ارتباط با ما در

روانشناسان مطرح کردند

چه کسانی اخبار جعلی را باور می‌کنند؟

روانشناسان امیدوارند که یافته‌هایشان بتواند در راستای مبارزه با گسترش اخبار و اطلاعات جعلی در رسانه‌های آنلاین مورد استفاده قرار گیرد.

منتشر شده

جامعه ایرانی– دانشمندان دریافته‌اند که یک همپوشانی میان کسانی که اخبار جعلی را باور می‌کنند و بنیادگرایان مذهبی، افراد متعصب و کسانی که ایده‌های فریب آمیز را می‌پذیرند، وجود دارد.

به گزارش جامعه ایرانی به نقل از نیوزویک، روانشناسان امیدوارند که یافته‌هایشان بتواند در راستای مبارزه با گسترش اخبار و اطلاعات جعلی در رسانه‌های آنلاین مورد استفاده قرار گیرد.

اصطلاح «اخبار جعلی» که به‌صورت مبهم از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای حمله به سازمان‌های خبری معتبر مورد استفاده قرار می‌گیرد، با توجه به مورد استفاده می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. هفته گذشته، دولت بریتانیا استفاده از این اصطلاح را در اسناد رسمی خود ممنوع کرد و آن را «گمراه‌کننده و بدون تعریفی مشخص» خواند.

در مطالعاتی که اخیر صورت گرفت، اخبار جعلی این‌طور تعریف شد: داستان‌های خبری ساخته شده که به نقل از منابع موثق در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند تا برای سود مالی یا ایدئولوژیک مردم را فریب دهند.

محققان بررسی کردند که دو نوع تفکر را مورد ارزیابی قرار دادند تا ببینند که به چه اندازه گزارش‌ها و اخبار جعلی را باور می‌کنند.

گروه نخست تفکر باز فعال بود که در آن شخص از شواهد برای بررسی باورها استفاده می‌کند و به دنبال توضیحات جایگزین برای اطمینان از فهم درستی موضوعات مطروحه است. گروه دوم تفکر تحلیلی بود.

در این مطالعه بیش از ۹۰۰ بزرگ‌سال ساکن آمریکا شرکت داشتند. آن‌ها تست‌هایی را انجام دادند، از جمله تشخیص صحت داستان‌های خبری جعلی و موثق. محققان برای اندازه‌گیری سطوح فریب خوردی در شرکت‌کنندگان، از آن‌ها سؤالاتی مانند این پرسیدند که «آیا شما تاکنون فکر کرده‌اید که توطئه‌ای علیه تان شکل گرفته است؟»

محققان متذکر شدند که مطالعات گذشته نشان می‌دهد افرادی که سطح تحلیل تفکرشان پائین تر است، بیشتر با احتمال باور اخبار جعلی روبرو هستند.

این مطالعات جدید نشان داد افرادی که از فکر باز یا ذهن تحلیلی خود استفاده نمی‌کنند، بیشتر در معرض باور اخبار جعلی قرار دارند. این مسئله نشان می‌دهد که چرا افراد متعصب، بنیادگرایان مذهبی و کسانی که ایده‌های توهمی دارند (از جمله پذیرش تئوری توطئه و پدیده‌های پارانورال) در برابر پذیرش اخبار جعلی آسیب‌پذیرتر هستند.

 

آخرین اخبار

مصطفی ترک همدانی

دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی برگزار نشد

از 30 دیماه

آغاز پیش فروش بلیت‌­های جشنواره فیلم فجر

دادستان آلمان مدعی شد

بازداشت جاسوس ایران در ارتش آلمان

با اعتبار 1450 میلیارد تومانی

بسته حمایتی کارگران واریز شد

در دیدار با سفیر ایران در بیروت

درخواست حریری از روحانی

آشنایی با روحانی خلع لباس شده

آقا میری؛ روحانی تلگرامی کیست؟ + عکس

ترکان خبر داد:

افشای علت کلافگی جهانگیری از ریاست جمهوری

مصوبه دولت بر زمین ماند

ایراد بنی اسرائیلی همتی به واردات خودرو خارجی

بهزاد نبوی: سوال اینجاست چرا تا این حد روی شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» کار می‌کنند؟

بهرام پارسایی:

نظر کمیسیون اصل ۹۰ درباره افزایش قیمت‌ خودرو؛غیر قانونی است!

توئیت قدوسی از مافیای گوشت و سقوط هواپیمای ارتش

واکنش به مصاحبه جنجالی موسوی خوئینی‌ها

هاشمی رفسنجانی: مگر امام اجازه‌ای خلاف قانون می‌داد؟

پیش بینی سلیمی‌نمین از قطعیت فتنه‌ ۹۸

در نامه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

هزینه‌ جشنواره فیلم فجر زیر تیغ سازمان بازرسی کل

حناپی

پولی شدن تردد از تونل‌ها در حد کارشناسی است

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.