ارتباط با ما در

روانشناسان مطرح کردند

چه کسانی اخبار جعلی را باور می‌کنند؟

روانشناسان امیدوارند که یافته‌هایشان بتواند در راستای مبارزه با گسترش اخبار و اطلاعات جعلی در رسانه‌های آنلاین مورد استفاده قرار گیرد.

منتشر شده

جامعه ایرانی– دانشمندان دریافته‌اند که یک همپوشانی میان کسانی که اخبار جعلی را باور می‌کنند و بنیادگرایان مذهبی، افراد متعصب و کسانی که ایده‌های فریب آمیز را می‌پذیرند، وجود دارد.

به گزارش جامعه ایرانی به نقل از نیوزویک، روانشناسان امیدوارند که یافته‌هایشان بتواند در راستای مبارزه با گسترش اخبار و اطلاعات جعلی در رسانه‌های آنلاین مورد استفاده قرار گیرد.

اصطلاح «اخبار جعلی» که به‌صورت مبهم از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای حمله به سازمان‌های خبری معتبر مورد استفاده قرار می‌گیرد، با توجه به مورد استفاده می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. هفته گذشته، دولت بریتانیا استفاده از این اصطلاح را در اسناد رسمی خود ممنوع کرد و آن را «گمراه‌کننده و بدون تعریفی مشخص» خواند.

در مطالعاتی که اخیر صورت گرفت، اخبار جعلی این‌طور تعریف شد: داستان‌های خبری ساخته شده که به نقل از منابع موثق در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند تا برای سود مالی یا ایدئولوژیک مردم را فریب دهند.

محققان بررسی کردند که دو نوع تفکر را مورد ارزیابی قرار دادند تا ببینند که به چه اندازه گزارش‌ها و اخبار جعلی را باور می‌کنند.

گروه نخست تفکر باز فعال بود که در آن شخص از شواهد برای بررسی باورها استفاده می‌کند و به دنبال توضیحات جایگزین برای اطمینان از فهم درستی موضوعات مطروحه است. گروه دوم تفکر تحلیلی بود.

در این مطالعه بیش از ۹۰۰ بزرگ‌سال ساکن آمریکا شرکت داشتند. آن‌ها تست‌هایی را انجام دادند، از جمله تشخیص صحت داستان‌های خبری جعلی و موثق. محققان برای اندازه‌گیری سطوح فریب خوردی در شرکت‌کنندگان، از آن‌ها سؤالاتی مانند این پرسیدند که «آیا شما تاکنون فکر کرده‌اید که توطئه‌ای علیه تان شکل گرفته است؟»

محققان متذکر شدند که مطالعات گذشته نشان می‌دهد افرادی که سطح تحلیل تفکرشان پائین تر است، بیشتر با احتمال باور اخبار جعلی روبرو هستند.

این مطالعات جدید نشان داد افرادی که از فکر باز یا ذهن تحلیلی خود استفاده نمی‌کنند، بیشتر در معرض باور اخبار جعلی قرار دارند. این مسئله نشان می‌دهد که چرا افراد متعصب، بنیادگرایان مذهبی و کسانی که ایده‌های توهمی دارند (از جمله پذیرش تئوری توطئه و پدیده‌های پارانورال) در برابر پذیرش اخبار جعلی آسیب‌پذیرتر هستند.

 

آخرین اخبار

در اثر تصادف

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاون او درگذشتند

دردور سوم

عارف رئیس، موسوی لاری نائب رئیس شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان باقی ماند

با افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

هزینه وام مسکن برای زوج های تهرانی ۱۴.۵ میلیون تومان شد

عراقچی:

پایبندی به تعهدات اقتصادی خواسته ایران از اروپا است

رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان

مهدی تاج در فدراسیون فوتبال ماندنی شد

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد خبرداد:

بازداشت یک مدیر آموزش و پرورش به اتهام اختلاس

لاهوتی:

با وجود تحریم‌ها، آمار ۵ میلیون گردشگر خارجی قابل قبول نیست

جعفری:

۵ نفر از مرزبانان ربوده شده میرجاوه آزاد شدند

جزییات معافیت‌های تازه سربازی:

از مامورشدن سربازان حقوق‌دان تا معافیت چندماهه بیماران

گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه

احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟

هرمیداس باوند:

روسیه وچین شرکای تجاری مطمئنی برای مانیستند/این دو کشور به هر۷قطعنامه ضدایرانی رای داده اند

علی صوفی در گفت‌وگو با جامعه ایرانی:

منتقدان ظریف اتهام پول‌شویی را متوجه خودکرده‌اند

داوود محمدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با جامعه ایرانی:

دولت نمی‌تواند در شرایط کنونی به مطالبات معلمان پاسخ دهد

رحیمی:

ظریف فقط گوشه‌ای از پشت پرده مخالفت‌ها با «FATF » را مطرح کرد

سی ان ان مطرح کرد

برای سلامت قلب خود، تخم‌مرغ بخورید

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.