ارتباط با ما در

مدیر کل دفتر نظارت و هماهنگی امور جوانان اعلام کرد

شرایط ایران از نظر «خودکشی» به‌وضعیت بحرانی رسیده است

امید محدث گفت: موضوعی که کارشناسان اجتماعی هم بر آن تأکید می‌کنند و معتقدند دو عامل مسائل اقتصادی و بیکاری در سال‌های اخیر به افزایش خودکشی در کشور دامن زده است. تاجایی که شرایط ایران از نظر خودکشی به‌وضعیت بحرانی رسیده است.

منتشر شده

جامعه ایرانی– بر اساس اعلام مدیرکل دفتر نظارت و هماهنگی بر امور جوانان، بیشترین اقدام به خودکشی در سال گذشته، مربوط به استان‌های ایلام با ۸۰۰ مورد،  تهران با ۷۴۳ مورد و خوزستان با ۳۶۹ مورد خودکشی بوده است. همچنین استان‌های سمنان با ۱۶ مورد، یزد با ۳۱ مورد و قم با ۴۱ مورد کمترین میزان خودکشی را در سال گذشته داشتند.
به گفته «امید محدث»، عامل اصلی افزایش خودکشی در کشور مسائل اقتصادی و بیکاری است. چراکه، دو سوم این افراد مرد هستند و بالای ۲۵ سال سن دارند. موضوعی که کارشناسان اجتماعی هم بر آن تأکید می‌کنند و معتقدند دو عامل مسائل اقتصادی و بیکاری در سال‌های اخیر به افزایش خودکشی در کشور دامن زده است. تاجایی که شرایط ایران از نظر خودکشی به‌وضعیت بحرانی رسیده است. البته در کنار این مسائل، برخی از کارشناسان هم از افزایش پدیده‌های نوظهوری مانند خودکشی‌های تفریحی خبر می‌دهند و می‌گویند که این معضل در میان جوانان و نوجوانان بشدت درحال افزایش است. البته نکته جالب توجه اینجا است که به‌گفته مدیرکل دفتر نظارت و هماهنگی بر امور جوانان، بیشترین خودکشی‌های زجرآور و دردناک متعلق به زنان است و بر اساس تحقیقات، مردان از روش‌های بدون تحمل درد برای خودکشی استفاده می‌کنند. به‌طور مثال، در میان زنان اقدام به رگ‌زنی و خونریزی مداوم بیشتر دیده می‌شود و در میان مردن سقوط از ارتفاع فراوانی بیشتری دارد.
محدث با اشاره به افزایش میزان اقدام به خودکشی در استان کرمانشاه در سال گذشته ادامه می‌دهد: آمار خودکشی در استان کرمانشاه  به علت زلزله در سال گذشته افزایش جدی داشت که علت اصلی این اتفاق هم وقوع زلزله و مشکلات اقتصادی‌ای است که به مردم در سال گذشته وارد شد. به‌طوری که در سال گذشته، ۲۰۹ مورد خودکشی در استان کرمانشاه به ثبت رسیده است. وی ادامه می‌دهد: تحقیقات نشان می‌دهد علت اصلی اقدام به‌خودکشی به‌علت مسائل اقتصادی و بیکاری است اما در این میان نباید نقش مسائل فرهنگی را هم در افزایش این خودکشی‌ها بی‌تأثیر دانست. به طوری که امروزه برخی از نوجوانان به‌صورت گروهی دست به‌خودکشی‌های جدید و نوظهور می‌زنند و حتی از این صحنه‌ها فیلمبرداری می‌کنند. البته، آمارهای اعلام شده تنها مربوط به تعداد خودکشی‌های صورت گرفته در استان‌ها است و مربوط به‌خودکشی‌های منجر به مرگ نمی‌شود.
مدیرکل دفتر نظارت و هماهنگی بر امور جوانان با اشاره به اینکه امروز جامعه جوان درگیر آسیب‌های اجتماعی نوپدید است که نیازمند توجه ویژه به این مسأله است، می‌گوید: الگوی نحوه خودکشی در کشور نیز تغییر کرده است و برخی از جوان‌ها از روش‌های نمایشی برای خودکشی استفاده می‌کنند.

۴ هزار و ۹۹۲ اقدام به خودکشی در سال گذشته

چندی پیش «معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان» درباره افزایش خودکشی در کشور هشدار داده و گفته بود، بیشترین آمار خودکشی در کشور مربوط به استان‌های لرستان و کهگیلویه و بویراحمد است که این موضوع بی‌ارتباط با اشتغال و بیکاری نیست. این درحالی است که «مهدی تندگویان»، معاون ساماندهی امور جوانان این خبر را در گفت‌و‌گو با «ایران» تکذیب می‌کند و می‌گوید: در سال گذشته نزدیک به ۴ هزار و ۹۹۲ نفر در کشور اقدام به خودکشی کردند که بیشترین آمار خودکشی در سال گذشته مربوط به استان‌های تهران و کمترین آمار مربوط به استان یزد است. وی با اشاره به اینکه وزارت ورزش و جوانان نمی‌تواند در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مداخله کند، می‌افزاید: وزارت ورزش و جوانان دارای ۲۰۰ دفتر مشاوره‌ای در سرتاسر کشور است و بواسطه این مراکز می‌تواند به جوانان آموزش‌های پیش از ازدواج را ارائه دهد.تندگویان با تأکید بر اینکه سال گذشته ۱۷۰ هزار نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند، ادامه می‌دهد: در سال گذشته تنها متأهلین به این دفاتر مراجعه می‌کردند اما در سال‌جاری ۶۰ درصد از مراجعان جوانان مجرد هستند. به همین علت، تنها اقدامی که ما می‌توانیم انجام دهیم مشاوره‌های رایگان برای حل مشکلات روحی و ذهنی به جوانان است.

اورژانس اجتماعی در سال گذشته از ۸ هزار و ۲۰۰ خودکشی پیشگیری کرد

«رضا جعفری»، رئیس اورژانس اجتماعی کشور هم به افزایش مداخله اورژانس اجتماعی برای پیشگیری از خودکشی در استان ایلام اشاره می‌کند و می‌گوید: بیشترین آمار مداخله اورژانس اجتماعی متعلق به استان ایلام است و به همین علت درنظر داریم بزودی برنامه‌ای با مشارکت وزارت بهداشت و مسئولان استان برای کاهش این معضل بگذاریم.
او البته در ادامه به پررنگ بودن نقش اشتغال و مسائل اقتصادی برای افزایش آسیب‌های اجتماعی اشاره می‌کند و می‌گوید: بحران اقتصادی و فشار‌های مالی در افزایش خودکشی در کشور تأثیر به سزایی دارد. بنابراین، درگیری فکری و ذهنی و مشکلات اقتصادی ناخودآگاه باعث فشار به مردم و بویژه جوانان می‌شود.
رئیس اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی در سال گذشته توانست از ۸ هزار و ۲۰۰ خودکشی پیشگیری کند، می‌گوید: البته در کنار این مسائل برخی جوانان هم به سمت خودکشی‌های نمایشی متمایل شدند. این جوانان و نوجوانان در حقیقت برای نشان دادن مطالبات و درخواست‌های خود دست به خودکشی می‌زنند تا صدای خود را به اطرافیان برسانند.

افزایش بحران هویت‌یابی در میان جوانان

«احمد بخارایی»، مدیرگروه مسائل و آسیب‌های اجتماعی انجمن جامعه‌شناسی ایران هم در گفت‌و‌گو با «ایران» به پررنگ بودن نقش مسائل اقتصادی در افزایش آمار خودکشی در کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: موضوع اشتغال در افزایش خودکشی بسیار مؤثر است. چراکه، نبود اشتغال باعث رواج برخی از انحرافات در میان جوانان می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: زمانیکه یک جوان هیچ شغل و سرگرمی‌ای نداشته باشد ناخودآگاه به‌سمت رفتارهای پرخطر می‌رود. متأسفانه کشور از نظر اقتصادی و اشتغال در شرایط خوبی به سر نمی‌برد و همین موضوع باعث بالا رفتن آمار خودکشی در کشور می‌شود. مدیرگروه مسائل و آسیب‌های اجتماعی انجمن جامعه‌شناسی ایران در ادامه با اشاره به خودکشی‌های نوظهور می‌گوید: نوجوان‌هایی که دست به خودکشی‌های جدید و نوظهور می‌زنند می‌خواهند به نوعی پیام خود را به اطرافیان‌شان برسانند. به‌همین علت قبل از خودکشی تصویر و صدای خود را ضبط می‌کنند. بخارایی با تأکید بر اینکه تعداد زیادی از جوانان دچار مشکل هویت‌یابی هستند، ادامه می‌دهد: این بحران باعث می‌شود تا آنها برای پر کردن خلأهای خود دست به خودکشی‌های جدید بزنند و به سمت رفتارهای پرخطر بروند. البته، شبکه‌های اجتماعی هم باعث بالا رفتن جسارت جوانان و نوجوانان برای انجام این رفتارها می شود.

 

آخرین اخبار

مصطفی ترک همدانی

دادگاه تجدیدنظر هنگامه شهیدی برگزار نشد

از 30 دیماه

آغاز پیش فروش بلیت‌­های جشنواره فیلم فجر

دادستان آلمان مدعی شد

بازداشت جاسوس ایران در ارتش آلمان

با اعتبار 1450 میلیارد تومانی

بسته حمایتی کارگران واریز شد

در دیدار با سفیر ایران در بیروت

درخواست حریری از روحانی

آشنایی با روحانی خلع لباس شده

آقا میری؛ روحانی تلگرامی کیست؟ + عکس

ترکان خبر داد:

افشای علت کلافگی جهانگیری از ریاست جمهوری

مصوبه دولت بر زمین ماند

ایراد بنی اسرائیلی همتی به واردات خودرو خارجی

بهزاد نبوی: سوال اینجاست چرا تا این حد روی شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» کار می‌کنند؟

بهرام پارسایی:

نظر کمیسیون اصل ۹۰ درباره افزایش قیمت‌ خودرو؛غیر قانونی است!

توئیت قدوسی از مافیای گوشت و سقوط هواپیمای ارتش

واکنش به مصاحبه جنجالی موسوی خوئینی‌ها

هاشمی رفسنجانی: مگر امام اجازه‌ای خلاف قانون می‌داد؟

پیش بینی سلیمی‌نمین از قطعیت فتنه‌ ۹۸

در نامه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

هزینه‌ جشنواره فیلم فجر زیر تیغ سازمان بازرسی کل

حناپی

پولی شدن تردد از تونل‌ها در حد کارشناسی است

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.