ارتباط با ما در

صادق زیباکلام در گفت‌وگو با جامعه ایرانی:

کار دولت تمام شده است/ روحانی تمام قدرت را به تندروها واگذار کند

زیباکلام تاکید کرد: آقای روحانی باید تمام قدرت را به تندروها واگذار کند زیرا در غیر این صورت تندروها در عمل دولت را بیش از این متوقف خواهند کرد.

منتشر شده

جامعه ایرانی_ صادق زیباکلام گفت: آقای روحانی متوجه شده که تندروها ادامه کار دولتش را متوقف کرده‌اند. در حال حاضر دولت روحانی مانند اتومبیلی می‌ماند که در حال حرکت بوده و در اثر برف سنگین سرعتش کمتر شده است.

مهم‌ترین بحث این روزهای جامعه ایران، مشکلات اقتصادی و راه‌حل‌های آن است. برخی بر این اعتقاد هستند که دولت باید استعفا دهد و انتخابات زودهنگام شکل گیرد. هر چند گروه دیگری بر این اعتقادند که حتی باوجوداین اتفاق هم مشکلات حل نخواهد شد.

سید حسین موسویان از نزدیکان حسن روحانی در گفت‌وگویی مطرح کرده است که «برای ایجاد اجماع و وحدت داخلی نیاز به درک درست از شرایط داخلی و خارجی کشور، فداکاری و ازخودگذشتگی است. با این وضع، مشکلات اقتصادی فعلی مردم و منافع کلان ملی کشور دو قربانی اصلی اختلافات فعلی جناح‌های سیاسی داخلی هستند. بزرگان نظام باید قبل از هر چیز در این مورد چاره‌اندیشی کنند؛ حتی به قیمت یک خانه‌تکانی اساسی در دولت یا حتی استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس، زیرا استمرار وضع فعلی تا دو سال دیگر، ممکن است موجب لطمات غیرقابل‌جبران شود.»

اما مرتضی مبلغ، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با جامعه ایرانی تاکید کرد که « بدون تردید استعفا دولت کشور را با چالش‌های بسیار اساسی‌تری مواجه می‌کند و باندهای تبهکار قدرت بیشتری پیدا می‌کنند و هرروز فشارهای بیشتری وارد می‌سازند و شرایط یکه‌تازی تندروها در داخل و خارج از کشور فراهم می‌شود.»

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در خصوص نظر حسین موسویان مبنی بر استعفا دولت در گفت‌وگو با جامعه ایرانی گفت: از این منظر که به‌واسطه تهدیدات خیلی جدی که از جانب دولت آمریکا صورت می‌گیرد، نیاز به یک وحدت ملی داریم نظر آقای موسویان درست به نظر می‌رسد، اما مانع اساسی که بر سر این وحدت وجود دارد تندروهای تمامیت‌خواه هستند که به‌جز تمام قدرت هیچ نظم و نسخ دیگری را نمی‌پذیرند.

وی در ادامه اضافه کرد: تمامیت‌خواهان حتی نمی‌پذیرند که نیمی از وزرا به انتخاب آقای روحانی و مجلس باشد و حاضر نیستند هیچ بخشی از قدرت را از دست بدهند. خواهان تمام قوا باهم هستند در حال حاضر هم تنها مشکل آن‌ها قوه مجریه است که دراختیارآنها قرار ندارد، بنابراین چنین وضعیتی برای آنان غیرقابل‌تحمل است و ازآنجاکه به دنبال تمام قدرت هستند حتی اگر ۵ درصد آن را در اختیار نداشته باشند قاعده را به هم می‌ریزند تا ۹۰ درصد اختیاراتشان صد در صد شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این رابطه اظهار داشت: هیچ فرمول، طرح و مصالحه‌ای حتی درصورتی‌که آقای روحانی استعفا دهد و انتخابات زودرس برگزار شود، فایده‌ای ندارد و تنها مسئله‌ای که برای تندروها می‌تواند در حقیقت آن‌ها را آرام کند کسب تمام قدرت است.

زیباکلام در ادامه تصریح کرد: در حقیقت فرمول آقای موسویان که استعفا دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام است تنها در یک صورت موفقیت‌آمیز خواهد بود، اینکه تعداد قابل‌توجهی از ۲۴ میلیون رأی‌دهنده به روحانی در انتخابات حاضر نشوند و ۱۶ میلیونی که به آقای رئیسی رأی دادند با چند نفر از طرف رأی‌دهندگان آقای روحانی در انتخابات شرکت کنند تا قوه مجریه هم از آن تندورها شود والا هر چیز دیگر که کمی قدرت را از آنان دور کند، نمی‌پذیرند.

وی درباره احتمال رضایت روحانی از پیشنهاد موسویان توضیح داد: آقای روحانی متوجه شده که تندروها ادامه کار دولتش را متوقف کرده‌اند. در حال حاضر دولت روحانی مانند اتومبیلی می‌ماند که در حال حرکت بوده و در اثر برف سنگین سرعتش کمتر شده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این رابطه به مسئله افزایش قیمت ارز اشاره کرد و گفت: برای فلج کردن دولت اگر هر یک از این موارد یعنی حضور دست‌هایی یا تهدیدات آمریکا و یا بی‌کفایتی‌های خود دولت را در نظرگیریم درهرصورت کاری از دست دولت روحانی برنمی‌آید، بنابراین در هر حالتی (استعفا یا عدم آن) تغییری به وجود نخواهد آمد زیرا کار دولت آقای روحانی تمام‌شده است.

زیباکلام افزود: آقای روحانی باید تمام قدرت را به تندروها واگذار کند زیرا در غیر این صورت تندروها در عمل دولت را بیش از این متوقف خواهند کرد.

وی آینده را چنین پیش‌بینی کرد: آینده را به‌طور کامل در کف تندروها می‌بینم منتها مسئله اساسی این است که تندروها با آمریکا چه‌کاری می‌خواهند انجام دهند؟ زیرا روحانی را ضربه‌فنی کردند ولی درباره ترامپ معلوم نیست چه خواهند کرد.

4 دیدگاه

یک دیدگاه

 1. تردست

  دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۲

  جامعه ظرفیت و محل تحمل تندرو ها رو ندارد . بهتر است کلا” چول و پلازشون رو جمع کنند . چه این وری ، چه اونوری

 2. حسین مراتی

  دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷ در ۱۳:۴۷

  خوب برای خودتون میبرید ومیدوزید دولت داخل گود باتمام قوا بامشکلات میجنگد اونوقت امثال شما با تندروهای بیکاره کنار ایستادید ومیگین لنگش کن نهایت ارزش پول سقوط کند مگر چه میشود نهایت مثل ترکیه سه صفر از پول کشور برداشته میشود و این موضوع مهمی نیست که موجب ازهم گسیختگی اجتماهع گردد شما بیکاره ها فکری به حال خودتان کنید

 3. علی

  دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷ در ۱۴:۵۶

  شما نماینهی جامعه مرفهین بیدرد و بی اطلاع از جامعه هستید
  روحانی خراب کرده
  صادق زیبا کلام داره فرار رو به جلو می کنه
  4 سال اول همه ی تقصیر ها مال احمدی نژاد بود الان تقصیر تند رو هاست
  بی عرضه بودن از خود دولت و امثال زیبا کلام که تئوریسین اینها است می باشد
  مردم را بیش از این فریب ندهید
  دروغ گفتید توانایی نداشتید الان دست به همه جا می اندازید

 4. مرتضی

  سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ در ۱۶:۵۸

  آقای زیباکلام، اصن خداییش قیافت به اظهار نظر نمیخوره، جان عزیزت تو یکی ساکت

دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادامه مطالعه

 

آخرین اخبار

شهلا کاظمی‎پور جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با جامعه ایرانی:

تریبون دادن به احسان علیخانی اشتباه بود/ برخوردهای دوگانه صداوسیما به اعتماد مردم لطمه وارد می‌کند

محسن هاشمی در جلسه شورای شهر مطرح کرد:

تهدید نظام ناکارآمدی، اشرافی‌گری، رانتخواری است نه انتقاد مردم

محمدرضا عارف در نطق میان دستور مجلس:

محصورین را به جامعه برگردانیم

روحانی خطاب به ترامپ :

تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست

غلامرضا حیدری:

روحانی تا به حال هیچ‌ عمل اصلاح‌طلبانه‌ای نداشته است

اویل پرایس:

روسیه و عربستان بیشترین سود را از تحریم ایران می‌برند

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی بر ضرورت خانه تکانی در بهارستان تاکید کرد

انتقاد از بده بستان‌های مفسده انگیز در مجلس

سرلشکر باقری بر اساس اطلاعات متقن مطرح کرد

تهدید نظامی آمریکا علیه ایران

گزارشی از روند تعلیق و تایید عضو زرتشتی شورای شهر

جنجالی برای بازگشت به قانون ۲۲ سال قبل

به بهانه حضور مجری معروف در برنامه حالا خورشید

حیثیت احسان علیخانی مهم‌تر از هاشمی و ناطق بود؟

فرار به جلو از مشارکت در فساد گسترده موسسه ثامن الحجج به سبک یک رسانه میلی

صدا و سیما با تریبون دادن به «علیخانی» از چه دفاع کرد؟

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس در گفت‌وگو با جامعه ایرانی با اشاره به رد لایحه پالرمو مطرح کرد

اقدام خلاف قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام

روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) خبر داد

جزئیات شهادت ۱۰ نفر در حمله به پاسگاه مرزی سپاه

لطفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با جامعه ایرانی تشریح کرد:

چرا مجلس به دنبال تشکیل وزارت «مدیریت بحران» است؟

محققان بررسی کردند

قهوه واقعاً باعث کاهش وزن می‌شود؟

از دست ندهید

Copyright © 2018 JamehIrani. تمامی حقوق این پایگاه مطابق قانون متعلق به جامعه ایرانی است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.