایرانی در مراکز آموزشی کشور تحصیل می کنند

توزیع کارت بلیط متروی خبرنگاران از هفته جاری

جزئیات قوانین فرودگاهی و برنامه ریزی درحوزه حمل و نقل برای حج ۹۸

با موافقت مجلس؛

محیط بانان و جنگل بانان مجاز به استفاده از سلاح شدند

سازمان حمایت مصرف کنندگان

افزایش شهریه مدارس بدون تصویب کارگروه تنظیم بازار ممنوع است

نقطه ضعفی که هنوز ترمیم نشده است/ استقلال بدون مهاجم گلزن

نهایی شدن سناریوهای اصلاح ساختارشهرداری تهران/حذف ساختارهای موازی

علیخانی تشریح کرد؛

جزئیات طرح ترافیک جدید/ در حوزه حمل‌ونقل مدیر با سابقه نداریم

بازار داغ کلاهبرداران اینترنتی برای اعزام نیروی کار به خارج

ادعای حمله به ایران عملیات روانی است/تجاوزآمریکا پیگیری حقوقی شود

در حاشیه دیدار مردمی دادستان کل کشور مطرح شد

«علاءالدین» متواری است

معاون رئیس جمهور:

بانکها موسسات خیریه نیستند

صاحب علاالدین متواری است/ نمی‌دانیم چگونه از زندان فرار کرده است

جهرمی اعلام کرد؛

حمله سایبری به ایران موفق نبود/ ۳۳میلیون حمله را خنثی کردیم

وزیر نیرو:

ایرانیان، مصرف کننده ارزان‌ترین آب از طریق یارانه‌های انرژی هستند

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.